Ženy vs. Finsko

Mistrovství Evropy 2018 | Le Gruyère AOP European Curling Championships 2018

 

Ženy vs. Finsko

Poslední utkání ženské reprezentace ve skupině, které zároveň rozhodne o setrvání v divizi A a možnosti účasti v Kvalifikaci o mistrovství světa (WQE) na Novém Zélandu. Finsko skipuje Oona Kauste, držitelka evropského bronzu z roku 2015. V roce 2016 její zemi reprezentoval její tým, který skončil poslední a spadnul do divize B. Vloni Kauste sestavila nový tým, se kterým postoupila zpět do divize A.

  • Pokud český tým prohraje, skončí na 10. místě a padá do divize B.
  • Pokud Češky vyhrají a zároveň zvítězí Italky nad Lotyškami, skončí Češky na 9. místě a spadnou do divize B, ale ještě pojedou na Kvalifikaci o mistrovství světa.
  • Pokud Češky vyhrají a zároveň zvítězí Lotyšky nad Italkami, český tým skončí na 8. místě a udrží se v divizi A a pojede na Kvalifikaci o mistrovství světa.

Utkání můžete sledovat v grafice shot by shot na webu WCF (Session 18)

 

Průběh utkání

1 Výhodu mají Češky. Soupeřky prvním LSD ani nedojely do kruhů. Finky začínají rovnou center guardem, za který Češky zajíždí. Následuje několik výsunů a hit rollů, po nichž v kruzích zůstává jeden kámen. Finská dvojka chybuje a boří se o guard a tím nabízí Češkám dohoz druhého kamene. Česká dvojka ovšem jen stěží dojíždí na kraj kruhů, čímž se soupeřkám nabízí úhel na odstranění obou českých. Tento kámen se seveřankám daří a vzhledem k absenci guardů end směřuje k nule.

Lotyšky ve výhodě berou v prvním endu pouze jedničku.

2 Opět finský center a český zájezd, který je trošku kratší (končí v bílém) a tak Finsky hází draw do nejlepší pozice. Tento kámen, nabízí tak Češkám hit & roll na střed, který se Ežen Kolčevské skvěle daří. Následným kamenem se soupeřky boří o guard a české šance rostou. Finské dvojce se daří take-out, kterým rozstřeluje české kameny, jeden z nich mizí ze hry, dva končí na opačných stranách kruhů. Češky zajíždí na střed. Následně se hra točí kolem kamenů na středu. Finská skipka svůj první hází jako freeze, ale její kámen je trošku rychlejší a zůstává v zadní části kruhů částečně vidět. Česká skipka se ho snaží vysunout, ale její kámen je příliš pomalý, takže jen zůstává před ním. Finka k němu skvěle přijíždí a stojí na druhé pozici. Česká skipka však má prostor dojet na nejlepší pozici, její kámen je však trošku rychlejší a tak nedotáčí dle potřeby. Češky berou jeden bod.

Italky s výhodou získávají dva body a vedou 2:1.

3 Pěkná česká rozehra bez výhody. Češky sypou za svůj center guard jeden kámen za druhým. Finky zkouší situaci řešit run backy. První nedotočil dostatečně a tak vyražený kámen situaci v kruzích minul, druhý z nich byl úspěšný a na středu po něm zůstal už jen jeden lepší český kámen. Třetí finský kámen měl být jen double take-out guardu, ale špatně trefil úhel a se štěstím nečekaně posunul jiný z guardů, takže vlastně zafungoval jako run back a najednou mají lepší kámen Finky (ale je to těsné). Prvním kamenem se ho snaží česká skipka vyrazit pomalým take-outem skrz mezeru mezi guardy. Avšak netočí dostatečně a od guardu se odťukává mimo hru. Finská skipka přihazuje kámen do kruhů, který ale nedojíždí dostačně. Poslední kámen české skipky je draw za tyto kameny, který je skoro dobrý, ale asi stále není lepší než zmíněný finský. Finka zkouší dohodit poslední kámen stejnou cestou, boří se ale o guard a Češky kradou bod na 2:0.

Ve třetím endu Lotyšky uhrály trojku a vedou 4:2

4 Učebnicová rozehra. Češky staví kámen do kruhů a před něj center guard, Finky hází corner guard a freeze na střed. Následují další freezy až do druhého kamene finské dvojky. Ta hází run back, ale netrefuje správný úhel a odstraňuje ze hry finské kameny. V polovině endu je tedy v kruzích trojice českých kamenů za sebou, kterou chrání finský center guard a Alžběta Baudyšová může přidat další center guard! Finky si berou time-out. Finská skipka opakuje run back, ale stále se jim to nedaří. Posledním kamenem Anna Kubešková situaci guarduje a tak finská skipka zkouší přijet co nejblíž ke středu, aby odmazala české kameny. Pravděpodobně z toho totiž nejde udělat finskou jedničku. Její pokus je trochu delší a bude se měřit. Češky kradou tři body a zvyšují skóre na 5:0!

