Postup na MS vozíčkářů: o taktice, trumfech i nafukovacím balonku

15. 11. 2022

Na právě uplynulém mistrovství světa B v curlingu vozíčkářů dosáhl český národní tým historického úspěchu – celý šampionát opanoval a právem si zasloužil letenky do elitní skupiny mistrovství světa, které v březnu 2023 hostí kanadský Vancouver. K průběhu turnaje a cestě za nejlepším výsledkem pro český curling vozíčkářů jsme se vrátili s reprezentačním trenérem Sunem Frederiksenem.

Předně velká gratulace ke skvělému výsledku. Co zpětně hodnotíš jako klíč k úspěchu?
Velký vliv na výsledek měl WCT turnaj v Praze, který se hrál v polovině října, a kde český tým A obsadil třetí místo. To nás nakoplo a dodalo nám sebevědomí, že můžeme do postupu na MS A promluvit. Zde se také vykrystalizovala sestava na mistrovství světa, která následně velmi dobře zafungovala.

Na samotném světovém šampionátu pak bylo klíčové hned první utkání proti Německu, které jsme vyhráli v extraendu. Zápas byl po celou dobu vyrovnaný, ale v extraendu jsme zahráli dobře každý kámen, zatímco soupeř se pod sílícím tlakem zhroutil. Tahle výhra nás nakopla a definitivně nám dodala sílu a přesvědčení, že se můžeme na mistrovství světa A probojovat.

Poté ale přišla studená sprcha v podobě jednoznačné prohry s Dánskem…
Zápas proti Dánsku nelze nazvat jinam než kolapsem. Ten bohužel občas přijde potom, co odehrajete skvělý zápas a máte očekávání, že vše půjde snadno. A ano to nejde! Vždy se musíte vrátit zpět na zem a soustředit na každý kámen, ať už hrajete proti jakémukoliv soupeři.

Poté jsme se museli zkoncentrovat na zápas proti Maďarsku, což se podařilo a začali jsme chytat vítěznou vlnu. V tomto zápase jsme soupeře jasně přehráli, skipka Dana navíc v sedmém endu zahrála úžasný hit a roll, který Maďary úplně rozložil.

Následovala „povinná“ výhra proti Kazachstánu, ovšem Němci výhrou nad Estonci pro vás ještě postup do play-off zdramatizovali…
Přesně tak, po utkání s Kazachstánem jsme vlastně nastoupili do play-off. Věděli jsme, že máme špatné LSD a že cesta do vyřazovací části vede jen přes výhru. Zápas proti Estoncům byl spolu s tím proti Němcům psychicky nejnáročnějším. Uvědomovali jsme, že máme na to postoupit do play-off a že tam se pak může stát cokoliv… A je obecně známo, že první krok je nejtěžší.

Co tedy zafungovalo?
Naše taktika, kterou jsme si stanovili pro celý šampionát: pokusit se dostat v prvních endech do komfortního vedení, popř. jít do pauzy alespoň vyrovnaně, prostě si nenechat ujet začátek utkání. To se nám velmi dařilo, na první endy jsme se vždy hodně soustředili.

Pak už následovalo play-off, kterým jste doslova prolétli k vítězství.
Po výhře nad Estonskem jsme už byli nakopnutí. Tým skvěle šlapal, byli jsme jako nafukovací balónek, který nikde neměl prasklinu. Často se stává, že družstvo funguje, ale někde v základu je díra, slabina, třeba jen malinká, a tou pak pomalu utíká vzduch, až balónek splaskne. A náš tým byl dobře slazený a fungoval výborně. Výhra na mistrovství světa B je výsledkem práce všech osmi lidí, kteří na něm byli. Všichni mají svůj velký – a stejný – podíl. Nechci nikoho vyzdvihovat, ale musím zmínit, že naší silnou stránkou byla skvělá podpora od Jany v roli náhradníka a také výborný výkon Radka na jedničce, a to hlavně v play-off. Oproti jiným týmům jsme měli na jedničce hráče, který téměř bezchybně házel take-outy, což byl v tomto turnaji velký trumf.

Pojďme se ještě v rychlosti vrátit k finále proti Dánsku, postup do áčka jste v tu chvíli měli již jistý, jak těžké bylo se ještě do posledního zápasu nabudit?
Vůbec! Měli jsme různé motivace – někdo chtěl slyšet českou hymnu, někdo chtěl oplatit Dánům prohru ze základní části, někdo chtěl medaili, která se hodí k našim zlatým bundám… Navíc český tým se doposud dokázal na mistrovství světa A kvalifikovat jen jednou, a to ze třetího místa v béčku, takže všichni chtěli přepsat historii co možná nejlépe. Upřímně následovalo hodně slz radosti, velká oslava a také nás mile zaskočil ohromný ohlas z domova i ze světa.

Nyní už jste zpět doma, jaké jsou další plány?
Těch bych chtěl od curlingu alespoň na dva týdny pokoj 😊 Turnaj bylo emočně velmi náročný, vrátil jsem se úplně vyždímaný. Ale musíme jet dát, mistrovství světa je už v březnu a rád bych, aby do Kanady odjel tým, který bude dobře připravený a schopný bojovat o udržení MS, tedy o přímou kvalifikaci na MS 2024, abychom si béčko pro příště ušetřili.

Sestava pro MS „B“ 2022: Dana Selnekovičová (skip), Martin Tluk (vice skip), Milan Bartůněk, Radek Musílek a Jana Břinčilová, Sune Frederiksen (kouč), Eleonora Vydrová (vedoucí týmu) a Jana Chválová (fyzioterapeutka)

 

IMG 20221113 WA0000

 

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024