Návrat k OQE: Lukáš Klíma

17. 1. 2022

 
Rozhovor s Lukášem Klímou skipem české reprezentace na olympijské kvalifikaci. Češi zvládli předkvalifikaci i většinu kvalifikace – ale prokletý závěrečný souboj o postup na olympiádu se bohužel nepodařil. Čeští muži tak již potřetí zůstali těsně před branami olympijských her. Podrobnosti o šampionátu naleznete na curling.cz/oqe2021
 
 
Jak vzpomínáš na poslední zápas OQE? Utkání s Dánskem bylo dobře rozehrané. Co se pak změnilo? Umíš to srovnat se zápasem v základní části?

Na poslední zápas se vzpomíná samozřejmě špatně, přišli jsme o postup na OH. Bylo to dobře rozehrané, ztratili jsme to až ve druhé půlce. V první půli jsme byli klidnější a přesnější než Dánové. V druhé půli začali Dánové hrát více agresivně, trochu z nich spadl tlak, neměli už co ztratit. A moc hezky jim vyšlo pár kamenů. My jsme naopak všichni začali kupit chyby a zejména v osmém endu měli i trochu smůlu. Zápas v základní části byl méně nervózní z obou stran. Nešlo v něm o tolik, oba týmy měli už postup do playoff zajištěný. Vývoj byl vlastně trochu obrácený, my jsme v tom prvním zápase museli hrát v druhé půli agresivně a otáčet zápas. V playoff jsme potřebovali udržet dobře rozehraný zápas, ale přestali nám ke konci vycházet ofenzivní i defenzivní kameny, zatímco v základní části jsme měli závěr zápasu hodně silný.

 

Mění nepostup na OH něco u vás v týmu? Sestavu nebo další plány?

Prozatím předpokládám, že se nic zásadního nemění. Samozřejmě to překopalo naše plány na druhou polovinu sezony, ale stále nás ještě čeká finále MČR a Mistrovství světa. Určitě chceme obhájit titul a uhrát co nejlepší výsledek na MS.

 

Jaké jsou vaše plány a cíle v dalším roce? Myslíš, že se budete zkoušet kvalifikovat i na další OH? 

To se teď strašně špatně odhaduje. Zklamání stále nepřešlo, plus sezona ještě zdaleka nekončí. Takže jsme v týmu ještě ani neprobírali, co bude dál. Sedneme si společně až po MS. Vyhodnotíme celý cyklus a dohodneme se, jak a zda budeme pokračovat. Bojovat o olympiádu je časově náročné a vyžaduje to hodně obětí v rodinném i pracovním životě. Ale dělat to jen na tak napůl se nedá. To může možná stačit na výhru v Česku, ale pro úspěch na mezinárodní úrovni mezi profesionály do toho musíš šlapat úplně naplno. A i tak je to strašně těžké. Letos jsme se v boji o OH dostali až do toho posledního zápasu, ale stejně tak jsme mohli vypadnout již se Španěly na předkvalifikaci, kdy jsme otočili mizerně rozehraný zápas. A kvalifikaci ani nehrát. Předpokládám, že nějaké změny přijdou, ale minimálně část z nás pokračovat ještě bude. V dalších letech je zapotřebí zajistit, aby se Češi udrželi v A skupině Evropy a pravidelně jezdili na MS. Teď na Evropě i na té kvalifikaci bylo znát, že jsme toho na top úrovni jako tým uhráli strašně málo a zkušenosti z těžkých zápasů typu MS nám chyběly.

 


Finále mistrovství ČR se hraje v Praze-Roztylech 3. až 8. března.

Mistrovství světa se koná v Las Vegas 2. až 10. dubna.


 

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024