Rozhovor s Craigem Savillem po olympijské kvalifikaci

19. 12. 2021

Rozhovor s Craigem Savillem, koučem mužské reprezentace, po neúspěšné olympijské kvalifikaci v níž Češi skončili opět jako první nepostupující. Podrobné informace o šampionátu naleznete na webu curling.cz/oqe2021

 

První polovina zápasu byla až do přestávky dobrá, pak se to změnilo. Co se stalo?

Craig: Na to je těžké odpovědět… Šestý end jsme hráli dobře, ale Lukáš hodil rychlejší draw a soupeř získal dvojku. Celkově to byl dobrý end. A potom sedmý end jsme taky měli docela dobrý, jen jsme netrefili pár kamenů, což hru otočilo ve prospěch Dánů. Bohužel ty netrefené kameny přišly ve špatný čas.

Jak hodnotíš pokus o nulu v 9. endu?

Craig: Byl to dobrý nápad. Dnes, kdy jedničky tak skvěle zvládají tick shoty, vyrovnaný stav bez výhody znamená, že na 70 % prohraješ. Ten risk za to stál. Lukáš ten kámen dokáže zahrát v devíti případech z deseti, tohle byl bohužel zrovna ten jeden případ, kdy netrefil a stalo se to nejhorší, co mohlo – minul. A bylo to.

Tým působil celý turnaj velice sebevědomě. Až do tohohle zápasu. Myslíš, že byli nervózní kvůli tomu, že šlo o postup na olympiádu?

Craig: Když se hraje o olympiádu, tak je každý nervózní. Nezáleží na tom, kdo jsi, každého to znervózní. Rozhodující je, jak se s tím kdo popere. Pro kluky to byl první zápas takového kalibru, kde je v sázce opravdu hodně. A jediný způsob, jak se naučit s tím vyrovnat, je hrát takové zápasy. Předzápasová schůzka, trénink, přestávka v pátém endu – kluci si vedli skvěle, byli připraveni. Myslím, že jak se ale přibližoval konec zápasu, tak na ně dolehla nervozita. Celkově si ale myslím, že jsme udělali naprosto všechno pro to, aby byli připraveni. Jen to prostě dnes nebyl jejich den. Budeme o tomhle zápase ještě mluvit a poučíme se z toho. Kluci se z toho poučí a příště už budou vědět jak takový zápas hrát a zvládnout.

Myslíš, že tam byl nějaký rozdíl v tempu hry nebo v něčem jiném v porovnání se zápasem v základní části?

Craig: Ne, nemyslím si to. Prostě jsme ve špatný čas minuli několik kamenů. O tom to bylo. Kluci hráli na začátku opravdu dobře, myslím, že většinu zápasu kontrolovali, ale bohužel prohráli.

Budeš s týmem spolupracovat i na dalších turnajích?

Craig: Ano, další v plánu máme mistrovství světa v Las Vegas. Bude to pro český curling velká událost, tým na MS mužů máme po dlouhých šesti, sedmi letech, takže tam s nimi budu [naposledy to v roce 2015. V týmu Jiřího Snítila tehdy hrál Lukáš Klíma a Samuel Mokriš]. Taky jim pomůžu na MČR. A potom kdo ví? Jestli se mnou budou chtít dále spolupracovat, moc rád v tom budu pokračovat. Myslím, že dohromady fungujeme velmi dobře. Co se týče mě, určitě je toho ještě hodně, co je můžu naučit a s čím jim můžu pomoct.

Očekáváš nějaké změny v týmu nebo myslíš, že budou dále pokračovat ve stejném složení?

Craig: Na to si budeme muset na konci roku sednout a probrat, jak to každý vidí, jak je kdo odhodlaný. Dneska je v curlingu čtyřletý cyklus. Sedneme si na to s kluky a pobavíme se o tom, jak to kdo vidí do budoucna, v příštích čtyřech letech. Pořád si myslím, že tihle kluci mají dobrou šanci dostat se za čtyři roky na příští olympiádu. Ať už ve stejném složení nebo s malými změnami. Bude to záležet na tom, co chtějí dělat v životě i v curlingové kariéře, jestli do toho chtějí vložit ten čas a úsilí.

Takže minimálně do MS bude složení týmu stejné a ty budeš s nimi?

Craig: Ano, do dubna se nic nezmění. Nevidím pro to žádný důvod v tuhle chvíli. Ale na konci roku si všichni sedneme, pobavíme se o všem a doufám, že mě kolem sebe budou chtít i nadále.

Jak se díváš na koučování a na to, že úspěch byl tak blízko? Ty sám jsi velmi zkušený a úspěšný hráč [dvojnásobný mistr světa].

Craig: Řeknu vám jednu věc – na lavičce je to mnohem těžší. Sleduješ zápas, ale nemáš žádnou kontrolu. Byl jsme nervózní celý zápas. Je to opravdu těžké, když bys chtěl být na ledě a pomoct jim, mít trochu kontroly ve svým rukách, ale nemůžu. Můžu jen sledovat a mít důvěru v to, že co jsem jim řekl a na co jsem je připravil, jim pomůže úspěšně zápas zvládnout. Ale opravdu mě to baví a moc rád s tímhle týmem pracuju. Jsou talentovaní a mají před sebou skvělou budoucnost. Můžou toho hodně dosáhnout, když budou chtít.

Jaká jsou tvá očekávání pro Mistrovství světa?

Craig: Bude to pro ně první MS. Rád bych, aby si to zažili a zlepšili se jako tým. Pokud bychom skončili v horní polovině, byl to to obrovský úspěch. MS je opravdu těžké, bude to pro ně úplně nové prostředí – poletí až do USA, do Las Vegas bude dlouhá cesta, budou tam nejlepší týmy a země světa, takže to pro ně bude skvělá zkušenost. A stejně jako tenhle týden – musíš mít s takovými zápasy zkušenost, abys je mohl úspěšně zvládat. Tenhle rok pro ně ale jinak byl skvělý – hráli na ME-A, hráli olympijskou kvalifikaci a postoupili na MS. Tohle určitě tým pozitivně nakopne do budoucna.

 

Podrobnosti o šampionátu a popis zápasů naleznete na našem webu, některé zápasy jsou k zhlédnutí přes recast. Informace najdete také na facebookuinstagramu nebo twitteru.

 

AM2I0168 Gray
© WCF / Richard Gray

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024

„Výsledek na MS je pro nás zklamáním,“ říká Zuzka Paulová

4. 5. 2024