ŽIVĚ | Ženy vs Turecko

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

Pátý zápas českého týmu proti Turecku od 20.00. Z předchozích čtyř zápasů mají Češky jednu výhru, Turkyně dvě.

V této rundě nebude žádný zápas přenášen živě. I když se na první dráze odehraje zajímavé utkání Švédek a Švýcarek, které nyní sdílí 1. místo v tabulce.

Průběžné výsledky budou vkládány i na web WCF.

DSC 7086
Pohoda před tréninkem

Turkyně hodily obě svá LSD do zadních bílých kruhů. První české LSD skipky Kubeškové dojíždí do předních červených kruhů, druhé odhazuje Tereza Plíšková do zadních červených. Český tým má v prvním endu výhodu posledního kamene. Pro zajímavost, čas mezi hog line pro dojezd na tee line je asi 13,8–13,9 vteřin.

První end je opět v tradičním formátu, který začíná tureckým kamenem v kruhu, který se střílí až do konce endu. V tomto konkrétním endu se na obou stranách objevují chyby, které sice hrozí nějakým bodovým výsledkem, ale vzájemně se ruší a česká skipka na konci může střílet. Bohužel se jí nepodařilo vyjet ven a nechtěně tak skóruje jedním bodem.

Kvůli zmíněnému utkání domácích je hala poměrně plná, ale zatím se ozývá jen občasné volání „Češi! Češi!“. Ostatní fanoušci nejsou slyšet.

Druhý end začínají češky center guardem, za který se následně zajíždí.

DSC 7094upr
Dometání druhého kamene české trojky. ČR má žluté kameny. Kámen o moc dál než na fotce nedojel.

Před posledním kamenem české skipky tým dlouze rozmýšlí. Situace není jednoduchá. Český kámen je sice nejlepší, ale hrozí, že bude vyražen. Kubešková situaci raději brání center guardem. Turkyně hází rychlý kámen z vnější strany, který jí vychází dle plánu a získává dva body. Skóre je 1:2.

DSC 7096
Tuto situaci Kubešková guarduje svým posledním kamenem ve třetím endu. Turkyně následně uspěla přes žlutá kámen na fotce vlevo v předních kruzích. ČR má žluté.

Třetí end začíná center guardem, za který Klára Svatoňová zajíždí. Turecká jednička se její kámen snaží vyrazit, ale nedaří se jí to a výsledkem je chip center guardu. Svatoňová za něj úspěšně zajíždí (vidět je necelá polovina). Turkyně chce střelit otevřený český kámen na středu, ale těsně ho míjí. Tereza Plíšková může přidat druhý český kámen za guard. Turecká hráčka podruhé nechybuje a Češky mají ve hře dva kameny u sebe částečně schované za guardem. Plíšková k nim úspěšně dohazuje třetí. Soupeřka následně jeden z nich vyráží a sama vyjíždí ven ze hry. Alžběta Baudyšová svůj první kámen umísťuje na druhou stranu kruhů. Turkyně jej střílí, Baudyšová následně vyráží turecký kámen. Před kameny skipek stojí český tým třemi kameny na kruzích. Turkyně střílí otevřený český kámen a vyjíždí z kruhů, Kubešková úspěšně přihazuje kámen na jeho místo. Turkyně posledním kamenem zkouší vyrazit dvojici kamenů, daří se jí odstranit pouze jeden a vyjíždí ven. Kubešková bez problémů dohazuje na tři. Česká republika se ujímá vedení 4:2!

Následující end začíná Svatoňová kamenem do kruhu, následuje turecký corner guard a český center guard. Turecká dvojka dělá dvě chyby a české hráčky dostávají do hry více kamenů. Řada kamenů různými posuny a nepřesnými posuny končí těsně za tee line, Češky ale mají kámen dotýkající se středu, který je opřený o jiný kámen v zadních kruzích. Turkyně nedohazuje na lepší pozici a Kubešková svým prvním kamenem situaci guarduje. Yildiz vybírá mezi těsným průjezdem mezi guardy a odrazem od českého kamene, který je na kraji kruhů v modrém kruhu. Nakonec vybírá odraz, který se jí daří a dostává se tak na střed kruhů. Turecko má jeden nejlepší kámen. Kubešková posledním kamenem hází center guard, který znemožňuje zmíněný průjezd. Dilsat Yildiz tedy zkouší inturnový dohoz / lehký posun, ale její kámen nezvládá objet guard a skóruje tedy jedničkou a snižuje na 4:3.

Pátý end s českou výhodou začíná turecká jednička center guardem, Klára Svatoňová za něj zajíždí. U druhého tureckého kamene není úplně zjevný záměr. Lze zajet na střed, ale Turkyně raději volí posun svého center guardu, který je ale příliš rychlý takže projíždí. Turkyně ho překvapivě metou tak, že se nemůže ani zpomalit o český kámen v kruzích. Po českých draw a turecký take-outech je po prvních kamenech trojek ve hře český kámen na středu krytý tureckým center guardem a jeden český kámen v na kraji zadních kruhů. Po dvou českých chybách musí Anna Kubešková dohazovat proti dvojce, což se jí daří a zvyšuje na 5:3.

