ŽIVĚ | Ženy vs. Dánsko

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

Čtvrtý zápas českého týmu proti dánské reprezentaci skipované Madeleine Dupont začíná ve 12.00.

Čeští fanoušci už jsou připravení a dá se čekat, že společně s domácími diváky budou nejvíc slyšet.

Během této rundy bude WCTV živě přenášet zápas Švýcarek a Rusek (odkaz zde)

DSC 7058
Čeští fanoušci

Český tým má nyní skóre zápasů 1:2. Dánky zde na turnaji ještě nevyhrály.

Výhodu v prvním endu mají české hráčky, ale jako u jiných zápasů se dá očekávat vzájemné střílení kamenů a nulování endu. Vyražení čtvrtého českého kamene se Dánkám nezdařilo (dánský kámen zůstal na místě guardu) což nabízí Alžbětě Baudyšové možnost se za tento kámen schovat a Češky mají příležitost získat v tomto endu body. Šestý český kámen po take-outu německého bohužel vyjíždí ze hry a end opět směřuje k nule. Obě skipky své kameny zvládají a výhodu si do druhého endu ponechávají Češky.

Dánky začaly kamenem do kruhu a Anna Kubešková pokračuje v defenzivě a kámen vyráží. Což se opakuje u dalších kamenů, až dánská trojka svým prvním kamenem nedojíždí do kruhů a zůstává v pozice center guardu, čímž nabízí Češkám možnost za něj zajet. To se daří částečně, kámen je v zadní části kruhů a Dánky ho vyráží a samy zůstávají v zadní části červených kruhů. Česká trojka svým druhým kamenem k němu nepřijíždí dostatečně a zůstává dál od středu kruhů. Dánská skipka svým prvním kamenem přijíždí a guarduje posun na lepší pozici. Kubešková tedy svým prvním kamenem musí přijet z druhé strany na střed. To se jí bohužel nedaří, kámen byl pomalejší a zbořil se o guard. Dánky mají nejlepší kámen v zadním červeném kruhu a před ním jsou podél center line další čtyři kameny obou barev. Madeleine Dupont svým posledním kamenem blokuje opakování českého dohozu. Kámen je ale pouze kousek za hog line a vypadá to, že je možné jej pořád objet a dostat se do středového bílého kruhu. Což Anna Kubešková s metařkami za vydatného povzbuzování fanoušků zvládá a české hráčky získávají první bod.

Třetí end začíná Klára Svatoňová center guardem, dánky ho dále zajíždí. Českým hráčkám chybí dostatečná přesnost, aby se dostaly do vhodné pozice. Vyráží sice kameny soupeřek, ale nedaří se jim odrazit se od nich do výhodných pozic. Podle statistik hrají české hráčky s úspěšností lehce přes 70 %. Soupeřky jsou na tom nyní v součtu podobně, front end ale hraje téměř bezchybně, sestry Dupontovy na třetí a čtvrté pozici zatím nejsou tak úspěšné (50, resp 75 %). Ve střední části endu se hodně střílí, před kameny skipek je ve hře jeden dánský kámen na kraji kruhu a na druhé straně dráhy český corner guard. Českým hráčkám se nedaří v tomto endu již zatlačit, Dánkám se nedaří získat dva body. Madeleine tedy vyráží český kámen a end je opět nulový.

DSC 7061
Anna Kubešková při odhodu svého posledního kamene ve čtvrtém endu

První kámen čtvrtého endu dojíždí částečně do kruhu a Dánky ho tedy střílí. Bohužel druhý český kámen po take-outu zůstává v pozici corner guardu a Dánky mohou zajíždět. Tuto českou chybu se jim však nedaří potrestat, jejich kámen je pomalý a jen český posouvá do kruhu a vytváří tak dvojici corner guardů. Tereza Plíšková tedy hází draw na druhou stranu kousek za tee line. Češky mají v kruzích dva kameny, Dánky žádný. Dánská dvojka nezvládá přeskupení kamenů a pouze posouvá český kámen do zadních kruhů. Plíšková dohazuje do kruhů třetí český kámen.

