Statistiky

Informační systém ČSC | software pro analýzu herních dovedností

Přístup do IS

 

Statistiky:

Primárním cílem IS ČSC je možnost tvorby statistiky týmového výkonu, který lze analyzovat. Pomocí toho je možné odhalit týmové herní nedostatky. Díky tomu se týmy na domácí a hlavně mezinárodní scéně zlepší a doženou země, které se tomuto analytickému přístupu dlouhodobě věnují. Výkon v curlingu je podobně jako například v baseballu měřitelný. Toho využívají všechny soudobé světové týmy pro zlepšení své hry.

  • Hodnocení výkonu je založené na úspěšnosti týmu v jednotlivých endech, viz hodnoty v Tabulce dané soutěže
  • Druhým aspektem je posouzení hodů Last Stone Draw (LSD) před zápasy. Tato hodnota se propisuje do DSC, což je kritériem pro pořadí týmů v soutěži. LSD hráčů jsou k dispozici přes Statistiky LSD
  • (výkon lze hodnotit i pomocí procentuálního posouzení přesnosti provedení jednotlivého hodu. To však záměrně není součástí IS, k tomu existují jiné programy)

LSD / Last Stone Draw

Hod ke středu kruhů, který může ovlivnit pořadí týmu v žebříčku (průměr LSD bez započítání několika nejhorších hodnot se nazývá DSC). Pořadí odhazujících LSD se zobrazuje v záložce Statistiky LSD u každé soutěže. Jednotliví hráči jsou řazeni dle svých hodů (čím nižší, tím lepší). Hráči, kteří zatím LSD neházeli jsou na konci žebříčku.

Zvlášť je zobrazena i hodnota dle rotace (pro / proti směru ručiček – obdobně v tenisu forhand / backhand). Díky tomu může hráč zjistit, jestli je „obousměrně“ konzistentní, nebo se mu daří spíš na jednu stranu. Hráči totiž většinou mají svou oblíbenou rotaci. Díky jasným datům lze ověřit, zda pocit odpovídá skutečným výsledkům.


Týmové statistiky

Jedná se o hodnoty, kterou jsou v angličtině popsané ve třetí kapitole textu The Analysis of Curling Analytics autorů Kevina Palmera, Gerryho Geurtse a Jasona Gunnlaugsona. V překladu je rozebráno dále.

V případě zájmu trenérů a týmů je možné vymyslet nové parametry a ty do IS přidat, prosím kontaktujte is@curling.cz

Klíčem k pochopení jsou jednotlivé bodové (ne)zisky v návaznosti na (ne)výhodu posledního kamene. Výhodu má tým, který v minulém endu neskóroval. Curlingová strategie je v základu popsána zde. Statistiky týmu jsou založeny na posouzení, jak často tým uspěje a jak často donutí soupeře k nelichotivému výsledku.

  • Tým s výhodou se vždy snaží uhrát dva a více bodů. Dva jsou běžný úspěch, tři jsou méně tradiční, vyšší bodový zisk je nepravděpodobný v seriózní soutěži (s výjimkou mixed doubles, které je výrazně ofenzivnější).
  • Tým s výhodou může být donucen získat pouze bod. Tomu se říká Force. V takové situaci tým získá pouhý bod a navíc ztrácí výhodu do dalšího endu (ztráta výhody se týká jen mužů a žen, ne mixed doubles)
  • Tým s výhodou nezíská žádný bod a end skončí nulou. V soutěžích mužů a žen to znamená, že si tým udrží výhodou do dalšího endu a tím získá nový end, kde zkusí skórovat. Proto to může být taktické rozhodnutí týmu, ne chyba.
  • Je možné, že tým bez výhody skóruje. Tomu se říká krádež – Steal.

PF/G

Points for team per game | Získané body za zápas

Jedná se o průměrný bodový zisk daného týmu za zápas. Vyšší hodnota je lepší.

 

PA/G

Points against per game | Bodový zisk soupeřů za zápas

Jedná se o průměrný bodový zisk soupeřů za zápas. Nižší hodnota je lepší.

