Klíma a Kubešková o obhájení titulů mistrů a mistryň ČR

23. 3. 2024

Finále mužské a ženské extraligy bylo poměrně napínavé. V obou kategoriích se o vítězi, a zároveň tedy o reprezentační sestavě pro příští sezónu, rozhodlo až ve 3. zápase. Standardně se hrají zápasy dva, je ale nutné získat dvě výhry. Pokud tedy zůstane skóre po dvou finálových hrách nerozhodné, přidává se ještě jeden zápas.

 

Finále mužů

Ve finále se v mužské soutěži setkala současná reprezentace Zbraslav Klíma v sestavě – Lukáš Klíma (skip), Marek Černovský (vice-skip), Martin Jurík, Radek Boháč, s mladým ambiciózním týmem Dion Alpha – Vít Chabičovský (skip), David Jakl, Jakub Hanák (vice-skip) a Aleš Hercok. První zápas skončil výhrou 5:2 pro obhájce titulu, v druhém ale Dion Alpha zabojoval a připsal vítězství. Zkušenosti z několika Mistrovstvích světa mužů a nespočtu WCT turnajů, které má sestava skipa Klímy za sebou, ale převládla, a tým Zbraslav Klíma titul znovu obhájil – a to v poměrně jednoznačném zápase se skóre 9:3.

„Úspěch to je pro nás veliký,“ říká skip Lukáš Klíma, „ačkoli jsme to trochu očekávali a vždy do té sezóny jdeme s tím, že vyhrát chceme, tak to není samozřejmost a není to jednoduché. Trochu nám spadl kámen ze srdce.“

 

Tým Dion Alpha hrál v této sestavě extraligu poprvé. Stejně jako několikanásobní mistři ale zkušenosti s mezinárodními turnaji mají – Vít Chabičovský dvakrát reprezentoval na MS ve smíšených dvojicích, všichni si zahráli na ME juniorů a David Jakl s Alešem Hercokem také na Univerziádě. Jakub Hanák navíc nestanul ve finále ČR proti reprezentačnímu týmu poprvé – loni tyto zápasy odehrál s týmem Kolibris NG skipa Davida Šika.

„A letos to bylo obzvlášť těžké. Kluci ve finále hráli moc pěkně, takže to nebyly 2 zápasy jako loni, ale hráli jsme i ten třetí zápas. A dalo nám to zabrat,“ komentuje Klíma.

„Nervy do toho posledního zápasu to byly, ale na druhou stranu jsme se do této situace na rozdíl od kluků dostali mnohokrát. Většinou jsme finále hráli na tři zápasy, takže jsme na to nějak zvyklí,“ dodává skip současné i budoucí repre.

 

Finále žen

Podobně hodnotí finálový turnaj také ženy. Několikanásobné obhájkyně titulu mistryň ČR, tým Liboc 3, se téměř již tradičně ve finále potkávají se Savonou H. Loni se rozhodlo v 2. zápase, letos ale byly finálové zápasy napínavější. V obou týmech navíc do hry přišly změny v sestavách v průběhu sezóny.

Finálové zápasy Liboc 3 odehrála ve složení – Anna Kubešková (skip), Alžběta Zelingrová (vice-skip), Michaela Baudyšová, Aneta Műllernová. Savona H hrála v sestavě – Linda Nemčoková (skip), Eliška Srnská (vice-skip), Zuzana Pražáková, Karolína Frederiksen.

Týmu Liboc 3, kdy znovu hrála Alžběta Zelingrová po boku Anny Kubeškové, se nakonec podařilo titul obhájit, a to poosmé v řadě.

„Je to pro nás obrovský úspěch právě i proto, že se naše sestava v posledních letech mění kvůli rodinným povinnostem a znovu se sehrávat rozhodně není jednoduchá záležitost,“ komentuje skipka Kubešková, „toho titulu si tedy moc vážíme a jsme moc rády, že se naše práce na trénincích a turnajích projevila v pravý moment.“

 

V průběhu finále se u žen hrálo doopravdy až do posledních kamenů. V prvním zápase si připsal výhru tým Liboc 3, bojovalo se ale až do extraendu. Druhý zápas skončil ve prospěch Savony H, ale v poměrně těsném skóre 9:8. Stejně tak vypadal i poslední, třetí, zápas. Liboc 3 měla v průběhu navrch, nakonec ale zápas dopadl poměrně těsně – 7:6 pro současné reprezentantky skipky Kubeškové.

„Vcelku se nám hrálo dobře, ale rozhodně to nebylo jednoduché,“ hodnotí Anna Kubešková, „srovnávaly jsme se s ledem a soupeřky hrály skvěle. Musely jsme ze sebe vydat absolutní maximum.“

 

Reprezentantky tak vítězstvím na MČR dovršily letošní sezónu a budou se připravovat na ME-B v listopadu.

Pro muže ale sezóna nekončí – za týden je čeká reprezentace na Mistrovství světa ve švýcarském Schaffhausenu, takže buďte připraveni fandit!

Oba týmy také můžete sledovat na sociálních sítích!

@team.klima

@curling_kubeskova

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024