DSC 7065
Situace po úspěšném šestém českém kameni. Baudyšová dohodila kámen na tee line. ČR má červené

Dánky neúspěšně zkouší run-back, který jen odstraňuje žlutý corner guard. Anna Kubešková prvním kamenem dohazuje na druhou stranu kruhů a české hráčky dále útočí. Madeleine Dupont pěkně přijíždí těsně k přednímu červenému kameni, ale není jasné, jestli který z kamenů je lepší. Kubešková svým posledním kamenem nezvládá trefit správnou rychlost a její kámen projíždí. Dánská skipka také chybuje a naprosto míjí take-out, kterým chtěla vyrazit český kámen. Následuje měření kamenů, ze kterého vychází úspěšněji Dánky. Skóre je srovnáno 1:1.

Pátý end začínají Dánky center guardem, česká jednička za něj bez obtíží zajíždí do bílého mezikruží. Dánské jedničce se svým druhým kamenem daří dokonce zajet i takový kámen a Dánky mají najednou na středu svůj kámen, krytý kameny podél center line. Uprostřed endu se situace komplikuje. Češky mají sice výhodu, ale Dánkám stále patří nejlepší kámen krytý řadou kamenů obou barev. Skvělý první kámen Alžběty Baudyšové se protáhnul mezi guardy a vysunuje dánský kámen dozadu, vypadá to, že Češky mají o pár centimetrů lepší kámen. Dánská trojka však pěkně zajíždí a opět tím získává lepší kámen. České trojce se nedaří run back a pouze vyráží jeden z guardů, Dánky dohazují na střed druhý kámen. První kámen české skipky bohužel netrefil situaci jak měl a české kameny vyjíždí z kruhů, Dánky nyní mají čtyři lepší kameny. Tři jsou v červeném kruhu těsně za tee line, jeden je před nimi v modrém kruhu. Posledním kamenem Dupont přidává další kámen do předního modrého kruhu. Kubešková svým kamenem alespoň umazává některé dánské kameny a Dánky kradou dva body. Skóre před přestávkou je 1:3

DSC 7072
Řady českých fanoušků se rozrůstají

Dánky umísťují první kameny na středu kruhů, Klára Svatoňová staví corner guard a úspěšně za něj zajíždí. Dánky střílí corner guard, Češky ho znova staví. Bohužel druhý kámen české dvojky dojel příliš blízko do kruhů a Dánky vyráží oba české kameny. V polovině endu je tedy na středu dvojice dánských kamenů, a jeden dánský na kraji. Česká trojka nedostatečně příjíždí do kruhů a tento kámen soupeřky bez obtíží vyráží. Alžběta Baudyšová svým druhým kamenem docela pěkně přijíždí mezi dánské kameny v červeném kruhu. Dánská skipka je zvládá odstranit a Kubešková tedy zkouší znova přijet na střed. To se jí daří jen částečně, a soupeřka má možnost ho svým posledním kamenem vyrazit. To se jí daří a česká skipka závěrečný kamenem tohoto endu bez problémů háže jako draw a za potlesku českých fanoušků získává jeden bod. Skóre je 2:3.

Sedmý end začíná přesným českým center guardem. Česká jednička má dle statistiky nejvyšší úspěšnost z týmu, ale celý tým se stále potácí kolem 70% úspěšnosti, soupeřky mají přibližně o 10 procentních bodů víc. Center guard hráčky zajíždí, v polovině endu je sice nejlepší kámen dánský, ale na něm je přilepený skvělý druhý kámen Terezy Plíškové a ve druhé polovině endu české hráčky mají situaci víc pod kontrolou, i když je otákou jestli se jim může podařit ukrást nějaký bod vzhledem k tomu, že ve hře nejsou žádné guardy. Kubešková svým prvním kamenem vyráží dánský kámen a český tým má na kruzích tři kameny. Dupont jeden z nich vyráží a zůstává v otevřené pozici. Češka jej posledním svým kamenem střílí, Dánka na závěr endu také úspěšná a získává jeden bod. Skóre je 2:4

