ŽIVĚ | Muži vs. Finsko

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

Semifinálový zápas proti finskému týmu Aku Kausteho začíná v 8.00. Hraje se na první dráze, o které Jiří Snítil již předtím říkal, že je nejtěžší.

Přesto se českému týmu daří ukrást jedničku v prvním endu.

Bohužel se v druhém endu projevují problémy s čtením ledu a tak přesněji hrající Finové mohou zvyšovat tlak a nakonec získávají trojku. Stav je 1:3

Třetí end s českou výhodou začíná dvěma finskými kameny na střed (jeden dojíždí do zadních) a českým center guardem a zájezdem. Finové guard střílí a Čechům se následně nedaří vybudovat přesný guard nebo přesný zájezd a soupeř jejich kameny neustále úspěšně odstraňuje. Posledním kamenem Kauste chybuje a vyráží český kámen nevyjíždí po take outu ze hry, jelikož se zastavuje o kámen soupeře. Snítil má možnost take outem získat dvojku. Bohužel chybuje, kámen točí víc než čekal a po odrazu odjíždí ze hry. ČR získává bod, stav je 2:3

Bez výhody ve čtvrtém endu začínají čeští hráči center guardem, který následně zajíždí. Finové prohazují a druhým kamenem přijíždí za center guard k českému kameni. Česká dvojka přidává další kámen ke středu kruhů. Finové střílí guard, ale dělají drobnou chybu a odskakují jen kousek na kraj. Česká dvojka také chybuje a bohužel vyráží svůj kámen a zůstává v kruhu, Finové jej střílí a stojí třemi. Lukáši Klímovi se daří vyrazit dva kameny soupeře a částečně se schovat za finský „wheelchair guard“. Soupeř sice vyráží, ale musí odrolovat na otevřenou stranu. Před kameny skipů je tedy ve hře jeden finský kámen na kraji kruhů a na druhé straně dráhy je finský corner/wheelchair guard. Český skip vyráží a chce zarolovat za guard, to se mu však nedaří a jeho kámen odjíždí ze hry. Soupeři se daří pěkný zájezd. Snítil posledním kamenem háže freeze kamene v zadních kruzích. Vypadá to, že je nejlepší. Kauste musí hrát tap na dva, nezvládá sice přesně a odskakuje na kraj, ale bohužel ne dost, takže Finové získávají dvojku. Skóre je 2:5.

Finská jednička začíná pátý end kamenem do kruhu. Český corner netočí dostatečně a zůstává u wheelchair line. Finové za něj zkouší zajet, ale končí na předním okraji kruhů. Jindřich Kitzberger téměř freezuje finský kámen na středu. Finská dvojka neodhazuje před hog line, Kauste ještě zkouší u rozhodčích reklamovat chybu jako problém madla, ale rozhodčí zjišťují, že je v pořádku. Češi dohazují zvenku za wheelchair guard, kámen končí až v zadním modrém kruhu. Finové střílí guard a Češi zkouší přijet, nakonec kámen po odrazu končí na středu dráhy těsně u okraje kruhů. Finové před svým pátým kamenem dlouze rozmýšlí a pak se jim daří pěkný promotion take out, při němž svým kamenem na kraji kruhů vyráží český kámen u středu. Nespokojenost a nervy na pochodu v českém týmu. Zkouší se přijet ke středu a je z toho tap back, který vysouvá finský kámen dozadu. Take out finské trojky čistí situaci tak, že zůstávají jen dva finské kameny v zadních kruzích a jeden český tamtéž, pravděpodobně lepší. Lukáš Klíma přihazuje kámen do předních kruhů. Finové jej střílí a odráží se na střed. Snítil ho prvním kamenem střílí, ale bohužel kámen netočí dle očekávání a nabízí tak soupeři run back, kterým se může zbavit obou českých kamenů. Kaustemu se to bohužel daří. Snítil háže bez problémů draw proti dvojce, stav je 3:5.

Kitzberger začíná dvěma center guard, ten druhý dojíždí až do modrého kruhu. Finové prvním kamenem zajeli na střed a druhým chtěli vyrazit český kámen v kruhu. Finská jednička ale chybuje a kámen je projíždí bez kontaktu. Martin Snítil dohazuje pěkný center guard, Finům se však daří double take out českých guardů. Čechům se kvůli nepřesným kamenům nedaří vytvořit potřebný tlak na soupeře. Česká trojka dělá dvě chyby, prvním kamenem nedojíždí k finskému kameni na středu a druhý run backem míjí zadní kámen soupeře. Před kameny skipů stojí Finové dvojkou (na středu a na kraji v otevřené pozici), ve hře jsou ještě dva corner guardy na opačné straně. Snítil vyráží kámen na středu a roluje za guard, bohužel ne dostatečně. Kauste ho prvním kamenem vyráží. U posledního českého kamene tohoto endu hráči hodně přemýšlí, teoreticky je totiž možné trefit run back obou finských kamenů nebo vyražení lepšího kamene a odskok za guard do lepší pozice. Snítil vybírá druhou variantu, bohužel kámen opět hodně točí a prakticky se neodráží. Kaustemu stačí jednoduchý take out na dva, kámen ale vyhazuje trochu ven, takže sice český kámen odstraňuje, ale sám také vyjíždí a Finové získávají jedničku. Skóre je 3:6.

