Začínají Světové univerzitní hry

13. 1. 2023

V Lake Placid a okolí se koná jedna z největších světových sportovních akcí, kterou známe pod starším názvem Univerziáda.

Na východ Spojených států dorazí celkem 2500 sportovců z téměř 50 zemí. Všichni z nich jsou vysokoškoláci ve věku 17 až 25 let. Celkem se soutěží ve 12 sportech a 86 kategoriích. Curling budou hrát mužské a ženské týmy. Českou republiku bude reprezentovat pouze mužský výběr. Češky nenastoupí kvůli minulému slabšímu výsledku, který je z tohoto ročníku vyřadil. Soutěž hraje deset týmů, z nichž čtyři postoupí do nadstavby.

„Cesta byla celkem dlouhá a moc to neutíkalo, ale všichni jsme věděli na jak moc důležitou akci jedeme, takže ta cesta za to určitě stála.“ říká David Jakl. „Určitě se všichni moc těšíme, pro většinu z nás to je první takhle velká akce. Takže jsme určitě natěšeni na každý zážitek co tu prožijeme a hlavně se těšíme na krásné zápasy, které si tu budeme moct zahrát.“

Z důvodu věkového a studijního omezení jsou některé reprezentace skládané. To se týká i té české, která je mixem týmů Dion Alpha (David Jakl, Aleš Hercok, Marek Bříza) a Dion Young Boys (David Škácha, David Verner). Schopnost souhry a načtení místních podmínek jistě budou potřeba. Snad pouze kromě úvodních Brazilců jsou ostatní týmy papírově silné a jsou mezi nimi medailisté z juniorského mistrovství světa. Koučem české reprezentace je zkušený Jakub Bareš, který dovedl Paulovy na olympiádu. 
„Naše ambice jsou takové, že bychom byli moc rádi za postup do play-off, i když víme, že to nebude vůbec lehká cesta se tam dostat. Když se umístíme do šestého místa, budeme taky spokojeni.“ popisuje David Jakl. 

Městečko Lake Placid je známé dvojitým pořádáním Olympijských her. Součástí programu OH 1932 byla i dvoudenní curlingová soutěž. Po olympijské premiéře v roce 1924 to bylo podruhé, kdy se curling objevil v jejich programu. Pak z něj zmizel až do Calgary 1988. Na olympiádě v Lake Placid v roce 1980 se tedy curling nehrál. Některé jiné sporty se budou konat na stejných sportovištích jako v osmdesátkách. V Lake Placid již konaly i Světové univerzitní hry, to již v roce 1972.

V roce 1932 sice Češi olympijskou medaili nezískali, ale na univerziádě tam sdruženář Ladislav Rygl vybojoval bronz. Stejný kov přivezla i Květa Jeriová za svůj výkon na OH 1980. V posledních univerzitních hrách v roce 2019 Češi vybojovali celkem šest medailí. Je tedy na co navazovat.

Samotný curling se hraje v pětitisícovém městečku Saranac Lake, které je od Lake Placid vzdáleno asi 15 km. Přímo pro tyto Univerzitní hry bylo zrekonstruováno tamní sportoviště, které má poskytnout lepší podmínky pro hráče i diváky. Samozřejmým cílem rekonstrukce je dlouhodobá podpora sportu a plánování příštích velkých akcí. Saranac Lake Civic Centre bylo vybudováno v 70. letech pro hokej. Dnes slouží hokeji, curlingu, bruslení a nesportovním akcím v letní přestávce.

Zápasy Her se budou vysílat přes fisu.tv.

 

Podrobné informace naleznete na webu curling.cz/zsuh2023

 

 

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Český curling (@ceskycurling)

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024

„Výsledek na MS je pro nás zklamáním,“ říká Zuzka Paulová

4. 5. 2024