V osmém endu mají české hráčky výhodu. Dánská jednička zahajuje kamenem do kruhu, Klára Svatoňová staví corner guard. Totéž opakují hráčky i u svých druhých kamenů. Guardy se střílí a následně znova umísťují. Svým druhým kamenem Tereza Plíšková zajíždí za guard, Dánky ho nedokáží odstranit. Česká trojka tedy přes hit roll vyráží jeden z dánských kamenů a schovává se částečně za guard. Dánská trojka bohužel pěkným kamenem český kámen vyráží a druhý posouvá do zadních kruhů. Skvělým druhým kamenem Alžběta Baudyšová vyráží oba dánské kameny a svým zajíždí za corner guard. Češky stojí v kruzích dvojkou. Dánská skipka otevřený český kámen střílí. Anna Kubešková následně střílí dánský kámen a Češky stojí v kruzích pořád dvěma kameny. Posledním svým kamenem Dupont střílí. České skipce se bohužel závěrečný kámen povedl jen z poloviny, vyráží sice dánský, ale zároveň také míří mimo kruhy. České hráčky získávají jeden bod a snižují na 3:4.

Domácí hráčky vedou vyrovnaný zápas, nicméně všichni fanoušci jsou poměrně potichu, i když se hala zaplnila asi ze tří čtvrtin.

Devátý end začíná Klára Svatoňová opět přesným center guardem, za který Dánky zajíždí. Po dalších dvou kamenech se situace komplikuje a Češky si volají kouče.

DSC 7074 e1511190367378
Před svým třetím kamenem v devátém endu si hráčky berou time-out. ČR má červené kameny

Po time-outu Tereza Plíšková střílí žlutý kámen na kraji a roluje ven z kruhů. Situace se stále točí kolem kamenů v předních kruzích kolem center line, oba týmy jsou pořád trošku nepřesné a nedaří se jim rolovat tam, kde potřebují. Před svým posledním kamenem v tomto endu se české hráčky dlouho radí, výsledkem je take-out, který bohužel vyráží jen jeden z dánských kamenů. Dánka může dohodit na dva, což se jí i daří.

DSC 7075 e1511184211553
Situace před druhými kameny skipek. ČR má červené kameny

Švýcarky ve svém osmém endu otáčí utkání a domácí fanoušci se probírají.

Do posledního endu vstupují české hráčky s výhodou posledního kamene, ale za stavu 3:6. Dánky (překvapivě) neprohazují a staví kámen do zadních kruhů a následně těsně před tee line. Svatoňová umísťuje dva corner guardy. Dánky jeden střílí a češky jej znova staví. Další pokud o střelbu je úspěšný jen částečně, dánský kámen se posunul před kruhy za český corner guard. Plíšková za tyto guardy zajíždí a dánská trojka jej svým kamenem nezvládá vyrazit – kámen si totiž škrtnul o guard a vyjel bez dalšího kontaktu ven. Baudyšová svůj první kámen přes usilovné metení umísťuje tak, že jen pár centimetrů je v kruhu. Dánská trojka bohužel oba kameny vyráží ze hry. Baudyšová svým druhým kamenem zajíždí za corner guardy. Dánská skipka zkoušela run back, ale jen vyrazila jeden z guardů a sama odrolovala na center line. Před prvním kamenem Anny Kubeškové české hráčky dlouze rozmýšlí:

DSC 7079

Následně odhazuje pomalý kámen, který odsunuje žlutý kámen v předních kruzích na kraj a sám končí na horší pozici na hranici modrého a bílého mezikruží. Madeleine Dupont prakticky otevřený kámen vyráží ze hry a vzhledem k tomu, že české hráčky již nemají dost kamenů, aby srovnaly tříbodový rozdíl, hra končí. Česká republika tedy s Dánskem prohrává 3:6.


Pozápasový rozhovor s oběma skipkami je zde.


Skotky rychle porazily Italky 8:1, vzápětí končí hra i na druhé dráze, kde Švédky poráží Němky 8:2.

Po řadě chyb v posledním endu získávají Turkyně pět bodů a poráží Maďarky 12:5.

Napínavý zápas domácích hráček a ruské reprezentace se dostal až do extraendu s výhodou pro Švýcarky. Těm se pěkně povedly oba chipy a Tirinzoni posledním kamenem v ztichlé hale podaří dohodit perfektně do středu kruhu a tím vyhrát další zápas. Švýcarky tedy i nadále vedou průběžnou tabulku.

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024