Plzeň

Plzeň

Plzeň je čtvrtým největším městem v České republice. V západní části Čech zaujímá výrazné dominantní postavení jako silné průmyslové, obchodní, kulturní a správní centrum. Město bylo založeno v roce 1295 na soutoku řek Úhlavy, Úslavy, Radbuzy a Mže českým králem Václavem II. Výhodná geografická poloha mezi Prahou a zemskými hranicemi mu umožnila rychlý ekonomický rozvoj.

Dnešní Plzeň se rozkládá na ploše 125 km2 a žije zde zhruba 167 000 obyvatel. Historické jádro města bylo v roce 1989 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi cenné stavební památky patří zejména gotický chrám sv. Bartoloměje, renesanční radnice, barokní přestavby budov arciděkanství a františkánského kláštera či židovská synagoga. Zcela ojedinělý je soubor 18 domů vyzdobených sgrafity podle návrhů Mikoláše Alše.

V období industrializace v 19. stol. byly v Plzni založeny známé průmyslové giganty – strojírenský komplex Škoda a Plzeňský Prazdroj. Mimořádným projektem v rámci celé České republiky je současná výstavba moderní průmyslové zóny Borská pole. Úsilí o zkvalitnění úrovně vzdělání vyvrcholilo v roce 1991 založením Západočeské univerzity.

Plzeň je dějištěm kulturních akcí a festivalů mezinárodního významu – Smetanovské dny, Skupova Plzeň, Historický víkend, festival Na ulici, Pilsner Fest, Mezinárodní bienále kresby či festival Divadlo.

5 míst, které byste v Plzni neměli minout

  1. Plzeňský pivovar – a pivo přímo od zdroje
  2. Náměstí Republiky – s překrásnou gotickou katedrálou sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v České republice, radnicí a fontánami
  3. Historické podzemí – bylo pod centrem města budováno od 14. století a s délkou 20 km patří k nejrozsáhlejším v České republice
  4. Velká a Stará Synagoga – Velká Synagoga je drouho největší v Evropě
  5. Loosovy interiéry – unikátní prvorepublikové byty s nadčasovým designem a zajímavými příběhy

velka synagogaPlzen a mlynska strouhakatedrala a kasna velbloudPlzen a pivokatedrala a kasna

Zdroj: www.plzen.eu  Fotografie: www.visitplzen.eu

Partneři českého curlingu

Curlingový kemp Třesk otevírá přihlašování 10. června

24. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024