Návrat k OQE: Anna Kubešková hodnotí olympijskou kvalifikaci

15. 1. 2022

Rozhovor s Annou Kubeškovou, skipkou české reprezentace na olympijské kvalifikaci. Češkách se postup na olympiádu bohužel nepodařil. Podrobnosti o šampionátu naleznete na curling.cz/oqe2021

 

Jak hodnotíš uplynulé čtyři roky olympijského cyklu v podání vašeho týmu? Na co jsi pyšná? Co se úplně nepovedlo podle tvých/vašich představ?

Anna: Poslední olympijský cyklus bych za náš tým hodnotila jako turbulentní. Hodně se během té doby měnili hráči a základ týmu se musel přizpůsobovat, což pro kontinuální přípravu směřující k OH není ideální. K tomu samozřejmě patří i sehrání a hledání základní sestavy atd. Přípravu a plány nám navíc úplně rozbořila pandemie, zrušené šampionáty, turnaje a tréninky. Nepomohl ani stres z nejistoty, kdy se co bude konat, zda si všichni udržíme svoji práci a jako jednoznačně nejdůležitější – abychom všichni vydrželi zdraví. Takže jednou větou bych přípravu na OH22 zhodnotila jako ne-ideální. Na druhou stranu se nedá říct, že by všechno bylo negativní. Na několika turnajích jsme dosáhly slušných výsledků a samotná kvalifikace na OH v mnoha ohledech byla také kvalitní (k tomu, na co jsem pyšná, se tedy vrátím ještě v další otázce). Ráda bych tady i ocenila návrat Kláry Svatoňové, která nám hodně pomohla v době personální nouze a přispěla výhrám, které jsme si z ME a OQE odvezly. Samozřejmě je škoda, že jsme jako tým nedostaly šanci společně odehrát víc turnajů a šampionátů za ty 4 roky, ale bohužel taková je teď doba. Mě osobně mrzí, že jsem nemohla s týmem odjet na ME. Přestože se o sebe hodně staráme a na podzim se fyzicky i zdravotně připravujeme (vitaminy atd.), bohužel to tentokrát pro mě nestačilo a já musela svůj tým sledovat jenom z televize a shot by shot. To bylo velké zklamání a samozřejmě i rána pro tým.

 

Jak hodnotíš olympijskou kvalifikaci? Co myslíš, že chybělo k lepšímu výsledku?

Anna: Na začátek bych ráda řekla, že jsme na kvalifikaci nepatřily k favoritkám – objektivně se vědělo se značnou jistotou, které tři týmy na OH pojedou a přesně to se také stalo. Velmi nás mrzí prohry s Estonskem a Lotyšskem, to jsou týmy, které bychom rozhodně porážet měly. Naopak můžeme být pyšné na to, že jsme porazily profesionální týmy Německa a Turecka. Němky byly těmi, které mohly zasáhnout do boje o OH, od začátku sezony se připravovaly v Kanadě a absolvovaly nespočet turnajů. Ve skupině A na ME, na MS a OQE je čím dál víc profesionálních týmů a to dává českým týmům velkou nevýhodu. Zatímco profesionálové se plně soustředí na curling, mají dvou- až třífázové tréninky denně a zároveň velké množství odpočinku, amatéři se neustále snaží balancovat práci s tréninky a na odpočinek potom nezbývá čas. Poslední roky je to hodně znát a jasným příkladem tohoto trendu jsou Turkyně, které se najednou vyhouply na MS a dobré umístění na ME a na OQE porazily několik top týmů.

 

Změnil pro vás něco nepostup na OH? Jaké jsou plány a cíle na další rok(y). Myslíš, že se budete snažit kvalifikovat za 4 roky?

Anna: Po sezoně si s týmem sedneme a probereme budoucnost. Jak jsem říkala, nebyly jsme na OQE favoritkami, takže se nic zásadně nezměnilo na našich plánech, se kterými jsme šly do sezony, a zároveň protože nejsme profesionálové, musíme přemýšlet také o pracovní kariéře a rodině. Na to je teď, kdy pro nás olympijský cyklus skončil, konečně čas. Čekají nás určitě personální změny a možná někdo bude chtít dát na chvíli na první místo něco jiného než curling, ale nechci spekulovat, určitě se o tom pobavíme.

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024