Muži vs. Estonsko

Mistrovství Evropy 2018 | Le Gruyère AOP European Curling Championships 2018

 

Muži vs. Estonsko

Třetí zápas českých mužů na mistrovství Evropy proti domácímu týmu. 

Utkání natáčí místní televize ERR a z Česka je možné jej sledovat přes YouTube

Průběh utkání

1 Ofenzivní začátek. Ve hře se hned objevují guardy.Češky tým hraje trošku přesněji a v průběhu endu to vypadá nadějně. Přesnou hrou Češi přidávají třetí kámen a neumožňují žádnou velkou čistku. Na konci endu v kruzích opravdu zůstává trojice českých kamenů a náskok je na světě.

2 Domácí musí útočit, před kruhy se objevují guardy. Bohužel Češi chybují u svého pátého kamene a neúspěšným take outem, který minul druhý kámen soupeře, nabízí Estoncům šanci na dvojku. Dalším kamenem, kterým měl vyrazit estonský kámen, Češi neobjíždí guard a soupeř si chystá situaci na trojku. Avšak jejich kámen je krátký, Češi mají pořád šanci nenechat soupeři mnohabodový zisk. End nakonec končí estonskou dvojkou.

3 Bojuje se o pozice za jedním center guardem. Hra vypadá při mixed doubles. Po draw české trojky, které nedojelo kam mělo, jsou na koni domácí a snaží se uguardovat vlastní dvojku v kruzích. Nakonec musí český skip házet draw proti trojce. Jeho kámen je však rychlejší a tak Estonci kradou bod a srovnávají skóre.

4 Česká výhoda a učebnicová rozehra: domácí staví kámen do kruhů a center guard, hosté umísťují corner guard a kámen za něj. Nepřesné kameny na obou stranách. Před posledními kameny skipů stojí Češi třemi, soupeř však má šanci na hit & roll za center guard, který by Čechům hodně zkomplikoval život. Estonský skip však nejspíš nevyjel přesně, jelikož metaři jsou ihned povoláni, aby drželi směr. To se jim ale nedaří a kámen sice vyráží český, ale sám roluje mimo hru. David Šik má dohoz na tři, což se mu daří. Češi vedou 6:3.

5 Estonci sice staví corner guard, ale dál jen nepoužívají a snaží se hit & rolly v kruzích. Jejich úsilí není úplně úspěšné a tak mohou hosté přidávat vlastní kameny do kruhů. Domácím se nedaří, netrefují přesně a vyjíždí ze hry. Začíná se ozývat vzteklé třískání košťaty. Estonský skip musí na závěr házet proti trojce. Vybírá si kámen hit & stay, což se mu daří a tak získává bod a snižuje na 6:4 ve prospěch hostů.

6 Ve výhodě Češi umísťují své kameny za center guard soupeře. Domácí zkouší těžké kameny, ale jejich hra není přesná. Hra vypadá nadějně, avšak opět chyba české trojky nabízí soupeři šanci. Ten jí využívá a přidává na střed další kameny. Český skip má nakonec posledním kamenem šanci na dvojku možná i trojku, ale musí odstranit dva kameny soupeře. To se mu nedaří a domácí kradou bod na 6:5.

7 Češi mají výhodu, dochází však k drobným chybám a poměrně brzo end směřuje k nule. Což nevadí, jelikož tím si hosté nechají výhodu do sudého endu.

8 Domácí staví center guard, hosté za něj zajíždí. U prvního českého kamene se ne úplně běžná drobnost. Český skip si odskočil, ale v kruzích jej nemohl zastoupit viceskip, jelikož sám odhazoval. Otázka na curlery: Který hráč v takovém případě ukazuje v kruzích? Následují pěkná hra českého týmu dává šanci na bodový zisk, avšak existence center guardu dává naději Estoncům. Toho využívá estonská trojka a přijíždí do kruhů jako freeze k českému kamenu a navíc je tento kámen schovaný za guardem. O pár kamenů později již stojí Estonci dvěma lepšími a Šik může zkusit těžký double na vlastní dvojku, ale zjevně nechce riskovat a tak střílí jeden jeden z nich a připisuje bod. Stav je tedy 7:5

9 Podobná hra v opačných barvách. Ve střední části kruhů se kupí kameny, které kryje český center guard.  Šik svým posledním kamenem situaci čistí a ve hře zůstávají dva české kameny. Stejně jako v předchozím endu skip posledním kamenem střílí jeden z nich a zůstává v lepší pozice. Estonci připisují bod a snižují na 7:6.

10 Výhodu má český tým. Strategie je tedy jasná, Estonci staví dva center guardy, Češi je odstraňují. Tuto rutinu narušuje až estonská chyba při šestém kameni, kdy guardy končí příliš blízko u sebe a Radek Boháč je oba pěkně vyráží ven. Před kameny domácího skipa si domácí berou time-out. Výsledkem je umístění kamene za corner guard. Time-out si berou i Češi. David Šik svým prvním téměř zajíždí k tomu 

 

vítězství!

Po 19. 11. / 11.00 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE TOTAL
Estonsko     2 1    1 1     1     6
Česká republika * 3     3     0 1   1   8

 

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024