Paralympiáda 2022 bez českých curlerů

18. 4. 2021

Čeští vozíčkáři nevybojovali návrat do mistrovství světa „A“, kde by mohli získat postupové body pro paralympijské hry v Pekingu. Tím je potvrzeno, že čeští curleři se nejbližší paralympiády nezúčastní.

Mistrovství světa „B“ se hrálo ve Finsku a Češi šampionát rozjeli jednoznačnou výhrou 12:5 nad Maďarskem. Dál se jim však vyhrát nedařilo, až do závěrečného utkání proti Turecku, které překonali poměrem 9:4. Český výběr s bilancí 2:7 končí na celkové sedmé příčce. Kvůli shodné bilanci se o umístění na sedmé až deváté příčce rozhodlo pomocí velmi těsného DSC, které měli Češi lepší (133,30 cm) a proto skončili před Tureckem (134,38 cm) a Japonskem 134,43 cm. Z deseti účastníků MS-B postoupili pouze tři. Češi tedy pro další ročník zůstávají v druhé desítce mistrovství světa. Zároveň se nezúčastní ani paralympiády 2022. Třeba se jim zadaří postoupit na PH 2026, kde by se kromě curlingu čtveřic měla objevit i kategorie curlingu vozíčkářských párů.

Šampionát hodnotí skipka Dana Selnekovičová: „MS-B 2021 bylo pro nás hodně náročné, a to zejména s ohledem na současnou světovou epidemiologickou situaci, která zapříčinila několik komplikací. Jednou z nich bylo uzavření veškerých vnitřních sportovišť, čímž jsme přišli o jakoukoliv možnost tréninku či turnajů. Možnost trénovat jsme dostali až těsně před odjezdem na šampionát a v tento čas jsme se snažili dohnat vše, co jsme již měli mít natrénováno. Nakonec jsme odjížděli s dobrým pocitem, že se jsme udělali maximum možného a na turnaji budeme moci podat kvalitní výkony.“

„Počátek turnaje byl v karanténě, kdy jsme téměř nesměli vycházet z pokojů. I v tomto čekacím období jsme se snažili fyzicky připravit, proto jsme měli on-line cvičení, team-meetingy a společenské hry. Pomáhalo nám to vzájemně udržet týmového ducha a chuť pustit se do zápasů. Prvním naším soupeřem bylo Maďarsko, nad kterým jsme s převahou vyhráli, přece jen jsme ale viděli neočekávané nepřesnosti v rychlosti nebo směru kamenů. Naši tradiční vyrovnaní soupeři byli dobře připravení a měli za sebou i pár turnajů, přesto se nám (až na výjimky) dařilo je trápit až do posledního endu, kde jsme stále měli šance na výhru. Bohužel se ale naplno projevila nedostatečná možnost tréninků, nulový turnajový rytmus a později i značná fyzická únava. Nyní tedy nejsme spokojeni s naším umístěním na výsledkové tabuli a s rozplynutím paralympijského snu, ale je zapotřebí si uvědomit, že při současné kvalitě nejlepších vozíčkářských týmů není mezi nejlepšími místo pro ty, kteří trénují jen jeden měsíc za rok. Z našeho výkonu nakonec nejsme zklamaní, měli jsme několik šancí na výhru a uznání jsme se dočkali i od nového mistra světa B USA. Odjíždíme tak s hlavou vztyčenou. Jen my účastníci tohoto turnaje víme, jak silní a kvalitní soupeři zde byli a jak málo nám stačilo, abychom se jim vyrovnali a mohli i bojovat v semifinále o splnění našeho snu. Nyní nás čeká dlouhá pauza, letní měsíce bez ledu a přemýšlení, jak se budeme připravovat na další příležitost. Určitě budeme potřebovat sportovního ducha, fyzickou i psychickou přípravu, mnoho odehraných zápasů a trochu toho curlingového štěstíčka. Ale to už bude další příběh,“ uzavírá Selnekovičová.

Zlatou medaili z MS-B získali hráči z USA, kteří ve finále přehráli Švýcarsko. Bronz si odváží Italové. Tyto tři týmy postupují do MS-A. Smutná bramborová příčka připadla Německu, které sice vybojovalo postup do playoff, ale již ne postup do MS-A. Němci mají také jen jeden bod a ani oni se paralympiády nezúčastní.

Bude zajímavé sledovat boj o tucet paralympijských míst na říjnovém MS-A. Počítají se totiž body za umístění v posledních třech mistrovstvích světa. Aktuální bodový zisk naleznete zde. K čtrnácti zemím, které již mají nějaké body přibyde jen Itálie. Aktuálně prvních devět zemí udrželo MS-A a na podzim rozšíří svou sbírku postupových bodů. K nim se po mezipřistání v MS-B přidají USA a Švýcarsko, které již několik bodů také mají. Naopak ze hry vypadávají ČR a Německo. Nově postupující Itálie bude muset skončit čtvrtá na MS-A 2021, aby překonala bodový zisk Estonska, které letos také zůstalo v MS-B, ale z předchozích šampionátů má nezanedbatelný počet bodů. MS-A se odehraje v Pekingu ve dnech 23. – 30. října.

 

 

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024