Návrat k OQE: Lukáš Klíma

17. 1. 2022

 
Rozhovor s Lukášem Klímou skipem české reprezentace na olympijské kvalifikaci. Češi zvládli předkvalifikaci i většinu kvalifikace – ale prokletý závěrečný souboj o postup na olympiádu se bohužel nepodařil. Čeští muži tak již potřetí zůstali těsně před branami olympijských her. Podrobnosti o šampionátu naleznete na curling.cz/oqe2021
 
 
Jak vzpomínáš na poslední zápas OQE? Utkání s Dánskem bylo dobře rozehrané. Co se pak změnilo? Umíš to srovnat se zápasem v základní části?

Na poslední zápas se vzpomíná samozřejmě špatně, přišli jsme o postup na OH. Bylo to dobře rozehrané, ztratili jsme to až ve druhé půlce. V první půli jsme byli klidnější a přesnější než Dánové. V druhé půli začali Dánové hrát více agresivně, trochu z nich spadl tlak, neměli už co ztratit. A moc hezky jim vyšlo pár kamenů. My jsme naopak všichni začali kupit chyby a zejména v osmém endu měli i trochu smůlu. Zápas v základní části byl méně nervózní z obou stran. Nešlo v něm o tolik, oba týmy měli už postup do playoff zajištěný. Vývoj byl vlastně trochu obrácený, my jsme v tom prvním zápase museli hrát v druhé půli agresivně a otáčet zápas. V playoff jsme potřebovali udržet dobře rozehraný zápas, ale přestali nám ke konci vycházet ofenzivní i defenzivní kameny, zatímco v základní části jsme měli závěr zápasu hodně silný.

 

Mění nepostup na OH něco u vás v týmu? Sestavu nebo další plány?

Prozatím předpokládám, že se nic zásadního nemění. Samozřejmě to překopalo naše plány na druhou polovinu sezony, ale stále nás ještě čeká finále MČR a Mistrovství světa. Určitě chceme obhájit titul a uhrát co nejlepší výsledek na MS.

 

Jaké jsou vaše plány a cíle v dalším roce? Myslíš, že se budete zkoušet kvalifikovat i na další OH? 

To se teď strašně špatně odhaduje. Zklamání stále nepřešlo, plus sezona ještě zdaleka nekončí. Takže jsme v týmu ještě ani neprobírali, co bude dál. Sedneme si společně až po MS. Vyhodnotíme celý cyklus a dohodneme se, jak a zda budeme pokračovat. Bojovat o olympiádu je časově náročné a vyžaduje to hodně obětí v rodinném i pracovním životě. Ale dělat to jen na tak napůl se nedá. To může možná stačit na výhru v Česku, ale pro úspěch na mezinárodní úrovni mezi profesionály do toho musíš šlapat úplně naplno. A i tak je to strašně těžké. Letos jsme se v boji o OH dostali až do toho posledního zápasu, ale stejně tak jsme mohli vypadnout již se Španěly na předkvalifikaci, kdy jsme otočili mizerně rozehraný zápas. A kvalifikaci ani nehrát. Předpokládám, že nějaké změny přijdou, ale minimálně část z nás pokračovat ještě bude. V dalších letech je zapotřebí zajistit, aby se Češi udrželi v A skupině Evropy a pravidelně jezdili na MS. Teď na Evropě i na té kvalifikaci bylo znát, že jsme toho na top úrovni jako tým uhráli strašně málo a zkušenosti z těžkých zápasů typu MS nám chyběly.

 


Finále mistrovství ČR se hraje v Praze-Roztylech 3. až 8. března.

Mistrovství světa se koná v Las Vegas 2. až 10. dubna.


 

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024