Odložené finále: řada otazníků i atraktivní mužský souboj

24. 9. 2020

Epidemie koronaviru zamíchala kartami většině sportovních odvětví, bohužel curling nevyjímaje. Došlo k odložení finálových
soubojů o titul mistra ČR z dubna na září, což způsobilo některým týmům vážné problémy. Nicméně i tak určitě nabídne v mužské kategorii atraktivní souboje a drama až do posledního kamene.

Finálová část mistrovství republiky v curlingu mužů a žen startuje ve čtvrtek 24. září v 19.00 a vyvrcholí v úterý 28. září v 18.00 druhým finálovým utkáním (hraje se na dva vítězné zápasy), popřípadě při vyrovnaném stavu 29. září opět v 18.00 třetím rozhodujícím utkáním. Jednoznačným favoritem finále mistrovství republiky žen v curlingu je celek Anny Kubeškové (Liboc 3). Současné reprezentační družstvo zde bude bojovat o svůj šestý domácí titul v řadě. Do boje o medaile nastoupí jen tři ženské týmy – loňské vicemistryně Zbraslav W odstoupily kvůli osobním důvodům, další dva týmy Savona H (skip Synáčková) a Savona M (skip Miklíková) pak finále odehrají v citelně oslabených sestavách z důvodů těhotenství. „Tým Anny Kubeškové má mnohem více herních zkušeností než soupeřky, loni odehrál řadu turnajů Světového poháru i mistrovství Evropy. Zkušenost, sehranost i schopnost zvládat tlak stojí jednoznačně na jeho straně,“ říká reprezentační trenér Brad Askew. 

O poznání zajímavější situace naopak nastane u mužů, kde nastoupí čtyři velice kvalitní a poměrně vyrovnané týmy. Papírově by do úplného finále MČR měly postoupit celky Zbraslav Klíma (skip Lukáš Klíma – loňský vítěz) a Kolibris 1 (skip Šik – předloňský vítěz), nicméně u mužů v posledních letech často docházelo k překvapením. „Tým Lukáše Klímy je určitě favoritem mistrovství, nemůžeme ale zapomínat na zkušený celek vedený Davidem Šikem. Navíc je možné úplně vše, za poslední čtyři roky jsme pokaždé měli jiného vítěze,“ připomíná Askew.  Tým Lukáše Klímy dokázal loni po dlouhých čtyřech letech vrátit českou reprezentaci do A skupiny
mistrovství Evropy, vyhrál i zářijový mezinárodní turnaj Kolibris cup a právem je favoritem na titul, na paty jim ale bude šlapat družstvo Davida Šika, do něhož se na finále vrátí vynikající hráč Tomáš Paul, který se v posledních letech s výbornými výsledky specializuje na mixed doubles. Odepisovat nelze ani další dva účastníky Zbraslav OH (skip Karel Klíma) a Liboc (skip Kubeška), tým Zbraslav OH v posledních měsících výrazně zvýšil tréninkové úsilí, což se projevuje na zlepšeném herním projevu i sebevědomí. Liboc vedená zkušeným Karlem Kubeškou patří mezi černé koně na každém mistrovství. Suma sumárum – mužská část finále nabídne zajímavé souboje od prvního zápasu do posledního.

Finálová část se odehraje následujícím způsobem – nejprve nastane základní část, kde každý s každým dvakrát poměří své síly, první družstvo postoupí přímo do finále, druhý a třetí tým sehraje semifinále. Samotné finále se hraje na dva vítězné zápasy.

V průběhu finálového turnaje se také odehrají baráže o postup do extraligy, v hale na Roztylech se tedy bude hrát od čtvrtečního večera téměř nepřetržitě.

Semifinále a finále bude možné shlédnout přes online přenos na webu České televize.

 

Více informací naleznete na stránkách: 

curling.cz/finale-zen-2020

curling.cz/finale-muzu-2020

 

 

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024