ROZHOVOR: Pro Julču s Ondrou bude na olympiádě mládeže nutné porazit Kanadu nebo Británii, myslí si trenér

26. 1. 2024

Julii Zelingrovou a Ondřeje Blahu čeká v noci první zápas na olympijských hrách do osmnácti let v jihokorejském Kangwonu. Už zde absolvovali zkušební tréninky a stihli nasát atmosféru v olympijské vesnici. Ve skupině se utkají s Kanadou, Koreou, Velkou Británií, Nigérií a Maďarskem, které bude právě jejich první soupeř. Výsledky můžete sledovat zde.

 

O ambicích, taktice a sehranosti týmů mluví v rozhovoru jejich trenér, který s nimi cestuje, Petr Horák.

Jak jako trenér hodnotíš přípravu na YOG?
Příprava na YOG je složitější, jelikož oba hráči toho mají více. Je to jednorázová akce, tak mají své týmy, jak v mixed double, tak ve čtyřkovém curlingu. Julča byla navíc začátkem ledna nemocná, ale jinak myslím, že jsme připravení a uvidíme na co to bude stačit.

Julča i Ondra obvykle hrají mixed doubles s jiným spoluhráčem, jak je těžké si zvyknout na nového parťáka?
Myslím, že záleží, ale zrovna Julča s Ondrou jsou na podobné notě a působí velice kompaktně.

Jaká je v Koreji atmosféra?
Vynikající. Na čtyřkový curling chodilo hodně diváků zejména, když hrál korejský tým. Těšíme se na ně ve skupině. Bude to zážitek. Celkově Korejci se o hry zajímají a jsou většinou hodně příjemní a fotí se s hráči, furt nám někdo mává atd. V olympijské vesnici je pohoda a potkávat tolik národností je zážitek.

Máte před turnajem nějaká očekávání? A pokud ano, tak jaká?
Tým působí kvalitně a zejména Julča je na tuto kategorii velmi zkušená. Osobně mám očekávání, že zanecháme pozitivní stopu a předvedeme výkon, který bude působit na úrovni. Věřím, že ač máme velmi silnou skupinu (Kanada, Velká Británie, Korea, Maďarsko), tak dokážeme postoupit do play-off a porazíme tedy některý tým z velkých curlingových zemí

Jaké umístěný pro vás bude úspěchem?
Tým má na dobré umístění. Můžeme dojít opravdu daleko, ale i nepostoupit ze skupiny. Těžko odhadovat.

Měli už Julča s Ondrou možnost otestovat led a jaký je v porovnání s pražskou halou?
Je tu jeden trénink před soutěží a to 48 minut. Na každé dráze to je 12 minut.

Led je konstantní a nezjistili jsme žádný problém. Není zas tak rychlý, jak jsme čekali cca 14 sekund na T. Točí, ale velmi, a to 6 stop na střed. Kameny nemají moc dojezdy. Uvidíme, co v zápase.

Pro Ondru je to jedna z prvních velkých akcí, Julča je už zkušenější. Jak vnímáš jako trenér tento rozdíl?
Julča je nejen zkušenější, ale i starší. Ondra má respekt před soutěží, ale zdá se, že je to zdravý respekt. Je logicky znát rozdíl. Julča byla 2x na dospělém MS a na juniorském MSJB a hrála s velkými hvězdami světového curlingu. To je zkušenost, kterou člověk jinde nenažene než na takových soutěží. Ondra zažívá plno věcí poprvé, ale jsem přesvědčený, že se s tím i přes počáteční nervozitu dobře popere. Vše bude hodně o komunikaci.

Které zápasy považuješ za klíčové pro možný postup do play-off?
Určitě s Kanadou a s Velkou Británii. Musíme pravděpodobně jednoho porazit, abychom měli reálnou šanci postoupit. Také domácí Korea může být hodně těžkým týmem

Máte stanovenou nějakou speciální taktiku?
Víme jak chceme hrát, ale budeme se o taktice bavit ještě více před jednotlivými zápasy. Budu sledovat soupeře, jak jen to půjde. Chceme být určitě trpěliví a zbytečně nebláznit. To může být cesta proti mladým týmům. Určitě chceme včas řešit střed při naší výhodě, pokud se situace nebude vyvíjet podle našich plánů, abychom nebyli nucení hrát příliš těžkých kamenů.

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024