Paulovi vybojovali zlato na WCT v Rize!

11. 4. 2021

Česká párová jednička v Lotyšsku vybojovala zlato, čímž rozšířila svou sezónní sbírku na čtyři cenné kovy ze Světové curlingové tour. Dvojice Paulová / Paul bude za pět týdnů reprezentovat na mistrov­ství světa, odkud mohou vybojovat postup na olympijské hry.

Podmínky pro týmy nejsou letos jednoduché. “Jsme kompletně izolovaní, dodržujeme striktně místní nařízeni a čas tak trávíme jen na ubytování. Perličkou je, že nesmíme ani do MHD ani použít taxi a jsme tak odkázáni na naše řidičské schopnosti, které jsou spíše začátečnické a máme tak o výzvu navíc,” přiznává Zuzana Paulová.

Turnaj se hrál ve čtyřech skupinách po čtyřech dvojicích. Češi jednoznačně vyhráli 7:2 proti domácím Linde / Rudzitis. Následoval souboj s dalším lotyšským párem Barone / Veidemanis, který skončil vítězstvím 7:5 pro Čechy. Paulovi uzavřeli základní část výhrou 7:5 nad Estonci Madisson / Kukner. Tím bez porážky postoupili do nadstavby.

Krasojízda české dvojice pokračovala i v playoff. Ve čtvrtfinále překonali Lotyše Regza / Regza poměrem 5:3 a v semifinále přehráli Rudzite / Zentelis 8:6. Soupeřem pro finálový souboj se stali Estonci Turmann / Lill, se kterými se Češi potkávají na tour pravidelně. Zuzana Paulová neskrývala dobrou náladu: “Na finále se moc těšíme. Myslím, že se dostáváme do formy. Velkou podporou je kon­zistentní a točivý led, který už máme docela dobře přečtený a můžeme si tak dovolit hrát trochu ofenzivněji. Což je výhodou ve hře proti Harrimu a Marii, těm naopak více vyhovuje střílecí taktika.”

V prvním finálovém endu Estonci ukradli bod a vzápětí ukradli další dva. Paulová situaci popisuje jednoznačně: “Finále jsme nerozehráli úplně podle našich představ, první dva endy hráli Harri s Marií opravdu dobře, skvěle nastavili úhly v předních kruzích a my měli problém de facto od začátku obou endů. Naštěstí se nám třetí end povedl opravdu dobře a dotáhli jsme se. To nás opravdu nakoplo a pak už si myslím, že jsme je po zbytek zápasu přeházeli.” Ve třetím endu Češi s výhodou uhráli tři body a srovnali skóre. Následně sami soupeřům ukradli dva body a dál zápasu dominovali až do konce. Zápas skončil za stavu 8:4 ve prospěch českého páru. Bronz si z turnaje odváží Maďaři Szekeres / Nagy.

”Opravdu moc jsme si to užili. Je skvělé se dostat zpět do herního režimu,” hodnotí Paulová, “Zápasy nám v průběhu roku opravdu chyběly, takže oceňujeme každou příležitost si zahrát. Až na první zápas jsme sehráli poměrně vyrovnaná utkání, soupeři nám nenechávali body zadarmo.”

„Samozřejmě herní standard na mistrovství světa bude postaven výš, ale i na tomto turnaji jsme si procvičili pár “krizových scénářů” jako nutné draw na výhru, dohozy proti větším číslům a situace pod časovým tlakem, takže jsem za sebe spokojená,” říká Paulová, která v týmu odhazuje první a poslední kameny. Její partner odhazuje prostřední trojici. To je jedna z odlišností mixed doubles od všech ostatních kategorií, v nichž hráč hází dva kameny za sebou.

Pro českou dvojici se v tomto kalendářním roce jedná teprve o druhý turnaj. Na podzim sice vybojovali v rámci tour tři medaile (Oberstdorf, Bratislava, Lodž), ale po Novém roce se zúčastnili pouze turnaje v Moskvě, kde skončili ve skupině. “Tahle sezóna je zcela nesrovnatelná s ostatními. Máme za sebou spoustu technických tréninků, mnohem více než v jiných sezónách, ale opravdu nám chybí herní režim – nejsme rozehraní. Stále si připadáme jak na začátku sezony a ne jak měsíc a půl do mistrovství světa,” uzavírá Zuzana Paulová.

 

Pokud to hygienická opatření dovolí, Paulovi vyrazí před mistrovstvím světa ještě na turnaj WCT v Tallinnu, který začne 30. dubna.

Paulová / Paul budou reprezentovat na mistrovství světa mixed doubles ve dnech 17. – 23. května. Vzhledem k okolnostem se jedná o jediný šampionát, ze kterého lze vybojovat přímý postup na olympijské hry v Pekingu.

 

 

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024