Kde si můžu curling vyzkoušet?
Navštivte web hrajcurling.cz
Kdo mete a kdo hází?
Klasický dotaz, ale není to tak rozdělené. Všichni hráči odhazují a většina také mete. Například u dvojic (mixed doubles) hrají některé týmy tak, že žena víc ukazuje směr a méně mete (takto hrají například české hvězdy Paulová / Paul). Ve čtveřicích skip mete jen kameny soupeřů za tee line, takže mete pouze zlomek toho, co jeho spoluhráči. Všichni ostatní se metením pořádně nadřou.
K čemu mají curleří stopky?
Curleři si někdy měří rychlost kamene hned během odhozu – většinou měří čas mezi čarami back line a hog line. Tato informace jim spolu s vlastním pocitem pomůže vytvořit odhad kam kámen dojede. Například kámen, který dojede na střed by mohl zmíněnou vzdálenost ujet příbližně za 3,9 vteřin. Podle aktuálních podmínek se to může lišit cca mezi 3,7 do 4,1 vteřinami.
Skip ve čtyřčlenných týmech si navíc měří rychlost kamene mezi oběma hog line. Tato informace mu říká jaké jsou aktuální ledové podmínky. Běžně to u draw na střed bývá cca 14,5 vteřin.
Proč na sebe curleři křičí čísla?
Je to základ herní komunikace – hráč jedoucí s kamenem hlásí hráči v kruzích svůj odhad rychlosti kamene. Ten v kruzích na základě této informace a vlastního sledování správného směru odhozu zpět hlásí, jestli má metař mést. Čísla označují zóny v kruzích nebo rychlost u take outů.
Informace u draw (kamenů, které se zastaví v kruzích) – hlásí se zóny 1 až 10. Případně guard a pak přední nebo zadní 12/8/4 stop. Záleží na týmu jaký komunikační systém si vybere.
Informace u take outů (rychlých kamenů) – hlásí se odhadovaná rychlost kamene dle počtu vteřin jízdy kamene mezi čárami hog line. Běžný take out, který má vystřelit jiný kámen jede cca 8 vteřin. Extrémem je cca 6 nebo 7 vteřin. Pomalé kameny, které mají jiné jen posunout, projedou mezi zmíněnými čárami za cca 12 vteřin. Podle účelu curleři používají kameny právě mezi 8 a 12 vteřinami.
Jak je možné, že hráči na ledě mají jen tričko s krátkým rukávem?
Při metení se hráči kvůli intenzivnímu fyzickému výkonu hodně zahřejí. V hale je navíc cca +5 až +10 °C.
Mají curleři vlastní kameny?
Ne. Kameny dnes patří jednotlivými halám, případně Světové federaci, která ty své používá na akce typu kontinentálních mistrovství, mistrovství světa, OH apod.