Mistrovství Evropy pomalu vrcholí

20. 11. 2019

Dostáváme se do závěrečné třetiny základní části mistrovství Evropy. Ve středu můžete sledovat jeden zápas ženské reprezentace v televizi a přečíst si předšampionátové rozhovory.

Podrobné výsledky naleznete na curling.cz/ecc2019 

Ženy mají bilanci 2:4 díky tomu, že překonaly Lotyšsko a Norsko a v závěrečných třech zápasech budou bojovat o postup na mistrovství světa, kam se dostane sedm evropských týmů. Utkání proti švédské obhájkyni Hasselborg můžete sledovat online nebo na Eurosportu. Zápas začíná ve středu v 9.00 

Muži mají bilanci 4:1 a pro postup do playoff béčka musí udržet minimálně druhou příčku ve skupině. Do konce round robin jim zbývají dva zápasy ve středu (od 12.00 Estonsko a od 20.00 Maďarsko)

 


Rozhovor s ženskou reprezentací skipky Anny Kubeškové

V této sezóně máte jinou sestavu. Jak se v novém týmu cítíte?
Anna: Myslím, že jsme si sedly výborně. Absolvovaly jsme spolu už spoustu turnajů. A myslím si, že jsme postupně vychytaly všechny věci, všechny rozdíly, které jsme ze začátku měly. Mám z toho teď dobrý pocit a těším se na to.
 
Září jste věnovaly velké přípravě v Kanadě. Jaké to tam bylo?
Anna: Byla to docela zatěžkávací zkouška, protože se nedařilo úplně optimálně tak, jak bychom si představovaly a tak jak samy od sebe čekáme. Ale myslím, že díky tomu jsme dostatečně pokorné a dostatečně sebevědomé, abychom předvedly co nejlepší výkon co dokážeme.
 
Už máte finální sestavu pro mistrovství Evropy?
Anna: Není to definitivní a může se stát cokoliv. I kdyby se nic nestalo, tak to můžeme nějakým způsobem promíchat podle toho, jak se budeme na ledě cítit. Ale začínáme bez Míši a dál uvidíme.
 
Kdo bude viceskip? Betty?
Anna: Betty bude viceovat, Peťa bude na dvojce a Ežen na jedničce.
 
Byly jste někdy v Helsingborgu?
Anna: Nebyly a jsme zvědavé, jaké to bude, jestli to bude víc příroda nebo co. Netušíme do čeho jdeme.
Alžběta: Nebyly jsme ani někde blízko. Takže jsme hodně zvědavé. Nejblíž jsme byly ve Stockholmu.
 
To bylo vloni, kdy jste hrály docela dobře s Annou Hasselborg. Tento zápas ME bude v televizi. Jak se na něj těšíte?
Anna: V podstatě se těšíme na každý zápas stejně. Nastupujeme do toho tak, že nám nezáleží, proti komu hrajeme, ale pokusíme se předvést pokaždé ten nejlepší výkon, kterého budeme v daný moment schopné.
 
Na ME hraje každý s každým. Zahrajete si tedy se všemi soupeřkami. Vnímáte to tak, že jsou týmy, které jsou pro vás obtížnější a jiné které jsou méně náročné?
Anna: Určitě se do hlavy hráčů nějak vkrádá, že je někdo favorit a někdo ne, ale samy víme ze zkušenosti z minulých let i jiných soutěží, že porazit se dá kdokoliv a prohrát se dá s kýmkoliv. Takže pořád platí, že do toho jdeme s naprosto otevřeným hledím, a i když v tom zápase nebudeme favorité, tak máme velkou šanci vyhrát.
 
Jaký máte na mistrovství Evropy cíl?
Alžběta: Náš hlavní cíl je kvalifikovat se na mistrovství světa a rády bychom vylepšily náš nejlepší dosavadní výsledek.
Petro, nově jsi nastoupila do tohoto týmu. Jaký z toho máš zatím pocit?
Petra: Mám z toho velmi dobrý pocit. Od začátku co jsem se zapojila do toho hodně šlapeme. Všichni jsou naprosto odevzdaní našim cílům a ten commitment je naprosto úžasný a já jsem moc ráda. Moc ráda s holkama hraju.
 

