Ženy vs. Dánsko

Mistrovství Evropy 2018 | Le Gruyère AOP European Curling Championships 2018

 

Ženy vs. Dánsko

Sedmý zápas z devíti, které české ženy uhrají v základní části mistrovství Evropy. Dánský tým skipky Dupont má nyní stejnou bilanci 2:4 a již půjde o to kdo s koho.

Utkání můžete sledovat v grafice shot by shot na webu WCF (Session 14)

 

Průběh utkání

1 Výhodu má Česká republika. První kámen z ruky soupeřky dojíždí až do kruhu a Anna Kubešková objednává defenzívu a tak se střílí až do konce. 0:0

2 Dánky začínají stejně, ale Kolčevská již staví corner guard. Následně za něj skvělým double take-outem s rollem i zajíždí. Zbytek endu se točí kolem kamenů za corner guardem. Lépe hrajícím českým hráčkám se daří mít na kruzích více kamenů, směřuje to k zisku trojky, možná i čtyřky. Škoda jen hit & rollu sedmým českým kamenem, který mohl odjet dál od situace za kruhy. Takto nabízí soupeřce hit & roll, která toho využívá. Následně Kubešková hází draw a dochází k měření. Češky doufají v trojku, ale právě poslední dánský kámen jim to kazí a tak připisují jen dvojku.

3 Dánky staví corner guard, ale postupně se za něj nedokáží dokázat, jelikož hrají méně přesně. Češky volí spíš defenzivnější přístup a úspěšně se zbavují kamenů soupeřek. Změna přichází druhým kamenem dánské trojky, který využívá zbylý center guard (pozůstatek po vyrážení) a zajíždí za něj. Kubešková k němu přijíždí přesným freezem. Oba kameny jsou trochu mimo center guard, tak může Dánka oba střelit rychlým kamenem a kruhy jsou prázdné (kromě jednoho českého kamene, který je těsně u okraje, Kubešková si myslí, že mimo kruh). Česká skipka hází za center guard a Dánka končí kamenem na střed, kterým získává bod. Stav je 2:1.

4 Nepřesná hra z obou stran. Kameny nedotáčí nebo přetáčí. Ani jeden tým tak nedokáže vytvořit žádný tlak. End končí nulou.

5 Dánský center guard a český pokus o zájezd. Ten však nedojíždí a zůstává těsně před kruhy. Naopak zajíždí soupeřky. Česká jednička si napravuje reputaci pěkný splitem, jeden kámen končí za center guardem a druhý dojíždí na kraj kruhů. Dánky ten krajní vyráží a rolují na střed. Několik následujících kamenů se hraje hra o to, kdo lépe hodí draw na střed. Situaci trošku řeší run back Alžběty Baudyšové, ale ani pak není rozmístění kamenů pro Češky optimální. Obě skipky prvními kameny chybují. Dánka se místo vyrážení boří o guard, Češka místo draw/posunu svého kamene na střed dojíždí až do zadních kruhů. Dánka bohužel již nechybuje a hází pěkné draw/freeze na nejlepší pozici. Česká skipka závěrečným kamenem ani nedojíždí do kruhů a tak soupeřky kradou bod. Je srovnáno na 2:2.

6 Česká rozehra je zase úspěšná jen z poloviny. Corner guard je úspěšný, zájezd však končí až na zadním okraji kruhů. Statistika tvrdí, že česká jednička hraje na 73 %, dánská na 94 %. Což jen numericky potvrzuje, že Češky hned od začátku musí dohánět a tak jsou pod větším tlakem. Hra se dále komplikuje a Dánky mají dál navrch. Posledním kamenem zkouší Češka těžká křižný výsun, ale kámen zatočil víc než čekala a tak soupeřky kradou na 2:3.

7 Učebnicová rozehra z obou stran. Dánky postavily center guard a kámen za něj, Češky corner guard a svůj kámen za něj. Jednoznačně čistší průběh endu dává Češkám naději. Mají dva kameny v kruzích, ale pořád se dají vyrazit najednou, jelikož jsou v podstatě za sebou (na předním okraji kruhů a na tee line). Dánka však volí ofenzivní postup a snaží se od toho zadního rollovat a nutit Češky do run-backu. To se jí nedaří a tak mohou Češky střílet dánské kameny a zůstávat ve hře. Svým prvním kamenem však česká skipka po nárazu vyjíždí ven a tak naděje na bodování berou za své. Kubešková end nakonec nuluje.

