ŽIVĚ | Ženy vs. Švédsko

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

Předposlední zápas českých žen v základní skupině se hraje od 19.00, soupeřkami jsou stále neporažené Švédky, které skipuje Anna Hasselborg.

České hráčky nastupují v změněné sestavě, ve které dohrály včerejší večerní zápas, tedy Svatoňová, Kolčevská, Plíšková (VS), Kubešková (S).

DSC 7193

Lepší LSD mají Švédky.

Klára Svatoňová začíná kamenem do kruhu a Švédky jej střílí. Po chybě české hráčky zůstává ve hře corner guard a Švédky za něj úspěšně zajíždí. Následný run back nevychází a Švédky tedy umísťují do kruhů další kámen. Hráčky dále nechybují a end končí švédskou dvojkou.

Hala je relativně zaplněná, ale fanoušci žádného týmu se zatím nijak výrazně neprojevují.

Druhý end začínají Švédky dvakrát do kruhu, české hráčky staví corner guard a následně zkouší hit a roll do kruhu. To se nedaří a jejich kámen končí před kruhy. Švédka přidává center guardy a situace se komplikuje. Skvělý druhý kámen Terezy Plíškové (tap back kamene na středu) vrací Češky do hry a je nyní nejblíž ke středu. Následuje další pěkný kámen, který byl sice kvůli hluku fanoušků trošku nepřesně zametený, ale Hasselborg ho nedokázala potrestat. Kubešková dohazuje na dva, kámen bohužel nemá směr ani rychlost a hráčky se musí smířit s jedničkou. Skóre je 1:2.

Následuje dramatická diskuse o tom, jaké mělo být správné odsazení. Napětí roste, není jednoduché hrát proti profesionálnímu týmu, který zde ještě neprohrál a loni získal stříbrnou medaili na ME.

Švédkám se trochu náhodou daří chip českého center guardu, vypadá to totiž, plánovaný zájezd je o něco rychlejší a Hasselborg I Švédky dělají chyby, ale českým hráčkám se nedaří tyto chyby trestat, jelikož samy pak udělají chybu nebo zahrají jen částečně úspěšný kámen. Například jeden ze zájezdů končí na trojkovém guardu. Hasselborg svým prvním kamenem umísťuje do kruhů druhý lepší švédský kámen a české hráčky se dlouze radí jak tuto situaci posledním kamenem řešit. Kámen české skipky hodně točí a naráží do guardů, jeden z nich sice posouvá do kruhů, ale ne dostatečně. Soupeřka dohazuje na tři. Stav je 1:5.

Čtvrtý end začíná stejně jako druhý. Švédky mají dva kameny v kruzích (ten druhý je v nich jen částečně), Češky mají corner guard. Pokus o hit a roll opět nevychází, kámen je pomalý a zůstává vepředu, Švédky se ho zbavují. Druhý pokus už je úspěšnější, ale kámen se za guardem dostatečně neschovává a Švédky jej také odstraňují. Druhý kámen Ežen Kolčevské pěkně zajíždí za guard a soupeřky tedy čistí tento guard ze hry. České hráčky tedy zkouší umístit svůj kámen do kruhu před švédské na středu. Oba pokusy soupeřky odstraňují. Anna Kubešková se snaží vymyslet nějaké varianty jak skórovat, ale podobně jako v jiných zápasech nejedou všechny kameny tak jak hráčky očekávají. Po chybě u sedmého českého kamene mají české hráčky ve hře jeden kámen, který soupeřky vyráží a samy stojí třemi kameny. Ještě je ve hře jeden český kámen na kraji, ale ten na výsledek nemá vliv. Česká skipka dohazuje na jedna, ale její kámen je krátký a končí před kruhy. Švédky kradou trojku. Stav je 1:8.

Čeští fanoušci se snaží povzbuzovat, ale nevypadá to, že by to na hráčky mělo nějaký efekt.