Finové ví, že nemusí útočit a začínají tedy kamenem do kruhu. Češi umísťují corner guard, kámen je krátký a končí jen na jedničce a zároveň příliš netočí. Prakticky tedy dopadá stejně jako před dvěma endy ve stejné stopě. Následuje další finský kámen do kruhu a český corner guard na druhou stranu. Fin střílí guard, Martin Snítil pěkně zajíždí za druhý guard. Finská dvojka u svého druhého kamene chybuje a sice vyráží český guard, ale kámen přitom vyráží i lepší finský kámen. Snítil může dohodit na střed, to se mu nedaří a přes usilovné snažení metařů kámen dojíždí pouze do modrého kruhu vedle kamene Finů. Soupeři tedy svým pátým kamenem vyráží český kámen na kraji kruhů, česká trojka se snaží přijet, ale kámen přetáčí příliš a navíc dojíždí až do zadních kruhů. Finové tedy odstraňují český kámen v předních kruzích a vyjíždí ven, vypadá to, že soupeř má dva lepší kameny. Lukáši Klímovi se navzdory drobnému dotyku s finským kamenem daří dojet na lepší pozici. Kauste háže pěkný krátký run back, kterým se mu zároveň daří ze hry vyrazit oba české kameny a stát třemi kameny (jeden na středu v předním modrém, dva těsně za tee line). Jiří Snítil perfektně přijíždí na nejlepší pozici. Posledním kamenem Fin chybuje a vyráží pouze finské kameny, Snítil bez problémů dohazuje na dva a snižuje na 5:6.

Navzdory usilovnému metení nedojíždí první český kámen do hry. Finové umísťují kámen na kraj kruhů. Druhý český kámen už je lepší, Finové jej chtějí zajet, ale nedaří se jim to a kámen chipují na dva corner guardy těsně před kruhy. Martin Snítil přidává pěkný center guard. Finové jej střílí a přitom omylem posouvají český guard do kruhů těsně k finskému kameni na kraji kruhů. Vypadá to, že je ale lepší finský kámen. Lukáši Klímovi se prvním kamenem daří přijet do lepší pozice na kraji kruhů kousek od kamene soupeře. Finský hráč chybuje a boří se o corner guard, situace tedy vypadá takto:

DSC 7246
Před šestým českým kamenem. ČR má červené.

Klíma přihazuje kámen na kraj před tu trojici, je delší a kameny trochu rozťukává. Fin střílí trochu se štěstím tak, že mu ve hře zůstávají dva lepší kameny a jeden český kámen na kraji. Snítil zkouší hit roll, daří se mu jen polovina a zůstává tedy v otevřené pozici. Finský skip kámen střílí na komoru. Snítil chybuje a kámen míjí. Kauste dohazuje na tři. Stav je tedy 5:9 po osmi endech.

První kámen devátého endu opět nedojíždí do hry a nervy se projevují. Finové střílí a po odhodech jedniček není v kruzích žádný kámen. Finská dvojka chybuje a po take outu zůstává ve hře jako corner guard hodně na kraji. Češi ho zajíždí, není jasné jestli zůstávají v kruhu nebo je těsně za. Po finské střelbě dělá česká trojka chybu a plánovaný corner guard končí asi metr před hog line. Češi zkouší různé pozice, ale Finové se při vyrážení nemýlí. Poslední kámen Snítil háže na jedna. Dle bývalého českého národního kouče Daniela Rafaela je důvodem rozhodnutí, že bude jednodušší ukrást tři než ve výhodě uhrát čtyři.

Kitzberger háže pěkné center guardy. Finové oba úvodní kameny prohazují. Martin Snítil zajíždí za center guardy. Finské dvojce se daří najednou vyrazit český guard a kámen v kruhu, ale zůstává v pozici trojkového guardu. Česká dvojka opět zajíždí. Finové odstraňují guardy, čeští hráči staví guardy a postupně zajíždí. U šestého českého kamene se objevuje chyba, český guard příliš přetáčí a situaci nekryje. Fin naštěstí vyráží jen jeden kámen. Jiří Snítil prvním kamenem zajíždí za tento guard. Kámen bohužel zůstává otevřený, Kauste ho vyráží a hra končí.

České naděje na postup do A skupiny končí jediným prohraným zápasem. Tým si zahraje pouze o bronz v utkání od 13.30 proti Španělsku.

Rozhovor s trenérem a pátým hráčem připravujeme.


Do divize A tedy postupuje Finsko a překvapivě i Polsko, u kterého je otázkou jak se s takovou úrovní popere. Oba týmy si zahrají ještě finále, vítěz bude mít šanci zahrát si proti Italům challenge na dvě vítězná utkání o postup na Mistrovství světa.

Z divize A sestupuje Rakousko a Slovensko, které vzhledem k naprosto tragickém výsledku padá zaslouženě. Slováci bohužel ani nepůsobili dojmem, že berou Mistrovství Evropy vážně…

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024