Ve čtvrtém endu uhrály Italky dvojku a srovnaly na 4:4

5 Ežen Kolčevská umísťuje oba své kameny do přední části kruhů. Finka staví dva vzorové corner guardy. Češky přidávají kámen do předních kruhů a pak střílí jeden z corner guardů. Finky zajíždí za druhý, který Češky úspěšně ostraňují. Finská trojka chybuje a místo rozťuku (dvou českých a jednoho finského) kamenů v předních kruzích se její kámen jen lehce otřel a zmizel v nenávratnu. Kubešková střílí kámen na kraji a Češky stojí třemi lepšími kameny. První kámen finské skipky má být zájezd za kameny v předních kruzích, netočí dle potřeba a zůstává otevřený. Česká skipka se ho zbavuje. Finka musí hodit proti trojce. Pokud se aspoň dotkne červeného mezikruží tak získá bod.Další trojka! Její kámen projel až na back line a Češky již vedou 8:0

Lotyšky ve výhodě uhrály dva body a v polovině vedou 6:4.

6 První české kameny opět končí v kruzích, první dva finské jsou corner guardy, tentokrát na jedné straně. Třetí český kámen je také v předních kruzích, Finkám se nedaří a jejich kámen, který měl české rozťuknout, nemá správný směr a odráží se mimo hru. Češky mají situaci pod kontrolou, po další finské chybě odstraňují corner guardy. První kámen lehce rozťukává situaci a Češky si berou time-out:

DSC 8064

Česká trojka se zbavuje finského kamene, které se však zaráží o žluté kameny vzadu. Druhý kámen finské trojky je lepší. Češky neriskují a střílí kameny v zadní části kruhů. Finská skipka přidává před českou žulu ještě svůj druhý kámen, nedotáří a zůstává v otevřené pozici. Kubešková jej v klidu střílí. Kauste úspěšně hází double take-out přes svůj a tím získává dva body. Stav je 8:2.

Italky dvojkou srovnaly na 6:6.

7 Finky staví dva center guardy, Češky první kámen prohazují, druhý staví do zadních kruhů na kraj. Finky přidávají třetí center guard, ale to se Češkám nelíbí a tak Tereza Plíšková všechny tři pěkně odstraňuje (ale zůstává v pozici jedničkového center guardu). Finky následně staví center guardy a Češky se jich úspěšně zbavují. Poslední kámen české skipky nedotáčí a tak vyráží jen jeden kámen soupeřek, které tím kradou bod a snižují na 8:3.

Lotyšky získávají pouze jedničku a vedou 7:6 po sedmém endu.

8 Finky staví center guard a zajíždí za něj. Češky umísťují první kámen na kraj dozadu a druhým Ežen Kolčevská hodila pěkný chip, které odsunul kámen na (nenaznačenou) wheelchair line a sám doroloval na kraj kruhů. Další finský center guard Plíšková odstraňuje s kamenem v kruzích. Její druhý take-out však není přesný a zůstává před kruhy. Finky za něj schovávají kámen na střed. Následuje bourání guardu a stavba dalšího. Posledním kamenem Finka přidává téměř freeze ke svému kameni. Kubešková se jich obou zbavuje a bere dva body. Češky vedou 10:3.

Po ofenzivním endu se spoustou kamenů kradou Lotyšky čtyři body a navyšují na 11:6.

9 Češky prohazují, Finky staví corner guard. Ten české hráčky zkouší chipovat, ale míjí ho. Hra se následně točí kolem corner guardu. Finky jej budují, Češky odstraňují. Prvním kamenem Kauste freezuje nejlepší český kámen na kraji. Kubešková přidává druhý lepší český kámen.

Lotyšky vítězí nad Italkami po devíti endech 11:7!

 

VÍTĚZÍ ČEŠKY I LOTYŠKY, TAKŽE ČESKÁ REPUBLIKA ZÍSKÁVÁ 8. MÍSTO, TEDY UDRŽENÍ V DIVIZI A POSTUP NA KVALIFIKACI O MISTROVSTVÍ SVĚTA (Nový Zéland, 18. – 23. ledna 2019)

 

Čt 22. 11. / 13.00 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE TOTAL
Česká republika * 0 1 1 3 3     2   ×   10
Finsko             2 1   1 ×   4

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024