Junioři na MS-B dopadli lépe než minule, ale na postup to nestačilo

26. 12. 2019

Mistrovství světa B 2020, které se však již hrálo v prosinci 2019 dopadlo pro oba české týmy lépe než minule, ale postup do áčka se musí odložit na další ročník. Podrobné výsledky naleznete na curling.cz/wjbcc2020.

Z 19 dívčích a 24 chlapeckých týmů postupují do MS-A tři celky. Hrálo se ve třech skupinách. Po základní části postoupilo osm týmů do playoff, jednalo se o reprezentace na prvních třech místech ve skupinách, kromě jednoho ze třetího místa, který si vytáhnul Černého Petra kvůli nejhoršímu DSC. Češky s bilancí 3:2 skončily na třetím místě a díky DSC do čtvrtfinále postoupily. Tam narazily na Maďarky a i když Češky hrály líp než soupeřky, rozhodnul až poslední kámen, který dopadnul ve prospěch Maďarek. České juniorky tedy končí na pátém místě, oproti loňskému devátému.

Radek Klíma, kouč juniorské reprezentace, po šampionátu sdělil: „Výkon našeho týmu byl skvělý, děvčata se neustále zlepšovala a na konci týdne byla schopna porazit kohokoliv. Postup do čtvrtfinále byl sice nás cíl, ale když už jsme tam byli, tak jsme samozřejmě chtěli víc a chyběl jen malý kousek k tomu, abychom bojovali o medaile, a tedy o postup. Byl a jsem na děvčata velmi pyšný co dokázaly, i když jsme teprve na podzim začali budovat nový tým a ani v přípravě nám moc štěstí nepřálo. Kvůli nemocem a dalším reprezentačním povinnostem některých hraček jsme měli přípravu velmi omezenou a přesto jsme cíl splnili. Jsem přesvědčen, ze tento tým má potenciál v budoucnu nejen postoupit, ale i na mistrovství světa vyrovnaně bojovat s každým soupeřem.“
Samy hráčky se vyjádřily takto: „S naším výsledkem jsme spokojené a jsme rády, že jsme se dostaly tak daleko. Bohužel o malý kousek nevyšel postup dále v turnaji, ale stejně jsme hrdé na to, čeho jsme dosáhly. Ukázalo nám to, že v příštích letech máme šanci dostat se dál, a proto věříme, ze příští rok se nám podaří dosáhnout lepšího umístění. Byl to skvělým turnaj a dal nám všem hodně zkušeností.“

Junioři s bilancí 4:3 skončili ve skupině druzí za neporaženými Švédy a postoupili do čtvrtfinále. V něm však opět narazili na švédskou reprezentaci, jelikož se nasazení určuje dle DSC a nezohledňuje se, jestli spolu již týmy hrály v základní části. Ani v playoff Češi seveřany nedokázali překonat a tak končí na páté příčce, což je však výrazný posun oproti loňskému nepostupu ze skupiny.

Koučů juniorů Jaroslav Vedral výsledky týmu popsal takto: „Dnešní a včerejší zápas se Švédy byly dost podobné. Švédi tlačili víceméně celou dobu a když se nám podařilo tlačit je, tak jedním shotem jsme celou akci ztratili. Oba zápasy rozhodla přesnost na jednoduchých kamenech jako je draw a desítkový take-out. Našim hlavním úkolem bylo dostat se do playoff, čili postoupit ze skupiny. Snad bychom mohli dokázat v případě lehčího soupeře i postoupit do semifinále, ovšem dostali jsme opět Švédy. Myslíme si, že je to tady nejlepší tým a pravděpodobně kandidát na první místo.

Herní úroveň tady na MS-B je dost podobná jako v minulých letech, ale občas se ukáže zkušenost některých hráčů, kteří mají reprezentovali na seniorských soutěžích jako je mistrovství světa, mistrovství Evropy A nebo B. V případě, že by jel na následující MS-B juniorů stejný tým jako letos, pokud budou hráči pracovat na věcech, u kterých jasně viděli, že jsme v nich slabší, tak bychom se měli zlepšit na tu úroveň, že TOP4 bude dosažitelný cíl, ale na postup to bude i v příštích letech dost složité.“

WJBCC20 Stephen Fischer
World Junior B Curling Championship 2019

Národní kouč Brad Askew shrnul šampionát pozitivně: „Juniorské MS-B bylo úspěšné. Týmy si nastavily jako cíl postup do playoff (TOP8) a oba toho dosáhly s tím, že chlapci byli ve skupině druzí a dívky třetí. Jedná se o nejlepší výkon chlapců ve čtyřech ročnících (9., 16. a 18. místo) a u dívek ve třech ročnících (9. a 10. místo). V roce 2017 dívky také postoupily do playoff.

Junioři měli smůlu, že ve čtvrtfinále narazili na pravděpodobné kandidáty na medaili – Švédsko – poté, co jim o den dřív podlehli v základní části (Švédy skipoval aktuální držitel zlata z mistrovství Evropy, který působil jako pátý hráč v týmu Niklase Edina).

Juniorky odehrály silné čtvrfinále proti Maďarsku a byly v celém utkání silnější. Ale poslední hod maďarské skipky – dokonalý corner freeze ve čtyřech stopách – vyžadoval od Češky obtížný ‚tricky‘ hit na výhru. Tento kámen přetočil a zbořil se o guard. Zklamání z celkového výsledku, ale pýcha, že jsme předvedli nejlepší výkon šampionátu v okamžiku, kdy to bylo potřeba.

Oba týmy zažily poučnou zkušenost a pochopili, že abychom získali medaile a postoupili na MS-A, musíme být konzistentnější v hodech a pokročilejší v chápání taktiky a strategie. Nyní už je čas se vrátit do Prahy, kde se budeme soustředit na finále MČR juniorů, kde uvidíme, kdo se sem vrátí za rok, aby se mohl pokusit dostat se na bednu.“

MČR juniorů se tradičně skládá ze dvou víkendů. Základní část je naplánována na 7.– 9. února a playoff se odehraje 6. – 8. března.

 

Postup do MS-A (konec února, Rusko) získali všichni medailisté. Zlato z MS J-B získali Švédové (Magnusson), kteří ve finále překonali Italy (Colli). Bronz vybojovali Němci (Totzek). Zlatou medaili si odvezly také Japonky (Yamamoto), stříbro uhrály Lotyšky (Barone) a bronz získaly Dánky (Halse).

 

 

 

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024

„Výsledek na MS je pro nás zklamáním,“ říká Zuzka Paulová

4. 5. 2024