 


Rozhovor s mužskou reprezentací skipa Lukáše Klímy

Ve čtyřech jste odehráli minulou sezónu, Proč jste si jako pátého hráče pro ME vybrali Radka Boháče?
Lukáš: V zásadě jsme se snažili vybrat hráče, který bude schopen naskočit kdykoliv na jakoukoliv pozici. Který má dostatek zkušeností, zvládne odehrát jedničku, dvojku, trojku. Zvládne zametat, být v kruzích. To znamená někoho univerzálního, o kom máme jistotu, že když bude muset hrát, tak zahraje kvalitně a současně s ním lidsky vyjdeme a vyšel nám z toho Radek.
 
S Radkem jste byli nedávno v zahraničí. Jaké to bylo?
Lukáš: Byli jsme s ním na turnaji v Bernu. Bylo to fajn, samozřejmě to bylo jiné co se týče team dynamics, kdy přece jen komunikace byla jiná, takže pár zápasů trvalo než si to sedlo, ale jinak Radek hrál moc hezky a myslím, že se nám s ním hrálo dobře.
Samuel: A obráceně, Radek hrozně moc chce fungovat stejným způsobem jako bychom fungovali my mezi sebou. Má hodně otevřené oči a uši, když to řeknu takto, takže od nás opisoval a zapadl dobře.
 
Takže je vidět, že se chce zapojit.
Samuel: Nechce dělat věci po svém. Chce, aby tým běžel tak, jak běží.
 
Pro minulou sezónu jste nově seskládali tento tým. Jaký z toho máte po roce pocit?
Lukáš: Trošku nám trvalo než si to sedlo. Přece jenom jsme vloni i promíchali sestavu v průběhu sezóny. Vlastně dvakrát. Ale myslím si, že nakonec ten line-up, který jsme dali dohromady, funguje dobře. Hlavní cíl loňské sezóny bylo vyhrát mistrovství ČR, což se nám povedlo. Takže já věřím, že si to postupně sedlo. Byť výsledky na turnajích Světové tour nebyly úplně takové, jaké jsme si přáli. Postupně jsme se zlepšovali a herně je to podle mě velmi slušné a já věřím, že se v této sezóně budeme dál a dál zlepšovat a výsledky přijdou.
 
Čerstvě máte za sebou Prague Classic, který je posledním turnajem před mistrovstvím Evropy. Dopadli jste stejně jako vloni, dostali jste se do čtvrtfinále. Jste s tím spokojeni?
Lukáš: Ne. Spokojeni samozřejmě nejsme. Páté místo bylo méně, než jsme si dali před sezónou jako cíl na tomto konkrétním turnaji. Ale nejsme nespokojeni s předvedenou hrou. Obzvlášť v round robinu jsme hráli velmi pěkně. Odehráli jsme 5:0. Hráli jsme určitě lepší curling než vloni. Zápas ve čtvrtfinále nám nevyšel. Polák [Jasiecki] hrál velmi slušně, my jsme hráli určitě hůř než v round robinu. Byl to vyrovnaný zápas do posledního kamene, kde jsme bohužel i trochu štěstí neměli, ale zahráli jsme pod své možnosti, takže s výsledkem spokojeni nejsme, ale s předvedenou hrou celkem jo.
 
Poláci jsou na mistrovství Evropy ve druhé skupině. Na Prague Classic jste vyhráli 8:1 nad Finskem, které potkáte na Evropě. Hráli jste o tolik líp nebo v tom byly další vlivy? Jak vůbec vnímáte, že jste si předem vyzkoušeli jednoho soupeře z ME?
Lukáš: To, že jsme si zahráli s Finy vnímáme velmi pozitivně. Ten tým jsme neznali, dřív za Finsko jezdily jiné týmy. Rovněž bereme pozitivně, že jsme jim vyslali zprávu, že jsme lepší. Tohle byl zápas, který se nám hodně povedl. Vlastně jsme jim vůbec nedali šanci. Teď jsme hráli o tolik líp než oni, ale nemyslím si, že by oni hráli špatně, ale v tomto zápase jsme my hráli opravdu dobře.
 
