Mistrovství Evropy: muži bojují o mistrovství světa

19. 11. 2022

S jasným cílem postoupit na světový šampionát vstupuje v sobotu 19. listopadu mužská reprezentace do bojů na mistrovství Evropy v curlingu. Tým vedený skipem Lukášem Klímou by rád minimálně zopakoval výsledek z minulého roku, kdy skončil sedmý.

„Cíl je vylepšit loňské umístění, takže top šestka. Minimum je postup na mistrovství světa, a tím i udržení skupiny A, což zaručuje osmé místo. Cokoliv jiného by bylo obrovské zklamání. Ideálně bychom chtěli bojovat o play-off, loni nám k postupu chybělo vyhrát o jeden zápas více,“ upřesňuje Lukáš Klíma.

Turnaj začne česká reprezentace zápasem proti silnému Švýcarsku. „Jsme rádi, že první zápas nejsou Turci nebo Španělé, tam si nesmíme dovolit klopýtnout. Turka ale máme hned druhý zápas… Jinak je to celkem jedno, Startovní pole je dost vyrovnané a nedá se moc vybírat,“ říká český skip.

Favoritem mužské části turnaje jsou finalisté olympiády – Skotsko a Švédsko (ač bez tradičního skipa Niklase Edina, který je po operaci kolene). „Černým koněm jsou Italové, kteří jdou poslední dobou hodně nahoru,“ zmiňuje Klíma majitele bronzu z loňského MS i ME.

Poolympijský rok promluvil u řady celků do složení, které je oproti minulému cyklu leckde obměněné. I to nahrává myšlenkám, zda by se po dlouhých deseti letech nemohl do semifinále kvalifikovat český tým. „V hlavách to je, ale musí si vše sednout. Půjdeme zápas od zápasu a uvidíme, hranice mezi play-off a vůbec bojem o postup na MS je strašně tenká. Všechny týmy známe, víme, co čekat. Trochu silnější než zbytek jsou Skotové a Švédové, se Švýcary a Italy hráváme vyrovnaně, byť bilance mluví v jejich prospěch, Nory jsme naopak v poslední době celkem poráželi. Na zbytek si věříme. Já osobně se nejvíce těším na Italy, protože nás v poslední době několikrát hodně těsně porazili a rádi bychom to konečně překlopili na naší stranu.“

Nutno podotknout, že ani českému týmu se od uplynulého olympijského cyklu nevyhnuly změny – první kameny nyní hraje Lukáš Klípa a z pozice náhradníka družstvo jistí Martin Jurík. „Sestava si stále sedá, je to lepší každý turnaj. Kluci přinesli do týmu nadšení, nový elán a i sílu na metení, takže to, co jsme hledali,“ pochvaluje si Klíma.

Do zápasu na ME ve Švédsku nastoupí ve složení: Lukáš Klíma (skip), Marek Černovský (viceskip), Radek Boháč, Lukáš Klípa a Martin Jurík, trenér Craig Savill.

Ve stejnou dobu se ve skupině B představí i ženský tým vedený Alžbětou Zelingrovou, jeho cílem je vrátit se pro příští rok do skupiny A, ze které loni sestoupil. Na mistrovství světa, na které se kvalifikuje osm nejlepších týmů starého kontinentu, tedy osm týmů ze skupiny A, se tak bohužel nepředstaví.

Český svaz curlingu bude aktuálně po zápasech českých týmů přinášet na Facebooku i Twitteru nejen výsledky, ale i ohlasy reprezentantů.

 

 

Více na webu curling.cz/ecc2022
 


Curlingový kemp Třesk otevírá přihlašování 10. června

24. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024