Rozhovor: Filipínský tým o curlingových začátcích a olympijských ambicích

13. 10. 2023

Filipínský tým přijel minulý víkend do Prahy na zbraslavské WCT Men Prague Open, aby odehrál svůj vůbec první zápas. Hrají ve složení Marc Pfister (skip), Christian Haller, Enrico Pfister a Alan Frei. Ačkoli všichni žijí ve Švýcarsku, a Marc spolu s Enrico Pfisterem dokonce Švýcarsko reprezentovali na třech mistrovstvích světa, rozhodli se nyní hrát za svou zemi původu, Filipíny. Ze zbraslavského turnaje si odvezli stříbro, ale ambice mají ještě vyšší. Rozhovor nám poskytla filipínská jednička Alan Frei.

 

WhatsApp Image 2023 10 09 at 12.13.11 a38e2602

Jak a kdy vůbec vznikl nápad založit filipínský curlingový tým?

Kluci byli v kontaktu už poměrně dlouho, nemohli ale najít posledního hráče do týmu do čtveřice. Já jsem ze začátku roku dostal nápad, že bych se mohl zkusit dostat na olympiádu a přemýšlel jsem jak to udělat. A nějak to dopadlo, že jsme se spojili a kluci se mě zeptali, jestli bych se k nim nechtěl přidat. Nápad tedy přišel na začátku roku, dohromady jsme ale tým složili až někdy v květnu.

 

Jak dlouho už spolu trénujete?

První společný trénink jsme měli na konci června spolu s nějakým cvičným zápasem. Toto je náš první turnaj. Dnes jsme jako tým akorát dohráli svoji třetí hru v historii.

 

Bylo náročné vytvořit tým úplně od začátku?

Já jsem začínajícím hráčem, curling jsem až do tohoto roku nikdy nehrál. Musel jsem proto hodně trénovat a dokázat zbytku týmu, že to myslím s curlingem vážně, protože nevím, jestli tomu ze začátku úplně věřili. Ale teď si myslím, že tvoříme skvělý tým. Všichni jsou moc milí a velmi oddaní celému procesu. Rádi spolu trávíme čas na ledě i mimo něj, takže zas tak náročné to nebylo.

 

Všichni žijete ve Švýcarsku a vaši spoluhráči Švýcarsko v minulých letech reprezentovali na několika šampionátech. Mají v plánu se ke svému švýcarskému týmu vrátit? A nepřemýšlíte vy nad tím, že byste někdy hrál i za Švýcarsko?

Ne, myslím, že zůstaneme tak, jak jsme. Hrajeme jako filipínský tým a reprezentujeme filipínský curling. Mosty byly spáleny, už není cesty zpátky.

 

Na konci října vás čekají Pan Continental Curling Championships. Jaké máte pro tento turnaj ambice a co plánujete do budoucna?

Rádi bychom se dostali do skupiny A, momentálně jsme totiž ve skupině B. Jinak je naším cílem zahrát si na olympiádě. Proto jsme tady.

 

Plánuje filipínská curlingová komunita založit další týmy, například nějaký národní ženský?

Ženský tým ve skutečnosti už také existuje. Dokonce také budou hrát na Pan Continental Curling Championships v říjnu v Kanadě. Oba týmy, mužský i ženský se můžou zúčastnit, takže pojedeme oba.

 

Jak se vám hraje na vašem prvním turnaji v Praze? Fungujete dobře jako tým?

Myslím, že v průběhu všech zápasů jsme jako tým drželi při sobě, což je skvělé. Nedělali jsme žádné velké chyby, takže jsme velmi spokojení. Podmínky jsou skvělé a lidi jsou velmi přátelští a nápomocní. Včera jsme hráli proti jednomu moc milém českému týmu a nějakou dobu jsme se s nimi bavili.

 

Zatím máte za sebou tři vyhrané zápasy, to je velký úspěch…

Skvělé je také to, že máme facebookovou skupinu s asi třiceti Filipínci z celého světa, kteří se také věnují curlingu, a všichni nám fandí. Průběžně sledují výsledky zápasů tady v Česku.

 

Jak si zatím užíváte Prahu?

Praha je úžasná. Včera jsme se šli podívat do centra a ochutnali jsme trdelník. Měli jsme ten se zmrzlinou, a to nás docela sejmulo – museli jsme pak jít spát. Ale jídlo nám tady celkově moc chutná a pivo samozřejmě také.

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024