ŽIVĚ | Ženy vs. Švýcarsko

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

Poslední zápas základní části proti domácímu týmu skipky Tirinzoni začíná ve 14.00

Zápase je živě přenášen na youtube! Přesto se tady objeví textový komentář, aby to bylo konzistentní vůči ostatním zápasům.

První švýcarské LSD dometly hráčky k okraji vnitřního bílého kruhu, druhé bez metení samo dojelo do zadního červeného kruhu, opticky do podobné vzdálenosti.

DSC 7232První LSD odhazuje Alžběta Baudyšová a je velmi podobné druhému LSD soupeřek, tedy trochu přejíždí do zadního červeného kruhu. Druhé LSD háže Klára Svatoňová tak, že se těsně dotýká středu. Výhodu má ČR! Podle měření z media benche jela obě LSD 13,5 s mezi hog line.

Sestava je ta se kterou se začínalo, tedy Svatoňová, Plíšková, Baudyšová (VS), Kubešková (S).

DSC 7237 2
Hádejte, na které dráze hrají domácí.

Švýcarky začínají do kruhu, vypadá to na úvodní střílenou mířící k české nule. Bohužel česká chyba umožňuje soupeřkám umístit do hry druhý kámen. Skvělý double take out Alžběty Baudyšové situaci opět uklidňuje. České hráčky sice zkouší vyprovokovat švýcarskou chybu, ta ale nepřichází a end dle očekávání končí nulou.

Druhý end začínají domácí hráčky center guardem za něj zajíždění, bohužel až do zadního kruhu. Švýcarky k němu přijíždí. I další český kámen je bohužel delší. Soupeřky přihazují druhý lepší kámen na střed. Situace houstne, ale kameny jsou převážně za tee line. Kameny českých hráček jsou pořád příliš rychlé. Stav v průběhu endu není lepší, soupeřky stojí v polovině endu dvěma kameny, které nelze jen tak vyrazit, a tak mohou situaci guardovat. Před prvním kamenem české skipky probíhá dlouhá diskuse. Kámen bohužel přetáčí a situaci nezlepšuje. Tirinzoni na závěr přihazuje čtvrtý švýcarský kámen. Anně Kubeškové se daří skvělý kámen a ze situace je najednou česká jednička, na kterou fanoušci reagují zaslouženým potleskem.

https://www.facebook.com/WorldCurlingFederation/videos/1977781278906421/

Pro zajímavost, přenos na youtube má oproti skutečnému stavu zpoždění přibližně 35 vteřin.

Třetí end začíná česká jednička dvěma perfektními kameny, center guardem a zájezdem. Švýcarky začaly corner guardem, ale následující kameny obou týmů směřují na střed, následně domácí hráčky střílí guard. Češky mají sice nejlepší, ale pro jistotu svým čtvrtým kamenem zkouší vyrazit kámen soupeřek. Bohužel to není úplně úspěšné, ale na kruzích jsou aspoň dva české kameny. V tomto endu jsou kruhy výrazně čistší než v předchozím. Švýcarskou chybu bohužel česká trojka nedokáže potrestat a její draw projíždí skrz. Domácí mohou začít útočit. Nepřesný první kámen české skipky situaci řeší jen částečně. Tirinzoni, ale chybuje pomalým kamenem a nabízí Češkám příležitost. Poslední český kámen je opět o kousek delší. Švýcarka, ale ze situace nezvládá získat víc bodů a je tedy srovnáno na 1:1.

Situace se opět točí kolem center guardu, švýcarské kameny se bohužel opět kupí. Češkám chybí přesnost a zároveň jsou stále přibližně o zónu, dvě delší. Pěkný první kámen Alžběty Baudyšové následuje švýcarský guard. Soupeřky stojí jedničkou. Další český kámen bohužel neprojíždí kolem guardu a soupeřky uzavírají přístup dalším guardem. Anna Kubeškové guardy úspěšně vyráží. Závěrečný švýcarský guard opět trochu přetáčí, Češky mají šanci. Pomalý take-out je příliš venku a soupeřky kradou bod. Stav je 1:2.

