Ženy vs. Skotsko

Mistrovství Evropy 2018 | Le Gruyère AOP European Curling Championships 2018

 

Ženy vs. Skotsko

Třetí zápas českých žen na mistrovství Evropy. Skotsko vyhrálo loňské mistrovství Evropy, ale v trochu jiné sestavě – došlo ke změně na pozici druhé a páté pozici.

Utkání můžete sledovat v grafice shot by shot na webu WCF (Session 6)

 

Průběh utkání

1 Zajímavý end, v němž Skotky s výhodou v druhé půli již směřovaly k nulování endu. Anna Kubešková však svým posledním kamenem skvěle zajela za corner guard a tím soupeřku donutila k dohozu pouze na jedničku.

2 Skotky přes center guard tlačí. České hráčky nehrají špatně, jen jim občas něco nevyjde. Kámen neodroluje, jindy odroluje moc a tak dále. Ve druhém endu Skotky nabídly hit & stay na zisk českého bodu. Kámen české skipky však netočil dle plánu a odjel dál než mohl a tak skóroval skotský kámen. Jedná se tedy o krádež na 0:2.

3 Ve výhodě se Češkám daří schovat svůj kámen za corner guard. Ve zbylé ploše kruhů je však ještě v polovině hodně skotských kamenů. Češkám se daří. Někdy mají víc štěstí, ale jejich hra je pěkná. Bohužel poslední kámen české skipky opět točil jinak než hráčky čekaly, tentokrát víc, a tak její hit odjíždí ze hry a Češky mohou připsat jen jeden bod.

4 Vyrovnané utkání pokračuje. České hráčky se snaží bez výhody tlačit a nakonec se jim to daří, kdy Skotky házely výsun schovaného kamene na vlastní dvojku, ale jejich kámen byl příliš venku a tak se jen lehce dotknul a zmizel v propadlišti dějin. Češky kradou bod a srovnávají na 2:2!

5 Opět pěkná hra českého týmu, který na závěr endu donutil Skotky do posunu českého kamene na horší pozici s tím, že za českým byl ještě skotský kámen a nešlo jej tedy jednoduše vyrazit. Skotkám se nezdařilo trefit kámen ve správném úhlu a její střelec odrolovat příliš a tak Skotky připisují jen jeden bod.

6 Po polovině zápasu jednoznačně lépe hrají Češky. Ve výhodě se jim daří přidávat další a další kameny do hry. Skotky naopak dělají drobné chybky a kameny jim nevychází. End vypadá nadějně na bodový zisk. Čtyřka! Muirhead házela run back, který se nezdařil a následně ne jednoduchý hit & roll. Ani jeden jí nevyšel a Češky otáčí zápas na 6:3.

7 Hráčky i fanoušky se vezou na úspěšné vlně. Hráčky sypou své kameny za center guard a čeští fanoušci jsou jediní slyšet. Po nepřesnostech dostávají Skotky šanci vyváznout se ziskem vlastního bodu. České kameny jsou ke konci endu pouze na krajích a mezi guardy se stále dá projet na nejlepší pozici. Poslední kameny endu nebyly úspěšné ani z jedné strany. Kubešková nedokázala dotočit za guard tak, aby dojela na lepší pozici než byl stávájící skotský kámen. Muirhead měla stejný problém, takže Skotky berou jen jeden bod a stav je 6:4 pro český tým.

8 Defenzivní end s českou výhodou. Ve hře je mnoho kamenů českých, ale i skotských. Soupeřky nakonec úspěšně tlačí a jelikož Češky nemusí riskovat obtížný pokus, Anna Kubešková odhazuje kámen na střed a Češky berou bod. 7:4

9 Skotky by rády skórovaly a tak staví corner guardy. O pár kamenů později, v polovině endu, je hra poměrně jednoduchá. Češky mají kámen na středu, Skotky mají kámen schovaný za dvojicí corner guardů. Po české nepřesnosti se jim daří schovat za guard další kámen. První kámen české skipky je nepřesný run back, který bohužel jen vyměnil kameny a za guardem zůstávají dva skotské kameny. Skotky střílí zbývající český kámen a stojí na kruzích třemi svými. Posledním kamenem, který opět točil trochu víc, Anna Kubešková střílí jeden z kamenů soupeřek, ale odjíždí na okraj kruhů a Skotka tak může dohodit na tři a srovnání skóre na 7:7.

10 S výhodou na české straně nezbývá Skotkám než budovat hradbu center guardů. Češky za ně rovnou zajíždí, klíčový je však skvělý první kámen Terezy Plíškové, který odstranil oba center guardy a sám zmizel ze hry. Po zbytek endu je plán jasný: Skotky opakovaně staví guard, aby měly šanci ukrást a čekají na chybu. Češky tyto kameny neomylnou střelbou odstraňují. Až u prvního kamene skotské skipky dochází ke změně. Muirhead odhazuje kámen na střed, nemá však dostatečnou rychlost a končí na předním okraji kruhů. Kubešková naopak tento úkol skvěle zvládá a stojí téměř na středu kruhů. Skotka musí posledním kamenem minout kameny v přední části kruhů a odťuknout český kámen na horší pozici. Její kámen však hodně točí a boří se o kameny vepředu. Tím je rozhodnuto a Anna Kubešková už nemusí házet. Češky připisují bod a první výhru na mistrovství Evropy 2018.

 

Ne 18. 11. / 18.00 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE TOTAL
Skotsko * 1 1     1   1   3     7
Česká republika       1 1   4   1   1   8

 

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024