Muži vs. Slovensko

Mistrovství Evropy 2018 | Le Gruyère AOP European Curling Championships 2018

 

Muži vs. Slovensko

Ve svém druhém utkání nastupuje český tým proti slovenskému týmu „Pitoňák Family“ aneb „Pitoňákova čtyřka“. Slovenská reprezentace totiž dorazila v sourozenecké sestavě: 1 – Pitoňák, 2 – Pitoňák, 3 – Pitoňák, 4 – Pitoňák.

Průběh utkání

1 Oba týmy se seznamují s podmínkami, takže se nedaří příliš ofenzivní hra. Avšak nakonec pěkný závěrečný kámen slovenského skipa, který je schovaný za corner guardem, nedává jednoduchou možnost na nulování endu a tak David Šik raději volí draw a tím získává první bod zápasu.

2 Kvůli nepřesnostem end směřuje k nule, takže nás čeká jen vzájemné střílení kamenů. Chyba českého skipa, jehož kámen točil víc, než bylo v plánu a zbořil se o guard, nabídla Slovákům možnost zisku dvou bodů.

3 Vypadá to, že Slovákům se lépe daří číst led a tak bez výhody útočí a jejich dva až tři kameny okupují prostor podél center line. Slovenský tlak je nakonec úspěšný a tím kradou jeden bod.

4 Nadějný end s českými kameny za guardy, ale ve hře jsou i center guardy, za který se Slovákovi daří posledním kamenem zajet. Český skip musí házet velmi obtížný double přes kámen na kraji kruhu, což se mu nedaří a soupeř tedy krade bod na 1:4.

5 Hra českých reprezentantů se zpřesňuje a na ledě se tvoří nadějná situace. Svým prvním kamenem se dokázal David Šik schovat za center guard tak, že se ho Slovákům nedaří odstranit, jen odsunout. Tím může Šik dohodit na dvojku, což se mu bez problémů daří. 3:4.

6 Česká hra bez výhody s center guardem je jak podle učebnice curlingové taktiky. Vysoká přesnost české hry vede k úspěšnému donucení soupeře k dohozu na vlastní jedničku. Slovenští metaři se sice zapotili, ale kámen dometli dostatečně daleko. Stav je 3:5.

7 Čeští hráči zpřesnili svou hru a to nese ovoce. Zároveň tento end vedou jednodušeji, tedy bez chumlu guardů před kruhy a s výhodou kontrolují vývoj endu. Tento postup přináší dvojku a srovnání stavu na 5:5.

8 Jednoduchý end, Češi opakovaně staví center guard a Slováci jej tvrdohlavě odstraňují. Ve hře je jen jeden český kámen na kraji kruhů. Rutinu kolem center guardu narušují Slováci, kteří svým šestým kamenem místo střílení zajíždějí. David Šik svým prvním kamenem přijíždí k tomu slovenskému. Pitoňák ho následuje a končí kousek před českým. Šik situaci uzavírá guardem. Po velké střílečce v první polovině endu se nakonec končí bitvou o lepší umístění kamenů. Slováci sice stojí nejlepším kamenem, ale aby k němu přidal druhý, tak by se musel vyhnout guardům a pak významnou část žulového objemu dostat do bílého středu kruhů. Bez ohledu na to, jestli je to výbec možné, je slovenský pokus hodně venku a delší. Kámen situaci míjí a tak Slováci připisují jen jeden bod.

9 Češi zjevně chtějí s výhodou za stavu 5:6 end nulovat a nechat si výhodu do posledního endu. Slováci na tuto hru přistupují a oba týmy si tedy jen vzájemně vyráží jeden kámen za druhým. End je nakonec nulový dle plánu.

10 End, ve kterém mají Češi o bod méně, ale naopak výhodu. Češi hrají corner guard, Slováci center guard, za kterým se postupně tvoři vláček tří kamenů s nejlepším českým. Situace houstne. Po polovině endu je v kruzích trojice slovenských a dvojice českých kamenů, ale pořád je ten český nejblíž ke středu. Po několika pokusech se nechal David Šik přesvědčit zbytkem týmu, aby si vzal time out. Před prvním kamenem české trojky se tedy vedle dráhy objevila i Shannon Kleibrink. Češi následně hází odstranění jednoho slovenského kamene, ale následný roll asi nastavuje double take-out, včetně odstranění nejlepšího českého kamene. Slováci však chybují, jejich kámen se boří o jiný v předních kruzích a díky tomu jsou najednou již dva české kameny blíže ke středu, i když jsou otevřené a hned u sebe. Objevuje se pro Čechy těžká otázka „co dělat když mám dva lepší kameny vedle sebe a jsem na řadě?“. Hráči se rozhodli přidat třetí kámen do kruhů. Slovák posledním kamenem hází odvážné draw, kterým se chce protáhnout mezi kameny v kruzích, dojet na nejlepší pozici a ještě se trochu schovat za jiný český. Kámen je však rychlejší, metaři jen vedle něj jdou, a tento kámen nakonec nic v kruzích nezmění. David Šik má štěstí, že si může odhod posledního kamene odpustit a Češi získávají již druhé vítězství! 

Ne 18. 11. / 8.00 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE TOTAL
Česká republika * 1       2   2   0 2   7
Slovensko     2 1 1   1   1       6

Partneři českého curlingu

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024