Na MS bychom chtěli získat nějaké olympijské body, říká Lukáš Klíma

26. 3. 2024

V neděli odjel mužský reprezentační tým (zleva: Martin Jurík, Lukáš Klíma, Lukáš Klípa, Marek Černovský, Radek Boháč) do švýcarského Badenu, kde je čekají poslední tréninky před mistrovstvím světa v blízkém Schaffhausenu. Samotný šampionát vypukne už v sobotu 30. dubna a Češi ho započnou zápasem proti loni stříbrné Kanadě.

Průběžné informace o šampionátu naleznete na webu curling.cz/wmcc2024

 

O ambicích, ale také o přípravě a posledním turnaji před MS, jsme se bavili se skipem reprezentačního týmu Lukášem Klímou.

 

S jakým výsledkem na MS byste byli spokojení?

Chtěli bychom se umístit co nejvýše, abychom získali nějaké olympijské body. Náš cíl, který je ambiciózní, ale přitom podle nás reálný, je dostat se do play-off, což znamená skončit v top šesti týmech.

Jací jsou podle vás soupeři na MS?

Řekněme, že 5 týmů je o trochu silnějších než ty ostatní. Zbytek je naprosto vyrovnaný. Známe všechny týmy, které tam budou hrát, a se všemi vyhráváme i prohráváme. Když se nám tedy podaří odehrát turnaj kvalitně, tak na top 6 určitě máme.

Před týdnem jste odehráli zápas Světové tour (WCT) v Aberdeenu. Tam vám play-off o kousek uniklo. Co jste si od tohoto posledního zápasu před MS slibovali?

Turnaj byl velmi dobře obsazený. Přijela tam už celá řada mimoevropských týmů, z nichž někteří budou na mistrovství světa. Z Evropy tam byly ty klasické týmy ze Skotska či Švýcarska. V těchto turnajích máme vždy plán se dostat do play-off, abychom získali body do světového žebříčku a ideálně také nějakou peněžní výhru. Letošní sezónu máme tu smůlu, že nám to těsně utíká, jako se nám to stalo i tady.

Co přesně se stalo a s jakými tedy odcházíte pocity?

V rámci herního systému byly 4 skupiny po šesti týmech a my jsme skončili ve skupině druzí. Nepostupovali však první dva ze skupiny, ale osm celkově nejlepších týmů. Mezi ně jsme se nakonec nedostali o pár centimetrů v závěrečných rozhozech. Nepočítalo se to tedy v rámci DSC (průměr kamenů, které se odhazují před zápasem a rozhodují o výhodě do zápasu). Místo toho odhazoval každý z hráčů po posledním zápase jeden kámen na střed, dohromady tedy čtyři kameny. My jsme hodili tři velmi dobré a jeden slušný kámen, ale Švýcaři hodili čtyřikrát téměř úplný střed, takže nás přeskočili.

Turnaj ale hodnotíme pozitivně. Ve skupině jsme porazili Korejce, kteří budou na MS, a také švýcarský tým Stocker. Oba jsou na poměrně vysokých příčkách v celkovém rankingu. Hezký zápas jsme odehráli i se Skotem Mouatem. Byť to tak se skóre 6:3 vypadat nemuselo, odešli jsme z něho s dobrým pocitem.

Jak důležitý byl tento turnaj pro přípravu na MS?

Byl to první turnaj od mistrovství Evropy, který se nám podařilo odehrát v základní sestavě. Předtím měl totiž Lukáš zlomený kotník a do toho byl ještě Marek nemocný. Pro přípravu byl tedy velmi důležitý a jsme rádi, že s těmi dobrými týmy jsme odehráli dobré zápasy.

Jak velkou roli hraje to, jestli se s týmy, které budou na mistrovství, setkáte v zápase na nějakém předcházejícím turnaji?

Já si osobně myslím, že moc velkou ne. My už všechny ty týmy známe, takže to není o tom, jestli nás někdo překvapí, nebo ne. Pro nás je skvělé odehrát s kvalitními týmy. Jestli jde o tým Stockera ze Švýcarska, který ačkoli není v reprezentaci, je velmi dobrým týmem, nebo jestli hrajeme s jedním či druhým týmem z Německa kterého zrovna místní federace jako reprezentaci vybrala, je nám jedno. Pro nás je pro přípravu důležité odehrát na dobrém ledě – a v Aberdeenu skvělé podmínky byly, a zároveň s dobrými týmy odehrát kvalitní zápasy.

V průběhu týdne před mistrovstvím budete trénovat už ve Švýcarsku, a to v nedalekém v Badenu. Jak bude probíhat tato příprava?

Zezačátku týdne – tedy pondělí až středa, máme naplánované tréninky. Nechceme to ale přehnat. Nejde o to být na ledě 5 hodin denně, protože to by nás začalo všechno bolet ještě před začátkem šampionátu. Máme naplánované dva 1,5hodinové bloky denně a ve středu budeme mít jeden 2hodinový trénink. S námi tam bude náš kanadský kouč Craig Savill, stejně tak i náš národní kouč Wade Scoffin, a s nimi plánujeme pracovat na posledních drobnostech a detailech. Současně máme na hotelu posilovnu. Pro nás je ale také důležité se mezitím odstřihnout od práce, dohnat veškeré resty, a dostat se do správné nálady.

Spíše tedy bude pro mistrovství důležité psychické rozpoložení?

Je klíčové, abychom do šampionátu vstupovali s určitou mírou sebevědomí. A to vychází z toho, jak se nám individuálně daří v tréninku, a z pocitu, že jsme pro to každý udělali maximum. Je potřeba, abychom se ujistili, že nikdo z nás nemá problém s nějakým typem shotu, nebo s něčím, co by mu mohlo způsobovat obavu, jak mu to půjde v zápase.

S jakou náladou teď do Švýcarska  odjíždíte?

S docela dobrou. Před Aberdeenem jsme byli takoví rozpačití. S Lukášem jsme dlouho nehráli kvůli tomu zlomenému kotníku a my ostatní jsme byli střídavě nemocní. Celá ta příprava nebyla špatná, ale nebyla ideální. Teď v Aberdeenu, kdy jsme hráli v té základní sestavě a hráli jsme dobře i s dobrými soupeři, nám to dodalo trochu klid a sebevědomí. Myslím, že jsme teď připravení dobře.

 

Výsledky MS budou průběžně na našich sociálních sítích a webu, sledujte také ale i mužskou repre na @team.klima!

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024