Byla tam zajímavá věc – podání ruky na ukončení zápasu – ale pak se hrálo dál. Řadu diváků to překvapilo [Finové zápas chtěli ukončit, ale vzhledem k pravidlům a natáčení museli odehrát šest endů]
Lukáš: Taková situace se stane. Nějakým způsobem jsme to přežili. Kdo to viděl, pochopí.
Samuel: Stává se to a je dobře, že jsme si to vyzkou­šeli tady.
 
Máte na mistrovství Evropy týmy, o kterých myslíte, že jsou náročnější a o jiných, že takoví nejsou? Máte to nějak rozdělené?
Lukáš: Určitě. Samozřejmě se budeme snažit ke všem zápasům přistoupit stejně zodpovědně, ale ty týmy známe. Takže jsou tam týmy, které vnímáme jako silnější a týmy, které vnímáme jako papírově slabší nebo týmy, které bychom měli porazit s větším přehledem. Ale ke všem zápasům chceme přistoupit zodpovědně a všechny chceme vyhrát.
Můžeš říct, které týmy považuješ za náročnější soupeře?
Lukáš: Z naší skupiny určitě Španěly, dále Finové, byť teď jsme je porazili relativně snadno. Finové určitě budou silní. Každopádně by Maďaři měli patřit mezi silnější, stejně tak Estonci. Z druhé skupiny to budou hlavně Poláci.
 
Na cíl se asi ptát nemusím.
Lukáš: Chceme vyhrát.
 
Předpokládám, že s Poláky se potkáte až ve finále béčka.
Samuel: To vůbec není jisté.
Lukáš: I kdybychom se s nimi potkali dřív, tak teď jsme sice prohráli, ale je to tým proti kterému si věříme. Myslíme si, že jsme dlouhodobě lepší. Bez ohledu na to, koho kdy v jaké fázi potkáme, chceme určitě vyhrát celý turnaj
Samuel: Systém je takový, že na ně klidně můžeme narazit v semifinále. Když jim nevyjde jeden zápas v round robinu, tak se potkáme dřív. Počítáme s tím, že dřív nebo později na ně naběhneme.
 
Vnímáte nějak to, že již třikrát za sebou českým týmům nevyšel postup?
Lukáš: Já pojedu potřetí, a abych řekl pravdu, tohle nevnímám. Ten tlak je podle mě stejný, kdybychom to béčko hráli první rok i kdybychom ho hráli pátý rok. Od nás se očekává postup a my chceme postup. Tlak je veliký, ale nemyslím si, že je neúměrně větší kvůli nezdarům v předchozích letech.
 
Kde jste přišli ke Craigovi Savillovi, který pro mistrovství Evropy vašim koučem?
Lukáš: Samozřejmě jsme atraktivní tým, který chtějí všichni trénovat, takže jsme museli odmítat desítky nabídek. A nakonec jsme nevyředili toho, kdo má několik titulů mistra světa 🙂
Ne. Hledali jsme trenéry za pomoci toho, koho znám já ze svého hraní i za pomocí Brada. Komunikovali jsme s několika lidmi z Evropy i Kanady. Nakonec jsme se dohodli s Craigem a zatím jsme z něj nadšení a já doufám, že ta spolupráce bude fungovat dobře.
Craig je s vámi jen chvilku, přiletěl před Prague Classic.
Lukáš: My s ním jakoby spolupracujeme od začátku sezóny. Sledoval naše videa z minulé sezóny. Natočených zápasů máme relativně hodně. Plus jsme nějakých způsobem dávali dohromady jak trénovat, co na trénincích dělat. Měli jsme společně videohovory. Ke konci jsme se každý týden potkávali, byť prostřednictvím WhatsAppu a videokonference. Ale diskutovali jsme s ním naši přípravu delší dobu. Je z Kanady, takže je samozřejmě komplikovanější ho sem dostat. Nakonec jsme se dohodli, že přijede před Prague Classic, bude s námi na Prague Classic a potom také v tom krátkém mezi­dobí před odletem na Evropu, abychom doladili poslední detaily na ledě a pak se vrhneme na Evropu.
 
Je s ním zatím dobrá spolupráce?
Samuel: Jsme z něj nadšení.

 
 

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024

„Výsledek na MS je pro nás zklamáním,“ říká Zuzka Paulová

4. 5. 2024