Končí národní kouč Brad Askew

24. 5. 2022

Bradu Askewovi s koncem olympijského cyklu končí smlouva. Místo národního kouče zatím nebude obsazeno. Askew se věnoval reprezentačním týmům a mimo jiné má nezpochybnitelný podíl na úspěchu páru Paulová / Paul, což je zmíněno i na vzpomínkové plaketě, kterou Askew od svazu obdržel.

20220518 201816241573

 

Brad Askew byl hostem desátého dílu podcastu Košťata & kameny.

 

Rozhovor s místopředsedou ČSC Markem Vydrou:

Jak dlouho pracoval Brad ve funkci národního kouče? Bylo to tak plánováno od začátku?
Brad pracoval pro český curling šest let. Nastoupil v polovině olympijského cyklu pro ZOH v Koreji a po skončení tohoto cyklu jsme se domluvili na pokračování spolupráce, neboť jsme v něm viděli potenciál pomoci českému curlingu v jeho rozvoji. A jsme rádi, že po šesti letech můžeme říct, že jsme se nemýlili a i s jeho přispěním jsme konečně poprvé v historii viděli český curling pod pěti kruhy.

Jak bys zhodnotil jeho působení? Myslíš, že měl vliv na některé výsledky českých reprezentací?
Ano, samozřejmě. Brad měl neoddiskutovatelný podíl zejména na historickém postupu manželů Paulových na ZOH, kterým se věnoval velmi intenzivně. Jinak vliv na výsledky byly pochopitelně u různých týmu různé. Někde byl vliv větší, zejména tam, kde se „potkal“ s pohledem na věc s týmem a trenérem, někde menší. Je ale myslím jasné, že obecně byl jeho vliv více než pozitivní.

Je možné srovnat Brada s Danielem Rafaelem, který byl ve funkci před ním?
Myslím, že toto moc srovnávat nelze. Každý kouč je jiný a přináší s sebou jiné věci. Brad byl více zaměřený na technické dovednosti, Daniel se více profiloval ve vlastním koučingu.

Brad se věnoval některým hráčům / týmům v rámci přípravy a během šampionátů. To již nyní nebude, myslíš však, že nám po něm něco zůstane?
Určitě. Brad hodně pracoval s vlastními trenéry a tady věřím, že to v nich zůstalo a je teď na nich, aby curling v Česku posouvali zase dál. Národní trenér by měl být zejména mentor, ukazovat cestu a směr, ale ta dennodenní rutinní práce je na trenérech.

Po Bradově odchodu nebude obsazena pozice národního kouče. Proč to tak je? Je plán obsazení této funkce někdy v budoucnu?
Jelikož právě končí olympijský cyklus, není bezpodmínečně nutné tuto pozici obsazovat okamžitě, nicméně s přítomností zahraničního experta se určitě v plánech svazu v příštím cyklu počítá. Jen teď není jasné, jestli od té další sezóny, či ještě později. Bude pochopitelně také záležet na finančních možnostech svazu. Bohužel nyní není doba úplně příznivá, co se financování sportu týká.

 


Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024

„Výsledek na MS je pro nás zklamáním,“ říká Zuzka Paulová

4. 5. 2024