Vyloučení Ruska a Běloruska. Čína se šampionátů nyní nezúčastní.

11. 10. 2022

Do konce roku 2022 bylo Rusko a Bělorusko vyloučeno ze soutěží Světové federace (WCF). Čína se rozhodla nezúčastnit pankontinentálního mistrovství a proto se nedostane ani na jarní mistrovství světa mužů a žen.

 

Rusko a Bělorusko 

Světová federace využila drobné úpravy pravidel, která byla nedávno schválena. 

C1(b) 

Výkonný výbor WCF může vyloučit tým nebo členskou asociaci z jakékoli soutěže WCF, pokud by, podle výhradního názoru výkonného výboru, jejich přítomnost na soutěži tuto soutěž poškodila nebo ohrozila bezpečnost účastníků nebo pořádek akce.

Za napadení Ukrajiny bylo Rusko a Bělorusko vyloučeno ze šampionátů do konce roku 2022. To znamená, že se jejich týmy neobjeví na mistrovství světa mixů (smíšené čtveřice), mistrovství Evropy (čtveřice mužů a žen), mistrovství světa vozíčkářů B (smíšené čtveřice) a mistrovství světa juniorů B (dívky a chlapci U21).

Z hlediska neúčasti Běloruska nedojde k významnému ovlivnění výsledků soutěže. Rusko je však v curlingu významnější zemí (v rámci tohoto textu nerozlišujme zda curleři s ruským pasem nastoupili přímo pod svou vlajkou nebo pod rádoby krycím názvem nezávislých sportovců z dopingem prolezlé země).

Bělorusové na posledních mixech skončili 17., což bylo sice o jednu příčku nad českou reprezentací, ale to bylo způsobeno spíš slabším českým výsledkem. O rok dřív skončili Češi devátí a rok před tím vybojovali bronz. Rusové v roce 2019 skončili devátí, rok před tím byli bronzoví a šampionát v roce 2016 dokonce vyhráli. Kvůli covidu se MS mixů hraje s tříletou přestávkou až nyní

Posledním výsledkem Bělorusů na mistrovství Evropy je mužské třinácté místo v béčku 2021 a ženské osmé místo v béčku 2019. V Evropském šampionátu skončily Rusky třikrát za sebou čtvrté (2018, 2019, 2021). Češky pro srovnání v těchto letech skončily osmé a šesté respektive deváté. To poslední umístění je bohužel z elitní desítky poslalo do béčka. Rusky si své místo v áčku však až do teď držely. Rozhodnutím WCF jsou vyloučeny a na jejich místo nastoupí Maďarky, které skončily v roce 2021 první pod čarou postupu do áčka. Vloni na podzim si Rusové vybojovali návrat do áčka. Nyní je však nahradí Španělé. Kvůli neúčasti Rusů na ME je jisté, že se jejich týmy neobjeví ani na jarních mistrovstvích světa mužů a žen, jelikož tam se mohou kvalifikovat právě dle výsledků z ME. Rusky na jaře 2019 skončily páté, v letech 2014 až 2018 si vždy odvezly medaili, z MS 2021 si také odvezly stříbro. Kvůli Ukrajině již měly zákaz účasti na jaře 2022, což mimochodem Češkám umožnilo se na toto MS dostat. Rusové hráli mistrovství světa naposledy v roce 2019, kdy skončili devátí. Pro srovnání, čeští muži se na MS po sedmi letech probojovali letos na jaře a skončili devátí.

V mistrovství světa vozíčkářů (smíšených čtveřic) skončili Rusové posledně bronzoví, takže se jich podzimní MS-B (na rozdíl od české reprezentace) netýká. Další ročník MS-A se koná v březnu 2023. Uvidíme, jestli bude v tu chvíli zákaz WCF ještě platit. Bělorusko zatím vozíčkářský curlingový tým nevytvořilo.

Bělorusové hráli MS juniorů-B naposledy v roce 2019, kdy skončili na konci startovního pole. Šampionátu v lednu 2022 se již nezúčastnili. Ruští junioři sice byli úspěšní v juniorské kategorii, ale na jaře 2022 už měli zákaz, takže ze soutěže vypadli. Ruští chlapci skončili v roce 2020 šestí, dívky mají bronz z roku 2020 a zlato z roku 2019. Češi se již dlouho do juniorského áčka nedostali, i když k tomu měli v lednu 2022 velmi blízko, ale šampionát předčasně ukončil covid.

 

Čína

Čína odstoupila z Pankontinentálního mistrovství a tím se připravila o možnost se kvalifikovat na mistrovství světa 2023. Pankontinentální mistrovství se hraje poprvé a nahrazuje dřívější Pacificko-asijské mistrovství a Americkou výzvu. Zeměkoule je nyní rozdělená na dvě oblasti. Na mistrovství světa lze postoupit ze zmíněného Pankontinentálního šampionátu a z mistrovství Evropy. Číňané posledně (2021) na světě uhráli čtrnácté místo, Číňanky desáté. Na jaře 2022 se již z covidových důvodů nezúčastnili.

Spekuluje se, že důvodem jsou opatřením související s covidem. Jiné informace v tuto chvíli nejsou k dispozici.

O týden dřív před Pankontinentálním mistrovstvím se hraje mistrovství světa mixů, tam se však Číňané letos nepřihlásili a zjevně to pro ně dlouhodobě není atraktivní akce. Zúčastnili se naposledy v roce 2017, kdy skončili devátí. Další dva ročníky Číňané vynechali.
Listopadové MS-B vozíčkářů se Číny netýká. Číňané posledně získali zlato a tak na ně čeká místo v áčkovém šampionátu v březnu 2023.

 


Curlingový kemp Třesk otevírá přihlašování 10. června

24. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024