Rozhovor: Tým Kubešková o blížícím se ME

17. 11. 2023

 

České reprezentační týmy ve čtvrtek odletěly do skotského Aberdeenu na mistrovství Evropy, které začíná v sobotu 18. listopadu. Ženský tým, který hraje v sestavě Anna Kubešková (skip), Michaela Baudyšová, Aneta Műllernová, Klára Svatoňová (vice-skip) a Karolína Špundová, v první den šampionátu čekají hned dvě utkání. Některé ze zápasů českých týmů bude živě či ze záznamu vysílat Česká televize, zbylé by měly být k nalezení online na iVysílání.

 

O taktice a pocitech z mistrovství jsme se bavili s Aničkou Kubeškovou:

 

Jak jste spokojené s losem pořadí zápasů na ME?

Pořadí zápasů dopředu nesledujeme. Nechceme si tím úplně zaplevelovat hlavu a o jednotlivých zápasech dopředu příliš přemýšlet. Akorát před následujícím zápasem si vždy řekneme, s kým hrajeme a připravíme si na soupeře nějaký postup. Zatím tedy ani nevíme, jaké je pořadí zápasů a není to pro nás důležitá věc.

Které zápasy považujete dopředu za klíčové pro postup do play-off?

Pro nás je klíčové vyhrát co nejvíce zápasů bude v našich silách. Nepřemýšlíme tak, že nějaký konkrétní tým musíme porazit, jinak bude problém. A naopak, že jiný porazit nemusíme. Bude záležet na aktuální formě každého z týmů. Porazit se dá každý a s každým se dá také prohrát. Ani není předem jasné, kolik těch zápasů budeme muset vyhrát, abychom zůstaly v A skupině a abychom postoupily na mistrovství světa, nebo abychom mohly pomýšlet na semifinále.

Se kterými z týmů jste se v rámci přípravných turnajů letos stihly potkat?

Stihly jsme se potkat s hodně týmy, a to hlavně v Dánsku. Tam jsme hrály proti Němkám, Norkám a Dánkám. Všechny jsme porazily, ale to samozřejmě nemusí vůbec nic znamenat. Aktuální forma bude to, na čem bude záležet v ten daný moment. Řekněme ale, že to je dobrý příslib pro to, že bychom mohly s těmito týmy hrát vyrovnané zápasy. Ještě se Švédkami jsme se, myslím, potkaly. A s Dánkami jsme hrály dvakrát – proti nim máme tedy jednu výhru a jednu prohru.

Do Skotska odjíždíte s Karolínou Špundovou na postu náhradníka, za jakých okolností ji plánujete nasadit do hry?

Náhradníka většinou máme buď když se někomu zásadně a dlouhodobě nedaří, nebo když je někdo nějak zdravotně indisponován. Pokud jedna z těchto situací nastane, tak Kája přichází do hry. Rozhodně ale není na postu náhradníka proto, že by byla slabší hráčka. Dohromady je nás pět podobně výkonnostně nastavených hráček. Díky tomu ani nemám obavy o to, že kdybychom nějak změnily sestavu, tak by to ohrozilo naše výsledky. Někdy, když se nedaří déle a prohrávají se zápasy, tak některé týmy dělají, a my jsme toho taky několikrát v minulosti využívaly, že se prohází sestava, aby se trochu oživila.

Jaké máte zkušenosti s halou v Aberdeenu?

Já s Klárou jsme s naším předchozím týmem hrály v Aberdeenu turnaj, nešlo ale o WCT. Bylo tam hodně skotských týmů a ten turnaj jsme vyhrály. Řekněme tedy, že pocitově s tou halou nemáme nějaké špatné vzpomínky. Bylo to ale upřímně tak dávno, že už si to moc nepamatuji. Vím, že to je veliká hala a bude tam hodně prostoru pro všechny týmy, což je vždy dobrá informace. Jsem ale zvědavá, jaká tam bude teplota. Na to se musím, co se týče oblečení, připravit.

Co považujete za svou klíčovou taktiku a existuje nějaký typ kamene, který vám nejvíce vyhovuje?

Nemyslím si, že bychom měly klíčovou taktiku. Řekněme, že máme něco, co nám funguje, nebo co fungovalo teď na turnaji v Dánsku. Je to taková jednodušší hra, která se snaží o to, aby musel soupeř hrát kameny, které mu nevyhovují a jsou složitější, takže obsahují větší riziko. To je něco, kam směřujeme. Tam můžeme dotlačit soupeře do situací, kde nebude komfortní, a získat tak nějaké body. Jinak si nemyslím, že máme nějaký konkrétní typ kamene, který nám vyhovuje. Je to spíše o tom, co dovolí led. Doufejme, že bude jezdit a točit, abychom mohly být kreativní.

Jaké umístění pro vás bude na ME úspěchem?

Rozhodně naším hlavní cílem je udržet se ve skupině A, což jde ruku v ruce s postupem na mistrovství světa. Cokoli více bude úspěch. Statisticky jsme možná někde v polovině či druhé polovině tabulky, takže semifinále by samozřejmě byl úspěch ohromný. Ať už by to tam následně dopadlo jakkoli, tak by to bylo úžasné.

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024