První olympijská medaile pro český curling!

22. 1. 2020

Jedním slovem nepopsatelnou radost přinesla českému curlingu na III. Zimních olympijských hrách mládeže soutěž mixed doubles. V ní totiž poprvé v historii olympijských her zacinkala medaile pro českého curlera! Po boku Číňanky Junhang „Týny“ Pei ji vybojoval Vít Chabičovský.

Dvojice, která se stejně jako většina hráčů poprvé seznámila až před začátkem soutěže v mixed doubles, si rychle sedla. Velmi dobře se adaptovala podmínkám na ledě, hlavně jeho rychlosti a také od začátku neměla problémy s komunikací. „Týna je hrozně pozitivně naladěná a také umí dobře anglicky, což nám hodně pomohlo. Řada jiných dvojic musela s komunikací bojovat,“ říkal Vít Chabičovský.

Dvojice Chabičovský – Pei se zápas od zápasu zlepšovala a v průběhu celého turnaje prohrála jen jedenkrát, když v semifinále podlehla francouzsko-ruskému páru Chana Beitonová – Nikolaj Lysakov 5:10. „Nějak nám semifinále nesedlo. Mrzelo nás to, ale na bronz jsme si stejně věřili,“ hodnotil český hráč.

Začátek zápasu o bronz se nesl ve znamení nervozity, nicméně čínsko-česká dvojice se – jako obvykle – rychle srovnala s rychlostí ledu. „Dost rychle jsme ze sebe nervozitu oklepali a soupeře začali pře hrávat,“ popisoval průběh Vít. V polovině zápasu dvakrát po sobě ukradli Chabičovský s Peiovou japonsko-francouzskému páru Mina Kobajaši – Leo Tuaz jedničku. V šestém endu se Japonka s Francouzem ještě pokusili zápas zdramatizovat, když snížili na 5:3, ale Vít s Junhang si svou první olympijskou medaili uniknout nenechali. Precizním výkonem v posledním endu opět ukradli za jedna a uzavřeli skóre zápasu na 7:3. „Ke konci posledního endu jsme už tušili, že by to mohlo vyjít a byli jsme hrozně nadšení. Bylo to prostě super,“ radoval se Chabičovský, kterému jako jeden z prvních gratuloval na místě olympijský vítěz z této nové olympijské disciplíny John Morris. Vlastně pěkně symbolicky – první olympijský vítěz v mixed doubles gratuloval k historicky první české olympijské medaili. 

Jednotlivé výsledky naleznete na curling.cz/Lausanne2020/MD

 

 

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024