Savill: Cílem není mistrovství Evropy jako takové

21. 11. 2019

Čeští reprezentanti (skip Lukáš Klíma) vybojovali postup do semifinále ME-B. Toto utkání se hraje v pátek od 19.00 a Češi se v něm utkají s Tureckem. Vítěz souboje postoupí do lednové Kvalifikace o mistrovství světa a pro příští rok postoupí do áčka mistrovství Evropy. Živý textový popis tohoto zápasu naleznete na webu curling.cz/ecc2019.

Do té doby si přečtěte předšampionátový rozhovor Karolíny Frederiksen s týmovým koučem Craigem Savillem:


Začíná být hezkou tradicí, že českou mužskou reprezentaci na mistrovství Evropy vede supertrenér – hráč ověnčený medailemi z vrcholových akcí. Po Shannon Kleibrink (bronzová ze zimních olympijských her 2006) převzal tentokrát otěže národního týmu dvojnásobný mistr světa Craig Savill. Craig letos v létě skončil s vrcholovou kariérou. A aniž se stačil rozkoukat mimo curlingový svět, opět oblékl národní dres… jen jiné barvy, než by byl na jaře čekal.
 
Jak jsi se vlastně k české reprezentaci, kterou letos povede skip Lukáš Klíma, dostal?
Kontaktoval mě [národní trenér] Brad Askew a zeptal se mě, zda bych nechtěl kluky trénovat. Brad na mě dostal doporučení od Shannon Kleibrink, která tento rok nemohla přijet a český tým vést.
 
Jaká byla tvoje první reakce na tuto nabídku?
Jak vysvětlím mé ženě, že chci zase odjet 🙂
 
A teď vážně…
Já to myslím vážně! Hrozně jí dlužím, protože jsem byl vždycky skoro celou zimu pryč z domu kvůli curlingu a ona vlastně musela sama vychovávat naše děti. Nicméně, když jsem jí o nabídce řekl, byla za mě ráda. Sama doufala, že začnu někoho trénovat. Takže ve finále to byla velmi jednoduchá konverzace.
 
Co jsi o českém týmu v té době vlastně věděl?
Upřímně byl jsem z této nabídky nadšený, jelikož samozřejmě stále sleduji, co se děje v curlingo­vém světě a moc dobře jsem věděl, že tento tým má velký potenciál.
 
I přes očividné nadšení, řešil jsi tuto nabídku se Shannon?
Ano, ale jen velmi zběžně, protože Shannon pracovala loni s jiným týmem [pozn.: tým Davida Šika]. Hlavně jsem se jí vyptával na to, jak to v českém curlingu chodí. Ona byla strašně nadšená, jak se k ní Český svaz curlingu choval, jak vše špičkově zařídil. Chvá­lila si také, s jakými lidmi se tu setkala a vůbec mluvila hrozně pozitivně o práci s českým týmem.Tohle bylo pro mě hrozně důležité, protože jsem se nechtěl ocitnout někde uprostřed nepořádku nebo problémů, které by přes mou osobu chtěl někdo řešit a posouvat mě jedním nebo druhým směrem.
 
Jak tedy spolupráce s týmem Lukáše Klímy funguje?
Velmi dobře, protože se s nimi skvěle pracuje. Jsou dobrým týmem, ale na druhou stranu jim stále mohu dost dát. Mohu jim poradit věci, které pravděpodobně ještě od žádného trenéra přede mnou neslyšeli, díky kterým se mohou výrazně posunout. A to vlastně jen díky tomu, že změníme pár maličkostí. Upřímně, pro mě jako curlera byla vlastně povinnost tuto nabídku přijmout.
 
Až do listopadu jste fungovali na dálku. To není úplně ideální start pro práci s novým týmem…
Ne, vůbec to nebylo ideální. V průběhu sezóny jsem měli pár telekonferenčních hovorů, posílali si videa a cvičení. Díky tomu jsem měl možnost se podívat na jejich techniku a také týmovou dynamiku. Hodně informací jsem pak dostal od Brada, se kterým je vůbec fantastická spolupráce. Výhodou našich společných hovorů s týmem nicméně alespoň bylo, že kluci věděli, co ode mě mohou očekávat.
 