DSC 7107
Fanoušci v akci

Prostřih: Muži v prvních čtyřech endech hrají vyrovnaný zápas 2:2. Dle pátého hráče Samuela Mokriše je hlavním důvodem obtížnost ledu. Opět je to večerní led, který už není tak kvalitní po celém dni zatížení a zároveň je dotyčná dráha poněkud obtížně čitelná. V pátém endu se však českým hráčům daří házet lepší kameny než soupeř, který jim několika chybami pomáhá, a Jiří Snítil na závěr úspěšně dohazuje na tři a zvyšuje na 5:2


Šestý end se opět hraje za center guardem. Turecký tým s výhodou získává dva body a srovnává na 5:5.

Sedmý end začíná Turkyně kamenem do kruhu. Česká skipka si zjevně přeje výhodu spíš v sudém endu a žádá si tedy střílení kamenů a end směřuje k nule.

V osmém endu má za vyrovnaného stavu výhodu český tým.Turecko začíná kamenem v kruzích, Češky chtějí guard, ale kámen je delší a končí až na tee line. Turkyně ho tedy střílí a české hráčky tentokrát úspěšně umísťují guard. Soupeřky za něj chtěly zajet, ale kámen nakonec projíždí kruhy a Tereza Plíšková tedy svůj kámen úspěšně umísťuje za corner guard. Následné kameny hru komplikují a Češky si berou time-out:

DSC 7116upr
Time out před šestým českým kamenem. ČR má žluté, za Klárou Svatoňovou je český corner guard

Po chybách z české strany musí Kubešková házet svůj poslední kámen jako draw proti dvojce tak, aby se alespoň dotknul malého bílého kruhu. Kámen je rychlejší a netočí dostatečně a situaci míjí a končí až na hranici zadního červeného a bílého kruhu. Soupeřky kradou dva body.

Devátý end začíná center guardem, Češky staví corner guard. České hráčky nejsou dostatečně přesné a tureckému týmu se daří odstraňovat kameny soupeřek. Úspěšnost obou týmů je kolem 80 %. Dramatickou situaci pomáhá řešit první kámen Anny Kubeškové, který je pravděpodobně nejlepší v kruzích, kolem jsou čtyři turecké. Poslední kámen české skipky o kousek nedojíždí a hráčky získávají jen jeden bod a snižují na 6:7.

Klára Svatoňová v desátém endu staví přesný jedničkový guard. Soupeřky zkouší chip, ale kámen pomalu míjí. Česká skipka ho nevymetá a s ledovým klidem ho nechává dojet centimetr za back line. Svatoňová přidává další skvělý kámen na pozici trojkového center guardu a z publika se ozývá volání „Klára! Klára“. Turecká chyba posouvá guardy přesně po center line ke kruhům, české hráčky za trojici guardů nepřesně zajíždí. Turkyně střílí center guard, české hráčky jej znova umísťují. Turecký hráčkám se svým šestým kamenem daří hezky zajet na střed, Kubešková nereaguje přesně a jen lehce kameny rozsouvá, Yildiz nehraje přesně a přijíždí na tee line, ale mimo střed, vedle ostatních kamenů. Česká skipka svým posledním kamenem skvěle přijíždí – viz video:

Turecká skipka následně chybuje a  míjí kámen soupeřek. České hráčky kradou jedničku a utkání pokračuje extraendem.

Opět relativně pěkný center guard zkouší Turkyně odsunout chipem, ale neúspěšně. Druhý český kámen bohužel nedojíždí do hry. Soupeřky jsou svým chipem úspěšnější, český kámen posouvají na corner guard, ale samy zůstávají blízko center line. České hráčky budují další center guard, soupeřky vyráží svůj předchozí kámen. Odhod prvního kamene české dvojky brzdí zavolaný technický time out, důvod nejasný. Plíšková totiž vzápětí odhazuje přesně na střed. Turkyně střílí guard, ve hře je poměrně málo kamenů. Tereza Plíšková kryje svůj kámen guardem a soupeřky zkouší run back obou, naštěstí neúspěšně a odstraňují jen guard. Druhý kámen české trojky je opět přesný center guard, soupeřky jej střílí. Ve hře jsou před kameny skipek tři turecké corner guardy na jedné straně a český kámen přesně na středu. Kubešková ho přesně kryje pěkným guardem, soupeřka se snaží vyrazit kámen přímo v kruzích, ale odstraňuje jen guard. Poslední český kámen je opět guard, ale kámen v kruzích je možná z desetiny vidět. Yildiz se svým posledním kamenem snaží o pomalý take-out. Rychlost je 11,5 vteřiny mezi hog line. Trefuje český kámen jen částečně a vyjíždí ven, český kámen se turecké hráčce nedaří vymést ven. Češky tedy kradou další kámen a vítězí v tomto utkání 8:7!


Dánky jednoznačně prohrávají 2:12. Soupeřky dokonce ve výhodě uhrály šest bodů v pátém endu.

Skotky díky úspěšnému začátku (ve druhém a třetím endu ukradli jeden, respektive tři kameny) poráží Německo 8:5.

Italky vítězí nad Maďarkami také 8:5.

V napínavém utkání mezi průběžně nejlepšími týmy se nakonec vítězkami staly Švédky a jako jediné neporažené se usazují na první příčce.

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024