Askew: olympijská výzva

3. 5. 2021

WWCC21 Steve
Národní kouč Brad Askew | © WCF / Steve Seixeiro

Právě probíhá mistrovství světa žen, které je v dané kategorii jediným šampionátem, odkud lze vybojovat přímý postup na olympijské hry. Celý systém kvalifikace i šance českého týmu popisuje národní kouč Brad Askew:

Zažíváme velmi neobvyklý olympijský cyklus, jelikož pandemie covid-19 poslala do lockdownu celý svět zrovna v okamžiku, kdy měla začít mistrovství světa žen a mužů 2020.

Systém olympijské kvalifikace tradičně počítá s tím, že postoupí sedm nejlepších týmů podle bodů z posledních dvou mistrovství světa, které se odehrají před zimními olympijskými hrami. Toto upřednostňuje špičkové mezinárodní týmy, které hrají většinu víkendů sezóny a které se vzájemně tlačí do nejlepších výkonů. Zbývající tři týmy, které doplní desetičlenné startovní pole, postoupí z olympijské kvalifikace, která se hraje v prosinci před olympiádou. Státy, které se zatím nekvalifikovaly, tam dostanou poslední příležitost vybojovat své místo na olympijském ledě.

Poprvé v historii se však tentokrát kvalifikuje nejlepších sedm týmů (šest + pořadatelská Čína) z jediného mistrovství světa, které začalo v pátek 30. dubna 2021 v kanadském Calgary. Letos se ho účastní čtrnáct reprezentací oproti tradičním třinácti. Z čehož vyplývá, že se bude hrát nejvíc zápasů v historii mistrovství světa.

Mužské mistrovství světa se dohrálo v dubnu a opravdu jsme mohli vidět, které země dostály výzvě této sezóny, v níž se hrály jen místní soutěže a kdy bylo téměř nemožné překročit hranice. Některé týmy měly silný start, ale nedokázaly udržet své nasazení během takto dlouhé soutěže. Některým týmům, které v minulosti hrály na olympijské úrovni, trvalo déle, než se dostaly na odpovídající výkonnost. Na mistrovstvích světa v Kanadě obvykle bývají tisíce diváků fandících svým oblíbeným týmům, ale letos se šampionát koná v naprosto izolované bublině, v níž situaci na ledě sledují pouze postavy fanoušků vyřezané z kartónu.

Český ženský tým byl v Kanadě vloni v březnu den před plánovaným začátkem mistrovství světa, kdy se od Světové curlingové federace dozvěděl, že se akce ruší a všichni se musí vrátit domů, než se uzavřou hranice a letecká doprava se zastaví. Tato situace byla pro český výběr obzvlášť náročná kvůli tomu, že se jednalo o první mistrovství světa s dvěma novými hráčkami, které se k týmu připojily v předchozí sezóně.

Během pandemie jsme zažili obtížnou sezónu, jelikož trénink směřovat k mistrovství světa 2021 plánovanému v březnu ve Švýcarsku. To však bylo náhle zrušeno kvůli neschopnosti dohody se švýcarskou hygienou a vládou o bezpečném pořádání akce. Po chvatném vyjednávání se šampionát přesunul do Kanady, do calgarské curlingové bubliny, kde se již konaly kanadské národní šampionáty a mužské mistrovství světa.

Bude výzvou přetavit sezónu plnou tréninků a technické práce bez českých nebo zahraničních soutěží do úspěchu v kvalifikaci na olympijské hry. Vedlo se hodně diskusí, jestli bude tichá a prázdná hala bez rozptylování výhodou pro novější týmy, jelikož bude existovat slabší mediální a fanouškovský tlak. Nebo jestli to sníží výkon špičkových týmů, které jsou motivovány podporou davu. Pokud se můžeme řídit výsledky mužského šampionátu, ukazuje se, že se týmy soustředí na tlak zápasu a úspěch každého hodu tak, že prostředí kolem nich nevede k žádnému reálnému rozdílu.

Jindy bývá jednodušší předvídat, jak bude vypadat výsledný žebříček po rozdání medailí. Avšak vzhledem k neexistující soutěžní sezóně nelze soudit, jak dobře v tuto chvíli jednotlivé týmy hrají. Jedná o nejvíc otevřenou olympijskou kvalifikací, jakou jsme kdy viděli. K zásadnímu rozdílu postačí, když bude mít jeden tým ze středu tabulky povedenou sérii zápasů, a naopak vrcholový tým mine jednu nebo dvě klíčové příležitosti. Ruský mužský tým předvedl na mistrovství Evropy 2019 tak slabý výkon, že sestoupil do béčkové části ME a musel hrát samostatnou kvalifikaci, aby se vůbec na mistrovství světa 2021 dostal. Do akce se však vrhnul tak, že se Švýcarskem bojoval o bronz. I když skončil nakonec čtvrtý, tak svou zemi kvalifikoval na hry v Pekingu 2022.

Češky musí být mentálně silné a motivované minulými úspěchy, jelikož budou čelit týmům, které už většina zemí vybrala jako své olympijské reprezentanty v Pekingu. Historicky dominuje desetičlennému olympijské poli stále stejná skupina týmů jako je Kanada, Švédsko, Skotsko, Švýcarsko, Rusko, Korea, USA a Japonsko. Nikdo nepochybuje, že uspějí i tentokrát a postoupí do Číny 2022. Bude vyžadovat obrovské úsilí dostat se to této skupiny. Mějme však na paměti, že pokud se to nestane v Calgary, bude ještě jedna šance dosáhnout olympijského snu a být jedním ze posledních tří týmů, které získají olympijské místo v prosincové kvalifikaci.

 

 

Curlingový kemp Třesk otevírá přihlašování 10. června

24. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024