 

PD

Point differential | Bodový rozdíl

PD = PF/G – PA/G

Jedná se o rozdíl získaných a uštědřených bodů. Tedy o kolik tým průměrně vyhrává svá utkání. Kladná hodnota znamená, že tým získává víc bodů než soupeř. Tuto statistiku však může částečně nabourat výrazný výsledek jednoho zápasu oproti jiným vyrovnaným utkáním.

Mimochodem, poměr PF/G : PA/G je vlastně průměrný výsledek zápasu daného týmu.

 

HE

Hammer Efficiency | Efektivita výhody

HE = počet endů s vlastním bodovým ziskem 2 a víc bodů / počet endů s vlastní výhodou a bodovým ziskem

Jedná se o posouzení v jakém podílu endů získal tým dva a víc bodů. Zobrazuje se jako číslo od 0 do 1. Vyšší hodnota je lepší. Nejlepší týmy na světě se pohybují v rozmezí 0,4 – 0,6.

 

SD

Steal Defense | Obrana proti krádeži bodů

SD = počet ukradených endů / počet endů s vlastní výhodou

Jedná se o posouzení, v jakém podílu endů s výhodou daného týmu soupeř ukradl body. Zobrazuje se jako číslo od 0 do 1. Nižší hodnota je lepší. Nejlepší týmy na světě mají méně než 0,2.

 

HF

Hammer Factor | Faktor výhody

HF = HE – SD

Jedná se o rozdíl výše uvedených hodnot, který umožňuje zohlednit odlišné strategie pro lepší porovnatelnost týmů. Ofenzivněji hrající týmy mohou získávat víc dvoubodových endů (vyšší HE), kvůli většímu riziku však mohou víc endů ztrácet (vyšší SD). Naopak opatrnější defenzivnější týmy mohou získat méně dvoubodových endů (nižší HE), ale přitom jich méně ztratí (nižší SD).

Vyšší kladná hodnota znamená, že daný tým svou výhodu překlopil spíš do zisku vícebodových endů. Nízká až záporná hodnota znamená, že se danému týmu s výhodou moc nedaří a těží z ní spíš soupeř. Zobrazuje se jako číslo od -1 do +1. Vyšší hodnota je lepší. Nejlepší týmy na světě se pohybují v rozmezí 0,2 – 0,3.

 

FE

Force Efficiency | 

FE = počet endů, ve kterých soupeř získal 1 bod / počet endů, ve kterých měl soupeř výhodu a zároveň získal body.

Jedná se o podíl endů, v nichž daný tým donutil soupeře skórovat pouze jedničkou. Zobrazuje se jako číslo od 0 do 1. Vyšší hodnota je lepší. Nejlepší týmy na světě se pohybují v rozmezí 0,5 – 0,6.

 

SE

Steal Efficiency | Efektivita krádeže

SE = počet endů, ve kterých daný tým ukradl 1+ bod / počet endů, ve kterých daný tým neměl výhodu.

Jedná se o podíl endů, v nichž dokázal daný tým bez výhody ukrást. Zobrazuje se jako číslo od 0 do 1. Vyšší hodnota je lepší. Nejlepší týmy na světě se pohybují v rozmezí 0,2 – 0,3.

 

 


Statistiky jsou vedeny pro danou část soutěže (tedy jednotlivé skupiny nebo ligy).

Uvedené koeficienty pokrývají pouze některé výsledkové varianty. Jednotlivé hodnoty nejsou skladebné kvůli různým dělitelům (SD a SE se počítají ze všech endů s výhodou, HE a FE se počítají pouze z endů s bodovým ziskem)

daný tým má výhodu
daný tým získal 2+ bodů HE
daný tým získal 1 bod ×
nulový zisk ×
soupeř ukradl 1+ bodů SD
soupeř má výhodu
soupeř získal 2+ bodů ×
soupeř získal 1 bod FE
nulový zisk ×
daný tým ukradl 1+ bodů SE

 


návody zde | kontakt is@curling.cz

Partneři českého curlingu

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Curlingový Kemp TŘESK otevírá přihlašování 12. června

24. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024