Kongres WCF 2022

14. 9. 2022

Po covidové přestávce opět zasednul nejvyšší orgán Světové curlingové federace (WCF) fyzicky. Letošní ročník se odehrál v Lausanne a za Český svaz curlingu se jej zúčastnil předseda David Šik.

 

Volby

WorldCurlingCongress2022 7030 1Ve funkci končí Kate Caithness CBE, prakticky nejvýše postavená žena ve sportovním prostředí. Rozloučit se s ní přišel osobně i Thomas Bach, předseda Mezinárodního olympijského výboru. Bach při té příležitosti předal odcházející prezidentce Olympijský řád, což je nejvyšší ocenění, které MOV uděluje. Na památku končící prezidentky se bude nově od této sezóny vozíčkářským mistrům světa udělovat Tác Kate Caithness. Šampionát se koná 4. – 11. března 2023.

Novým šéfem WCF se stal Američan Beau Welling. Ten po zvolení uvedl, že by chtěl navázat na svou předchůdkyni, ctít její odkaz a dál vést tento sport kupředu. Welling působil v letech 2007 – 2018 jako nezávislý člen Rady WCF za Americkou Curlingovou Asociaci. V roce 2018 byl zvolen jako člen Rady WCF na čtyřleté období končící letos. V případě neúspěchu v prezidentské volbě  měl Welling v plánu kandidovat na pozici jednoho z ředitelů. Dalšími kandidáty na nejvyšší pozici byli Australan Hugh Milikin, Kanaďan Graham Prouse a Nor Bent Ramsfjell. Ramsfjell, který již deset let působí jako viceprezident WCF, následně rezignoval na všechny své funkce ve WCF a uvedl: „Svými rozhodnutími členská základna jednoznačně ukázala, že chce jít jiným směrem, než který si pro náš sport představuji já. Proto pevně věřím, že je vhodný čas ustoupit a předat štafetu jiným, aby mohla Federace pokračovat dál“.

V návaznosti na loňské rozhodnutí kongresu došlo k vytvoření nových pozic ředitelů. Během tohoto Kongresu byli zvolení Švédka Helena Lingham a Brazilec Sergio Mitsuo Vilela. Členkou se stala také Kanaďanka Jill Officer, která doteď vedla Komisi sportovců (jejíž členkou je mimochodem i Anna Kubešková). Z pozice odstoupila uprostřed mandátu Švédka Cathrine Lindahl. Tuto pozici obsadí osoba vybraná standardním nominačním procesem.

 

Členové Světové federace

Dočasným členem se stala Polská federace curlingových klubů. Jedná se možná o řešení problému našich severních sousedů. Polský curlingový svaz byl vloni vyloučen v návaznosti na údajně nekorektní financování a další nevhodné kroky. Do přijetí nového polské organizace nesmí polští curleři reprezentovat na mezinárodní scéně. Proto i vloni řada hráčů vloni bojovala za vyloučení, které by podle nich bylo potřebným impulsem pro restart domácí organizace curlingu. Proces s Polským curlingovým svazem je však stále u Arbitrážního soudu.

Dočasným členem se také stala Jamajka. Podmíněnými členy jsou Thajsko a Bosna a Hercegovina.

Členství Bolívie bylo naopak omezeno z důvodu neplacení členských poplatků.

 

Nové pravidlo

Testované pravidlo No-tick shot rule bylo přidáno do Pravidel curlingu (a obratem se stává součástí českých pravidel). Jedná se o návaznost na loňské rozhodnutí. Vloni se na Kongresu řešila tři pravidla, jen toto přežilo testování. Toto pravidlo se netýká soutěží mixed doubles a vozíčkářů. Více zde.

 


Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024