Pátý end začíná dvěma švédskými kameny v kruzích a dvěma českými corner guardy. České hráčky zkouší stavět guardy, ale švédská střelkyně je neomylná. Dále se zkouší dvakrát zkouší zájezd za corner guard, při prvním pokusu se neschovává a soupeřky ho odstraňují. Druhý pokus je úspěšnější a tak se soupeřky zbavují guardu. Tereza Plíšková se doublem zbavuje švédských kamenů a v kruzích tedy zůstávají dva české kameny. Obě skipky své kameny zvládají a český tým získává dva body a snižuje na 3:8.

Řeč těla českých hráček je od začátku dost jednoznačná, snad jim přestávka vlije novou krev do žil.

V šestém endu mají výhodu Švédky, Klára Svatoňová přesně umísťuje své dva guardy, jeden kousek za hog line, druhý kousek před kruhy. Švédky neúspěšně zkouší chip (bez kontaktu s guardem), druhým kamenem zajíždí na střed. Ežen Kolčevská k němu přesně přijíždí. Následuje střílení a stavění center guardů. Bohužel se Švédkám daří skvělý kámen, kterým vyráží tři české kameny (dva guardy a freeze v kruhu). Ve hře je tedy jediný kámen – švédský na středu, ale Češky dále usilují o center guardy. Pěkným double take out vyráží Anna Kubešková oba švédské kameny ze hry a Hasselborg tedy nuluje.

Svatoňová začíná sedmý end dvěma center guard, švédská jednička oba dva úspěšně chipuje na kraj. Seveřanky chipují kameny rychlostí kolem 12,8 vteřin a jejich vlastní kameny tak zůstávají ve hře v pozici trojkových corner guardů. Následuje série pěkných českých center guardů, soupeřky je ale bez problémů odstraňují ze hry. U šestého kamene se Češky snaží o změnu strategie a umísťují svůj kámen na kraj kruhů za své corner guardy (které vznikly švédských chipováním), tento kámen končí až v zadních kruzích. Hráčky k němu přesně přijíždí a vidíme za sebou tedy 3 dokonalé freeze, poslední kámen si Anna Hasselborg nechává na prosté draw. Tím získává jeden bod a skóre je tedy 3:9.

Seveřanky své úvodní kameny prohazují, první kámen české jedničky nedojíždí do hry. Následuje opět stavění guardů a jejich odstraňování. Kubešková sice žádá kameny na různá místa, ale soupeřky jsou bezchybné. Anna Kubešková tedy poslední kámen dohazuje na jedna a končí hru za stavu 4:9.

České hráčky hrály v závěru velmi dobře, soupeřky bohužel hrály perfektně a nedovolily jim žádnou větší příležitost.


Po tomto kole jsou české hráčky na dělené 7. – 10. příčce a zítra je čeká poslední zápas proti skvěle hrajícím domácím hráčkám. Týmy na posledních dvou pozicích spadnou do „béčka“, osmý tým bude hrát challenge s vítězem z ME-B.

O finálním umístění rozhoduje počet výher, poté vzájemný zápas a následně DSC (v němž jsou Češky nyní osmé)

Krátký pozápasový rozhovor se švédskou skipkou je zde.


Rusky porazily Maďarky 8:3. Němky překonaly Turkyně 7:6. Italky silnou ofenzívou zakončily utkání proti Dánkám, jejichž skipka nezvládla poslední kámen a v extraendu tedy Italky vyhrály 7:6 a tím se kvalifikovaly do vyřazovacích bojů. Před bouřlivě fandícím domácím publikem v extraendu zvítězily Švýcarky nad Skotkami.

Do vyřazovací části tedy postupuje Švédsko, Skotsko, Švýcarsko a Itálie. Ve čtvrtek od 14.00 nás čeká kolo, které rozhodne už jen o týmech, které sestoupí do nižší soutěže. Všechny tyto zápasy bude přenášet WCTV přes youtube!

 

Partneři českého curlingu

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024

„Výsledek na MS je pro nás zklamáním,“ říká Zuzka Paulová

4. 5. 2024