Do Prahy jsi dorazil těsně před turnajem WCT Prague Classic. To opravdu nebylo moct času na práci s týmem.
Ne, nebylo, ale samozřejmě jsem věděl, že teď už nic moc nestihneme. Před turnajem jsme měli jeden rychlý trénink. Měnit cokoliv většího nebo upravovat techniku by bylo absolutně kontraproduktivní, takže jsme se hlavně soustředili na taktiku, plánování zápasu a jak docílit toho, aby ze sebe hráči dokázali vymáčknout absolutní maximum. Důležité bylo zaměřit se na pár maličkostí na začátku a konci zápasu. Kluci tam měli slabší místa, která by mohla rozhodnout zápas v jejich neprospěch. A také jim samozřejmě dodávám sebevědomí.
 
Jaký bych první trénink s týmem?
Byl jsem hodně nadšený z toho, co jsem viděl. Tihle kluci jsou hodně talentovaní a když změní pár detailů, tak se z nich může brzy stát špičkový tým. Určitě by se neměli upínat na postup do evropského áčka, ale měli by cílit mnohem výše. Potřebují k tomu tedy také víc hrát a samozřejmě aby se jim někdo více věnoval jako trenér.
 
Jaké jsou tvoje cíle, co klukům před mistrovstvím Evropy vštípit?
Pracujeme na sebedůvěře a sebejistotě. Také spoluvytváříme proces, který by měli dodržovat, a ten by jim pak měl pomoci dostat se výsledkově mnohem výše.
 
Nutná obligátní otázka – jaké máme cíle pro mistrovství Evropy?
Našim cílem vlastně není mistrovství Evropy jako takové. Chceme zde vyhrát vše, ale naším cílem je kvalifikace o mistrovství světa [pozn.: do ní se kvali­fikují dva nejlepší týmy z B skupiny].
 
Nestraší hráčům v hlavě prohrané semifinále béčka evropského šampionátu? Stalo se to v posledních třech letech a čtyři z pěti hráčů u toho někdy byli…
Bohužel trochu ano. Slyší ze všech stran, že vždycky vyhrají vše, když o nic nejde, a pak ten nejdůležitější zápas prohrají. Je naprosto jasné, že to někde v hlavě mají. Proto se my o tomto zápase vůbec nebavíme, naopak mluvíme o kvalifikaci na mistrovství světa, kterou musejí vyhrát, aby se posunuli tam, kam patří. Náš přístup k mistrovství Evropy je vyhrát vše, semifinále je jen zápas jako každý jiný, ale naším cílem je kvalifikace o mistrovství světa. Nechceme si připouštět, že je na semifinále béčka cokoliv speciálního, protože bychom jen sami na sebe nakládali zbytečný tlak. Proto se soustředíme na jiné zápasy.
 
Změnil bys cokoliv na přípravě reprezentačního týmu, kdybys mohl vrátit čas?
„Ano. Byl bych býval rád přijel na začátku sezóny a týden s týmem trénoval, aby si hráči na začátku sezóny zažili správnou techniku a mohli z toho čerpat po celou sezónu. Pro mě by pak bylo mnohem jednodušší s nimi na dálku pracovat, protože bych měl na co navázat. Ale bohužel nabídka na trénování přišla až v srpnu, což už bylo pozdě a již to nešlo zařídit.
Pokud se vám povedou splnit cíle a česká reprezentace se dostane do kvalifikace o mistrovství světa, budeš u toho s nimi?
Nabídku jsem samozřejmě ještě nedostal :)Ale pokud bychom se tam dostali a kluci by se mnou chtěli dál pracovat, určitě bych neváhal a dál pokračoval v naší spolupráci.
 
 
Nezbývá nám, než popřát hodně štěstí.
Ice is yours, gentlemen, good luck and good curling
 
 
 

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024