Minulé olympijské kvalifikace

18. 12. 2021

V minulosti se hrály již dvě olympijské kvalifikace v kategoriích mužů a žen. V obou byli čeští muži těsně prvními nepostupujícími. Na hraně postupu jsou i letos rozhodne se v sobotu 18. prosince od 15.00. 

Kvalifikace na OH v Soči 2014 se hrála v německém Fuessenu, o čtyři později se tato akce konala v Plzni. ČR v obou reprezentoval tým Jiřího Snítila, i když v částečně odlišných sestavách. V obou se hrálo o dvě postupová místa, až letos se přidalo třetí místo pro vítěze po základní části, který bez dalších zápasů postupuje. Letos tak uspěli Norové a Skotky.

Ve Fuessenu 2013 Češi skončili po základní části druzí a utkali se s Německem o postup. Češi však týmu Johnyho Jahra podlehli 4:7. Proti měli ještě jednu šanci – zápas s třetími USA skipa Johna Shustera. Bohužel však prohráli 5:8 a do Soči odletěli týmy obou zmíněných Johnů.

V prosinci 2017 se akce konala v relativně domácím prostředí v Plzni. Z hlediska organizace to byla zajímavá zkušenost pro ČSC a mimochodem i jedna z mála neztrátových světových curlingových akcí dané sezóny. Bohužel tím seznam českých úspěchů končí. Češi tehdy skončili třetí, takže napřed museli sledovat jak Italové (Retornaz) poráží Dány (Stjerne) a postupují na OH. Následně se Češi utkali v závěrečném utkání právě s Dánskem. V utkání bylo celkem pět nulových endů a z vítězství se bohužel radovali Dánové, kteří zvítězili 4:2. Skipem českého týmu byl Jiří Snítil, ale již v něm byl Lukáš Klíma a Samuel Mokriš, kteří o postup bojují nyní a dobře si na tu kvalifikaci pamatují.

Lukáš Klíma se však k situaci staví pozitivně: „Mně přijde skvělé, že to je zábavný příběh. Finálová trojka, co je v play-off, je vlastně stejná. Předtím postupovaly dva týmy, ne tři, letos Norové už vlastně odjeli, protože postoupili přímo, takže je to velmi podobné. Já si myslím, že to je skvělý příběh. Posledně jsme z téhle trojky postoupit nedokázali a já pevně věřím, že letos to dokážeme, takže mě to baví.“ Pak sice následovala prohra s Itálií, ale i po ní cítí český skip šanci: „Doufal jsem, že ten šťastný konec bude už včera, že se k Dánům vůbec nedostaneme, že postoupíme přes Italy. Ale máme výhodu, hrajeme dobře, podle mě jsme lepší tým než Dánové. Teďka to bude hlavně o tom zůstat v klidu, oklepat se ze včerejší porážky, nastoupit do toho zápasu vyrovnaně, sebevědomě, s energií a já věřím, že to urveme.“

Utkání s Dánskem se hraje od 15.00. Můžete sledovat popis zápasu na našem webustream přes recast nebo poslouchat živý přenos přes Radiožurnál Sport. Informace najdete také na facebookuinstagramu nebo twitteru.

 

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024

„Výsledek na MS je pro nás zklamáním,“ říká Zuzka Paulová

4. 5. 2024