Muži vs. Francie

Mistrovství Evropy 2018 | Le Gruyère AOP European Curling Championships 2018

 

Muži vs. Francie

Čtvrtý zápas českých mužů na mistrovství Evropy proti Francii. Mladý francouzský tým zatím na šampionátu ještě nevyhrál.

Průběh utkání

1 Výhodu mají Češi. Ofenzíva se vyplácí. Šik může dohodit na tři. Metaři se sice zapotili, ale nakonec se to daří. 

2 Francouzská rozehra není moc přesná. Jeden corner guard končí spíš blíž k center line, druhý dojel až do kruhů, takže jej Češi mohou střílet. Zbytek endu se nese v duchu hit & roll, kdy si soupeři vzájemně střílí kameny a spíš neúspěšně se snaží odrolovat za guard. Na závěr endu může francouzská čtyřka vystřelit český kámen a zůstat na místě a tím získat jedničku. Úkol se jí nedaří a kámen po nárazu vyjíždí ven. Češi kradou bod a zvyšují na 4:0

3 Češi bez výhody sypou kameny na střed. Francouzi si postavili corner guard a snaží se dostat za něj. Jejich draw končí až v zadní části kruhů, následně zkouší hit českého kamene a roll na kraj. U třech kamenů za sebou je však překvapilo jak málo točí, takže za guard nikdy nedojeli. Češi jejich kameny odstraňují a francouzský skip se již svými kameny (hraje na třetí pozici) snaží odstranit české kameny, aby mohl end vynulovat. Posledním kamenem musí Francouz proti dvojce hodit draw alespoň do bílého mezikruží, aby získal bod. Tento úkol se mu daří a snižuje na 4:1. 

4 Francouzi bez výhody staví center guard, Češi za něj zajíždí. Francouzské dvojce se daří skvělý freeze a Češi jsou nuceni do těžkých kamenů a ne vše se jim daří. V polovině endu je ve hře hodně českých kamenů, ale mezi nimi vždy jeden francouzský. Šik svým prvním kamenem hází pěkný run back double, po kterém zůstávají tři lepší české kameny. Soupeř hází draw na nejlepší pozici. Posledním kamenem musí český skip hodit kámen tak, aby o kousek posunul čerstvě umístěný francouzský kámen stojící na tee line. Šikův pokus je však krátký a tak Francouzi kradou bod na 4:2.

5 Situace houstne. Češi zajíždí za francouzský center guard, ale zůstávají až za tee line. Francouzi k tomu postupně přijíždí dvěma freezy. Po nepřesném českém střílení zůstává před kruhy guard, takže soupeř může přidávat další guard. Francouzi však mají jen jeden nejlepší kámen. Čechům se nedaři double take-out, takže i kameny třetích hráčů jsou pořád ve stejném duchu „postavit – zbořit“. Situaci mění až první kámen Davida Šika, který rozstřeluje situaci tak, že v kruzích zůstávají dva francouzské kameny na krajích a volný střed. Francouz přihazuje kámen na střed, pár centimetrů za tee line. Český skip hází draw na střed, opět je však o kousek kratší a soupeř krade další jedničku. Stav je 4:3.

6 Opět end s českou výhodou. Uvidíme, jestli se ji tentokrát podaří využít. Klíčový je kámen Tomáše Paula, který funguje jako „split“ (přes český corner guard těsně u kruhů vyrazil francouzský kámen v kruzích, střelec sám dojel do kruhů). Následně se Čechům daří držet dva kameny v kruzích. V okamžiku, kdy Češi dělají chybu (kámen po vyrážení roluje blízko k druhému českému a nastavuje double), ji Francouzi nedokáží potrestat (double se jim nedaří). Nakonec Šik úspěšně střílí a zůstává, Češi si připisují dvojku a odskakují na 6:3.

7 České trable. Druhý kámen jedničky totiž netočí dle očekávání (dle gestikulace to bylo formou vypuštění kamene), posouvá francouzský corner guard do hry a sám ho chrání. Francouzi mohou přidat další guard a to se jim daří. Alespoň mají Češi na středu jeden svůj kámen. Skvělé kameny Radka Boháče však situaci řeší. Prvním dochází k odstranění corner guardů i kamene za nimi. Druhý je take-out, který odstraňuje ze hry zbylé dva francouzské kameny. Šest kamenů před koncem je ve hře jen český center guard a kámen na středu. Přesnou hrou český backend tlačí. Před posledním kamenem endu stojí Češi dvěma lepšími a naprosto otáčí charakter endu. Francouzská čtyřka musí proti dvojce házet do červeného mezikruží, což se jí nedaří. Češi kradou bod na 7:3.

8 Francouzi již hodně chybují a Češi mohou sypat kameny do kruhů. Nakonec musí Francouz posledním kamenem házet proti pětce. To se mu opravdu pěkně daří, asi z toho nešlo udělat víc, než jeden bod pro Čechy. Jedná se tedy o další ukradený bod a soupeř podává ruce a končí zápas za stavu 8:3.

 

Út 20. 11. / 8.00 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE TOTAL
Česká republika * 3       2 1 1 ×     8
Francie       1 1 1       ×     3

 

 

Rozhovor s Davidem Šikem, skipem české reprezentace


Francouzi jsou papírově slabší soupeři Sám jsi včera říkal, že očekáváš výhru. V prvních dvou endech jste uhráli čtyři body, ale najednou jste soupeře téměř nechali srovnat skóre. Co se stalo?

Už si přesně nepamatuji konkrétní kameny. Každopádně v jednom z těch endů jsme zahráli trochu delší draw a druhým kamenem, místo abychom byli na kruzích, jsme trefili jiný kámen před kruhy. Nevyšlo pár věcí a pak se nám nedařilo hrát run-backy. Nebylo to od nás přesné.

 

Po přestávce se to změnilo. Pomohla nějak diskuse s koučkou?

Myslím, že jsme stále hráli to své. Soupeř přestal tolik tlačit na to, že by chtěli ukrást, protože se skóre vyrovnalo. Myslím, že takticky nezahráli možná tak, jak by měli a my jsme toho dokázali využít.

 

Nyní máte bilanci 4:0 a v příštím zápase vás čeká Španělsko, které je zatím ve skupině druhé s bilancí 3:1. Jak vidíš vaše šance?

Známe je a alespoň já je považuji za další nejsilnější tým ve skupině, takže to bude hodně zajímavé. Jsou určitě hodně silní na draw. I tady jsou v pořadí LSD/DSC první. Musíme s nimi hrát tak, aby toho nedokázali využít.

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024