8 I teď solidní rozehra. Obě strany hrají pěkný curling. Dánkám se daří vyrazit český corner guard spolu s kamenem za ním. Naopak Tereza Plíšková vyráží oba dánské kameny ve hře. Škoda českého pokusu o split, který jen těsně nevyšel. Následně oba týmy hrají hru hit & roll za guard. Roll se daří až prvním kamenem dánské skipky.  Češka hází freeze. Dánka posledním kamenem přidává druhý svůj lepší kámen, ale nastavuje Češkám možnost vyražení obou. To se však nedaří, kámen trefují přílíš ke komoře a tak po odrazu český kámen jede nad kamenem soupeře a ten může krást další bod. Skóre je 2:4.

9 Opět s českou výhodou. Dánský kámen v kruzích a center guard, český corner guard a chip corner guardu, jako posun a roll na corner guard. Po prvních kamenech berou hráčky time-out. Následný kámen se jim však nedaří. Měl to být run back double, ale byl to jen single take-out na komoru. Češky potřebují uhrát body nebo nulovat. V polovině endu to nevypadá ani na jednu variantu, jelikož ve hře nejsou žádné české kameny, pouze dva dánské, které navíc najednou nelze odstranit. Dánky přidávají další kámen, ale nejsou přesné. odhazuje skvělý hit a roll na freeze. Dánky střílí a v kruzích zůstává jeden dánský kámen na kraji. Šance se objevuje, Češky mohou zajet za corner guard. Bohužel se to české trojce nedaří a její kámen jen projíždí. Dánská skipka prvním kamenem přidává druhý kámen do kruhu a situace pro Češky nevypadá vůbec dobře. Česká skipka se prvním kamenem snaží o freeze, ale i tentokrát kámen točí jinak než čekala a sice má dobrou váhu, ale směr vůbec ne a tak zůstává otevřený. Dánka jej střílí a tak musí Kubešková střílet na zisk pouze jedničky. Tím snižuje na 3:4.

10 Poslední end, v němž musí české hráčky ukrást aspoň bod na extraend. První český kámen přes usilovné metení nedojíždí do hry. Soupeřky prohazují. Dánské chyby dávají Češkám naději. Sice se jim podařilo střelit oba české guardy, ale jeden český se zarazil o dánský v kruzích a zůstal. Následně při střílení Dánky neodjíždí a jejich kámen zůstává jako center guard. České trojce první kámen jede víc a končí kousek za tee line. Dánky v polovině endu berou time out za situace, kdy je ve hře dánský center guard, český kámen na středu za tee line a další český otevřený kámen na tee line v bílém mezikruží. Dánský kámen má vysunout český kámen na středu, ale nedotáčí, odsouvá český kámen a sám mizí ze hry. Druhým kamenem staví Baudyšová těsný center guard. Soupeřka jej vyráží (u toho jamuje do jiného českého v kruzích). Situace a je stejná: dánský center guard, český kámen na kraji a odsunutý český kámen vzadu. Kubešková prvním hodem umísťuje draw, kámen zůstává na hranici bílého a modrého mezikruží. Dánka zkouší hit & roll na střed. Netočí a je to jen stay. Kubešková zkouší totéž. Za ním je český a tak hrozí jam, ale česká viceskipka k tomu hlásí: „Když to bude marmeláda, tak oba [české] budou lepší“. Kámen Kubeškové víc točí a vyjíždí ven. Dánka musí hodit aspoň do bílého na výhru a to se jí daří

 

 

St 21. 11. / 8.00 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE TOTAL
Dánsko       1   1 1   1   1   5
Česká republika * 0 2   0     0   1     3

 

Rozhovor s českou jedničkou Ežen Kolčevskou

Byl to vyrovnaný zápas, napínavý až do posledního kamene. Jaký pocit z toho máš ty?

Samozřejmě zklamání, protože taková je každá prohra. Každopádně se za svůj výsledek nestydíme, protože jsme hrály svou úroveň. Hru jsme dobře vedly. Akorát soupeř hrál o kapičku líp, respektive zahrál ty klíčové kameny.

Večer vás čekají Lotyšky, které do „áčka“ nově postoupily. Znáte ten tým? Jaké máte šance?

Je to velmi zkušený tým, který potkáváme na turnajích Světové tour, které v zahraničí hrajeme. Takže zkušenost mají dost, ale nastupujeme proti nim stejně jako proti jakémukoliv týmu skupiny A: máme úplně stejné šance vyhrát nebo prohrát. Samozřejmě co nejvíc chceme vyhrát, ale šance jsou vyrovnané.

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024