Ženy do boje o mistrovství světa nezasáhnou

18. 1. 2022

S cílem postoupit na mistrovství světa odletěl český reprezentační tým žen na světovou kvalifikaci (World Qualification Event – WQE) do Finska. Výrazně obměněný celek, který se navíc v posledním týdnu potýkal s koronavirovou nákazou, do bojů o poslední dvě letenky bohužel nezasáhne. Stopku jim vystavilo právě onemocnění covid-19, které se v týmu rozšířilo.

Světová curlingová federace (WCF) okamžitě v pondělí ráno informovala zástupce Českého svazu curlingu, že dva pozitivní testy a karanténa zbývajících hráček automaticky znamená, že tento tým do soutěže nezasáhne. Tým nyní zůstane pět dní v karanténě ve Finsku a poté bude moci odcestovat zpět do České republiky.

Světová federace navrhla českému svazu, aby poslal náhradní tým, ale samozřejmě za dodržení podmínky dvou negativních PCR testů (jeden před odletem a jeden po příletu), což by znamenalo, že „nová reprezentace“ by v absolutně nejideálnějším případě mohla zasáhnout do soutěže ve středu. Minimálně dva zápasy proti Finsku a Norsku by byly Češkám kontumovány, což by znamenalo to, že by český tým musel k postupu do play-off spoléhat na výhry konkurentek a postup by neměl ve svých rukách.

Český svaz se po konzultaci s aktuální reprezentací B – týmem Savona H – rozhodl nabídku WCF nevyužít a náhradní tým do Finska neposlat. „Moc nás to mrzí, ale snažit se na sílu pět minut po dvanácté zachránit situaci, která by navíc v případě, že by jeden z testů nebyl vyhodnocen v expresním termínu, byla vlastně ztracená, nám nedává úplně smysl. Letět si do Finska odehrát tři nebo čtyři zápasy s minimální šancí na úspěch, je hodně drahá záležitost, navíc v časovém presu, kdy nic není zařízené. Nemluvě o tom, že situace se mohla řešit minulý týden anebo alespoň o víkendu, pak bychom měly samozřejmě jiný přístup, protože bychom mohly odehrát celou akci. Ale jet uprostřed covidové epidemie na výlet je vlastně trochu absurdní,“ vysvětlil tým Savona H.

Původně plánovaná reprezentace splnila všechny náležitosti a odletěla do Finska. Výjimkou byla jedna hráčka, která měla své spoluhráčky následovat později. Z důvodu nákazy covid-19 však nemohla odjet. Proto bylo v neděli rozhodnuto, že si svou premiéru na mezinárodní akci zažije mladá extraligová hráčka Aneta Műllernová. Nakonec se však covid-19 objevil i u Češek ve Finsku a tak bohužel český tým skončil v karanténě a nedávalo smysl, aby Műllernová vůbec odletěla. Tím končí naděje českých žen na účast na Mistrovství světa 2022. Bohužel Češky čeká zpět na světovou scénu dlouhá cesta. Tým, který za šest týdnů zvítězí v mistrovství ČR, bude na podzim 2022 bojovat o postup do evropské elity. Pokud se to podaří, tak se mohou Češky dostat na MS 2023 přes kvalifikaci. Nejdřív pak na ME 2023 bude možné bojovat o přímý postup na MS 2024. V kategoriích mužů a párů (mixed doubles) je mistrovství světa blíž (muži hrají MS na začátku dubna, mixed doubles o dva týdny později).

Na WQE 2022 se tedy představí jen šest ženských družstev, favoritkami zůstávají Dánky, vedené Madeleine Dupontovou, které se hned po WQE představí i na zimních olympijských hrách v Pekingu. O druhou letenku pravděpodobně svedou boj celky Norska, Finska a Lotyšska.

České ženy tak letos smutně zakončily mezinárodní sezónu – na listopadovém mistrovství Evropy sestoupily do skupiny B, na olympijské kvalifikaci skončily poslední a nyní do bojů na WQE ani nezasáhnou. Naštěstí prapor v týmových soutěžích převzali muži, kteří se po dlouhých sedmi let dostali na světový šampionát!

 

Podrobnosti o kvalifikaci naleznete na webu curling.cz/wqe2022

 

Muži budou bojovat na mistrovství světa v Las Vegas ve dnech 2. až 10. dubna. 


Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024

„Výsledek na MS je pro nás zklamáním,“ říká Zuzka Paulová

4. 5. 2024