V pátek endu Švýcarky dál útočí. Tereze Plíškové se daří relativně úspěšný zájezd za corner guard, Švýcarky jej bohužel vyráží. Alžběta Baudyšová se svými kameny úspěšně drží za guardem. Tirinzoni opět chybuje a neobjíždí guard, bohužel její kámen stejně končí v kruzích na poměrně dobré pozici (je lepší než český kámen za guardem). Kubešková se pěkným kamenem schováva za center guardem a nutí tak soupeřku do těžkého příjezde. Té se to málem daří, ale Češky stále stojí jedním kamenem blíž ke středu. Poslední kámen tohoto endu je bohužel kratší a české hráčky získávají jen jeden bod. Napínavý zápas je o přestávce srovnaný za stavu 2:2.

Průběžná procenta českého týmu v průběhu pátého endu jsou 70 %, Švýcarky hrají na 86 %. Švýcarská jednička hraje po pěti endech na 100 %, dvojka na 95 %.


Pátá hráčka Ežen Kolčevská během přestávky: „Jsme připravené bojovat. Hrajeme docela dobře, teď to mohla být naše dvojka, předtím trojka. Je vidět, že dokážeme vytvořit tlak. Musíme jen počkat a být trpělivé.“


V šestém endu české hráčky pěkně útočí přes dva center guardy. Švýcarky měly sice štěstí a dostaly na kraj kruhů i druhý kámen, ale jejich trojka chybuje při take outu a Alžbeta Baudyšová může zvýšit tlak na soupeřky. Háže přesný freeze, který soupeřky nedokáží odstranit. Kubešková přidává další kámen. Švýcarka musí házet rychlý kámen, který situaci přeskupuje tak, že Švýcarky mají jeden lepší kámen, který Kubešková odstraňuje a Tirinzoni háže take out proti trojce. Ten ale musí po odrazu ještě dojet na nejlepší pozici. Roll se nedaří a Češky tedy kradou jedničku. Stav je 3:2!

V sedmém endu mají tedy výhodu domácí. Ve hře se objevuje center guard a corner guard. V polovině endu mají české hráčky ve hře své dva kameny podél center line, ale v zadních kruzích, soupeřky mají center guard a corner guard. První kámen se švýcarské trojce daří a pěkně zajíždí na střed, Baudyšová také hází skvělý kamen a všechny kameny se postupně posouvají dál a dál do zadních kruhů. Obě skipky prvním hodem přijíždí k předchozím kamenům, stále je to ale vše v zadních kruzích.Poslední český kámen je bohužel o pár decimetrů delší a netočí dostatečně, míjí tedy situaci a soupeřka dohazuje na dva. Skóre je 3:4.

Švýcarky začínají kamenem do kruhu, který jim dojíždí až dozadu na hranici modrého a bílého kruhu. Následuje corner guard, center guard. Český zájezd bohužel neobjíždí guard, další český kámen po vyražení švýcarského kamene nezůstává ve hře z důvodu nečekaného netočení. V tomto endu hrají domácí přesně, českým hráčkám chybí trocha štěstí. Kameny jim o pár centimetrů nevychází dokonale. Celý end se točí kolem toho, že Švýcarky mají nejlepší kámen u kterého je nafreezovaný kámen český a tato dvojice je schovaná za corner guardy. První kámen české skipky příliš točí a jen se odráží do kruhů do otevřené pozice. Švýcarky na poslední kámen již odjely k odrazovým hackům, ale nakonec se vrací a žádají o time out. Nakonec se rozhodly situaci guardovat. Tým Anny Kubeškové posledním kamenem zvažuje zajímavý take out, kterým by mohl získat hodně bodů, ale je to velmi těžké, prakticky jde o milimetry. Nakonec se tedy hráčky rozhodly pro dohoz na střed. Ten Kubešková bez obtíží zvládá, vypadá to, že ona i metařky už znají chování ledu. Týmy měří dvojici kamenů, lepší je ten švýcarský. České reprezentantky si tedy připisují jeden bod a skóre je opět srovnané na 4:4.

