Olympijské zlato s přehledem vybojoval italský pár

13. 2. 2022

Zlatou medaili vybojovali Constantini / Mosaner. Jedná se navíc o první italskou curlingovou medaili. Stříbro získali Norové Skaslien / Nedregotten, pro které je to vylepšení o jednu příčku oproti minulé olympiádě. Bronz získali Švédové de Val / Eriksson. Na aktuální mistry světa Dodds / Mouat zbylo čtvrté místo. Češi Paulová / Paul skončili při olympijské premiéře šestí.

Zápas o zlato začal sice ukradenou dvojkou, ale dál již hru ovládli Italové, jelikož hned srovnali a pak ukradli jedničku a pak ještě trojku. Když Norové využili svou power play k zisku pouhé jedničky, tak již bylo docela rozhodnuto. Italové si do posledního endu ušetřili power play, proti které se již prakticky nedá bojovat a Italové nakonec vyhráli 8:5. Italská dvojice předvedla skvělý výkon a během celé šampionátu ani jednou neprohrála. „Itálie si zlato zasloužila,“ hodnotí český národní kouč Brad Askew, „již od začátku soutěže bylo vidět, že jejich odhody a čtení ledu jsou na nejvyšší úrovni. Jelikož dokázali hrát skoro každý kámen, tak si mohli vybrat libovolnou taktiku a udržovat maximální tlak na protihráče. Dokonce i ve finále hráli na 86 %, Amos Mosaner dokonce házel draw na 98 %. Norové hráli na 69 %. Mixed doubles je o přesném umístění kamenů a úhlech. Čím lepší statistika, tím lepší výsledek. Italové a Norové byli nadprůměrní ve výkonnosti v průběhu celé soutěže. Je sice možné vyhrát zápasy díky chybám soupeřů, ale je třeba hrát tak dobře, aby bylo možné připravit situace a vynutit chyby.“

Souboj o bronz byl ještě jednoznačnější. Britové (aktuální mistři světa) s výhodou otevřeli skóre pouze jedničkou. Švédové uhráli čtyřku a navíc ukradli trojku a jedničku. Britové po přestávce zkusili power play, ale ta skončila dalším ukradeným bodem. Dodds / Mouat nakonec uhráli dvojku v šestém endu a ukončili hru za stavu 3:9. Česká dvojice přišla fandit na tento zápas a u toho se setkala s prezidentkou Světové federace Kate Caithness a také předsedou Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem.

Souhrnná statistika výkonnosti říká, že během celé soutěže hráli nejlépe Norové (82,3 %) následovaní Italy (79,4 %). Nejméně přesně hráli Australané (72,1 %). Češi byli dle procent šestí, což odpovídá i celkovému výsledku (74,5 %).

Všichni čtyři mužští hráči v playoff následně reprezentují i v kategorii mužských čtveřic. Stříbrný Nedregotten je pátým hráčem a možná se na led tak moc nedostane. Naopak zlatý Mosaner a bronzový Eriksson hrají třetí kameny a jsou viceskipy svých týmů. Čtvrtý Mouat si jako britský skip možný vynahradí své zklamání cenným kovem z mužské soutěže. Medailové ambice má jistě i jeho spoluhráčka Jennifer Dodds, mající na starosti druhé kameny v týmu Eve Muirhead. Účast ve dvou kategoriích se ještě týká Američana Christophera Plyse.

České hvězdy Paulová / Paul přiletěli zpět v sobotu. Uvítání na letišti se zhostil předseda ČSC David Šik. Paulovi jako správní srdcaři ještě v sobotu jen tak navštívili roztylskou halu. V neděli a pondělí mají tito olympionici příjemné povinnosti v Brně – v rámci programu se mohou návštěvníci Olympijského festivalu těšit nejen na tuto curlingovou dvojici.

Až do ukončení olympiády 20. února běží soutěž mužských a ženských týmů. Průběžné pořadí je aktualizováno na webu curling.cz/oh2022. 17. února se rozhodne, kdo postoupí do playoff. Zápasy je možné sledovat na Eurosportu.

 

Nezapomeňte, že mimo mnoha jiných vzpomínek existují gify s českými hráči, které ve svých zařízeních najdete přes „zuzanapaulova“ a „tomaspaul„.

 

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024