ME: po sedmi letech oba týmy v A skupině

19. 11. 2021

Po roční pauze zaviněné epidemií covid-19 startuje v sobotu 20. listopadu v Lillehammeru mistrovství Evropy v curlingu. Do bojů o medaile zasáhnou pod vedením zkušených hráčů Anny Kubeškové a Lukáše Klímy obě české reprezentace, které se spolu v elitní skupině A představí po dlouhých sedmi letech!

Po oba české týmy se bude zároveň jednat i o odrazový můstek do závěrečných bojů o účast na zimních olympijských hrách, protože turnaj o poslední tři olympijské letenky (OQE) se odehraje velmi záhy – v polovině prosince.

I z tohoto důvodu jsou cíle pro mistrovství Evropy dvojí: “Kvalifikovat se na mistrovství světa, což znamená umístění mezi nejlepší osmičkou pro muže a sedmičkou pro ženy,“ říká reprezentační trenér Brad Askew. „A také je důležité se před OQE cítit dobře a jít sebevědomě do boje s těmi nejlepšími týmy světa,“ doplňuje česká skipka Kubešková.

Oba týmy se snažily před evropským šampionátem odehrát co nejvíce turnajů a smazat tak manko z loňského roku, kdy covid-19 vymazal z herního rozpisu téměř celou sezónu.

Mužská reprezentace, která se ve skupině A představí po šesti letech, se na začátku října kvalifikovala na OQE z olympijské předkvalifikace, poté odehrála řadu turnajů Světové curlingové tour, které před čtrnácti dny korunovala skvělým čtvrtým místem na jednom z těchto turnajů v Praze. „Jejich sebevědomí nakopla kvalifikace na OQE a od té doby se lepší každým dalším zápasem,“ popisuje Askew. S tím, aby tento trend pokračoval, jim opět přijede z Kanady pomoci kouč Craig Savill, který s týmem jinak pracuje na dálku.

Také ženské družstvo se snažilo udělat pro úspěch v letošní sezóně maximum, mimo jiné i odehrálo všechny evropské turnaje Světové curlingové tour, v říjnu v Rize na jednom turnaji tohoto prestižního seriálu pak dokonce obsadily třetí místo. „Podařilo se nám před ME objet relativně hodně turnajů, což je oproti loňsku rozhodně velká výhoda a cítíme se díky tomu připravenější a sehranější. Hrály jsem se spoustou týmů, které potkáme buď v Norsku nebo na OQE,“ vysvětluje Kubešková.

Do týmu, který touží nejen po dobrém výsledku na mistrovství Evropy, ale také po premiérovém startu na zimních olympijských hrách, se také po třech letech vrátil jeden z jeho dřívějších pilířů Klára Svatoňová. „Klára je nesmírně zkušená hráčka, která do týmu přináší i svoji hráčskou povahu a klid, čehož si velmi ceníme,“ říká česká skipka. Ženská reprezentace právě se skvělou Klárou na jedničce se před pěti lety dostala do semifinále mistrovství Evropy. Podobný úspěch by je jistě nakopl na cestě pod pět propletených kruhů!

Dva zápasy mužů se budou natáčet: ČR – Švýcarsko (21. 11., 9.00) a ČR – Norsko (23. 11., 14.00).

 

Další informace a aktuality naleznete na webu curling.cz/ecc2021

 

 


Curlingový kemp Třesk otevírá přihlašování 10. června

24. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024