Hala se z většiny zaplnila, ale kromě občasného bubnování německých fanoušků a švýcarských zvonů se příliš neprojevují.

Devátý end začíná Klára Svatoňová center guardem, švýcarská jednička chybuje a její draw projíždí kruhy. Opět se bojuje o pozice za center guardem. Týmům se daří vyrazit kámen soupeřek, ale samy se nedokáží schovat za guard. Před kameny skipek si české hráčky berou time out a do hry přichází Karel Kubeška. Češky cítí ofenzivní příležitost. Kámen sice dojíždí do nejlepší pozice, ale není tak daleko, jak by mohl být, aby byl opravdu nebezpečný. Tirinzoni, ale chybuje a její kámen se boří o guard. Následuje další diskuse českých hráček. Kubešková svým poslední kamenem vyráží švýcarský kámen a stojí ve hře dvojkou. Švýcarky také nějakou dobu rozmýšlí a nakonec zkouší double take out, ale ten nevychází a berou tak jen jedničku.

Domácí publikum je nezvykle tiché, příliš nereaguje ani při švýcarských úspěších.

Do desátého endu vstupují české hráčky s výhodou za stavu 4:5. Klára Svatoňová za švýcarský center guard ihned zajíždí. Soupeřky jej sice střílí, ale jsou vidět. Svatoňová dokonalým hit rollem schovává za center guard. Švýcarky chybují a jejich kámen dojíždí až do zadních kruhů a Češky tedy umísťují svůj další kámen na kraj. Následují střílení tohoto krajního kamene. Po švýcarském příjezdu Češky chtějí odstranit guard, ale tento kámen se naprosto nedaří a kazí přichystanou situaci. Bohužel ani další kámen české trojky není úspěšný a tak dojíždí do zadních kruhů. Soupeřky mají dva lepší kameny a Tirinzoni přihazuje další pěkné na střed. Skvělý tap back Anny Kubeškové si vyslouží potlesk celé haly. Tento kámen totiž nejen odsouvá kámen soupeřek, ale zároveň se perfektně schovává za guard. Švýcarská skipka následně zkouší vyrazit český kámen take outem přes svůj. Kámen, ale prakticky bez kontaktu projíždí skrz kruhy a Kubešková má šanci dohodit na vítězství! Kámen je sice možná o zónu delší, ale zastavuje se o jiný kámen v zadních kruzích a Češky získávají dva body a vítězí!

Rozhovor s oběma skipkami je zde.

Rychlý videorozhovor udělala i WCTV:

https://www.facebook.com/WorldCurlingFederation/videos/1978034112214471/


Švédky jednoznačně poráží Italky, Skotky překonávají Maďarky 9:3. Oba zápasy ukončily čtyřbodové endy. Dánky nakonec vítězí nad Turkyněmi 8:7.

Díky tomuto skvělému výsledku se české hráčky zachránily z hrobníkovy lopaty a díky ostatním výsledkům a svému DSC se nakonec umísťují na sedmém místě a zůstávají tedy v divizi A a postupují na Mistrovství světa!

Tabulka po základní části ME

1 Švédsko postup do play off ME postup na MS
2 Švýcarsko postup do play off ME postup na MS
3 Skotsko postup do play off ME postup na MS
4 Itálie postup do play off ME postup na MS
5 Rusko   postup na MS
6 Německo   postup na MS
7 Česká republika   postup na MS
8 Dánsko   hraje challenge o MS
9 Turecko sestup do divize B  
10 Maďarsko sestup do divize B  

Partneři českého curlingu

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024