Plzeň

Plzeň

Plzeň je čtvrtým největším městem v České republice. V západní části Čech zaujímá výrazné dominantní postavení jako silné průmyslové, obchodní, kulturní a správní centrum. Město bylo založeno v roce 1295 na soutoku řek Úhlavy, Úslavy, Radbuzy a Mže českým králem Václavem II. Výhodná geografická poloha mezi Prahou a zemskými hranicemi mu umožnila rychlý ekonomický rozvoj.

Dnešní Plzeň se rozkládá na ploše 125 km2 a žije zde zhruba 167 000 obyvatel. Historické jádro města bylo v roce 1989 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi cenné stavební památky patří zejména gotický chrám sv. Bartoloměje, renesanční radnice, barokní přestavby budov arciděkanství a františkánského kláštera či židovská synagoga. Zcela ojedinělý je soubor 18 domů vyzdobených sgrafity podle návrhů Mikoláše Alše.

V období industrializace v 19. stol. byly v Plzni založeny známé průmyslové giganty – strojírenský komplex Škoda a Plzeňský Prazdroj. Mimořádným projektem v rámci celé České republiky je současná výstavba moderní průmyslové zóny Borská pole. Úsilí o zkvalitnění úrovně vzdělání vyvrcholilo v roce 1991 založením Západočeské univerzity.

Plzeň je dějištěm kulturních akcí a festivalů mezinárodního významu – Smetanovské dny, Skupova Plzeň, Historický víkend, festival Na ulici, Pilsner Fest, Mezinárodní bienále kresby či festival Divadlo.

5 míst, které byste v Plzni neměli minout

  1. Plzeňský pivovar – a pivo přímo od zdroje
  2. Náměstí Republiky – s překrásnou gotickou katedrálou sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v České republice, radnicí a fontánami
  3. Historické podzemí – bylo pod centrem města budováno od 14. století a s délkou 20 km patří k nejrozsáhlejším v České republice
  4. Velká a Stará Synagoga – Velká Synagoga je drouho největší v Evropě
  5. Loosovy interiéry – unikátní prvorepublikové byty s nadčasovým designem a zajímavými příběhy

velka synagogaPlzen a mlynska strouhakatedrala a kasna velbloudPlzen a pivokatedrala a kasna

Zdroj: www.plzen.eu  Fotografie: www.visitplzen.eu

Partneři českého curlingu

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024