ŽIVĚ | Ženy vs. Skotsko

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

V úterý ráno nastupují české hráčky proti průběžně druhému skotskému týmu skipky Eve Muirhead, který zatím prohrál jen jednou.

Kvůli lepšímu LSD začínají Skotky.

Fanoušci naplnili halu přibližně z poloviny, ale zatím se příliš neprojevují.

První end začíná opět kamenem do kruhu, Skotky však agresivně staví corner guard a následně zkouší i chip. Vypadá to na zajímavou hru. Po chybách různých hráček Skotsko ve výhodě skóruje trojkou.

Druhý end začíná jedním z osvědčených postupů, kdy Skotka umísťují dva kameny do kruhů a Češky staví guard a druhým kamenem zkouší vyražení skotského a zájezd za guard. Chybnými českými kameny umožňují Skotkám odstranění guardů a už to vypadá beznadějně. Svým posledním posledním kamenem, ale skotská skipka chybuje, vyráží jen jeden český kámen ze dvou a Anna Kubešková dohazuje na dva. Skóre je 2:3.


Šestý end začíná Klára Svatoňová center guardem, Skotky nepotřebují tlačit tak umísťují první kámen na tee line.na kraj kruhů. České hráčky dále opakovaně umísťují své kameny na střed kruhů, soupeřky je vyráží pomalými take-outy, které po odrazu končí v zadním kruhu. Když jsou tam dva tak česká skipka mění strategii a chce se jich raději zbavit a pokračovat tedy defenzivně. Kámen se české dvojce nedaří úplně a vyráží jen jeden a sám vyjíždí ven ze hry. Skotky střílí guard a v polovině endu je tedy ve hře jediný kámen Skotek na kraji v zadním kruhu.České hráčky tedy zkouší guard, soupeřky jej střílí, Češky tedy střílí onen jediný skotský kámen a end směřuje k nule. Poslední čtyři kameny endu jsou pro obě hráčky jen formalita.

V sedmém endu tedy mají výhodu Skotky za stavu 3:6 v neprospěch české reprezentace. Následuje stejný začátek, tedy český center guard a skotský kámen na tee line na kraji kruhu. Tentokrát, ale česká jednička lépe postavila první kámen, takže se za něj vejde ještě jeden guard. Skotky jej úspěšně chipují. Další kameny jsou podle scénáře postavit / odstranit a end rychle postupuje dál. Skotky prakticky nechybují a českému týmu se nedaří v nevýhodě získat potřebnou převahu. Jedinou skotskou chybou v tomto endu bylo, že při jednom take outu nechtěně vyrazily i svůj kámen z kruhu. Skotské kameny při vyrážení končí na kraji kruhu a Kubešková se v jednu chvíli rozhoduje raději pěkně zajet a snažit se zabojovat než defenzivně střílet. Bohužel ani s tímto zájezdem nemá Skotka problém a tak se po prvním kamenu Muirhead v kruzích objevuje druhý skotský kámen, což zůstane až do konce endu a Skotky odskakují na 3:8.

Osmý end s českou výhodou začínají Skotky kamenem do předního kruhu, který následně samy střílí. Česká jedničky staví dva guardy. Skotské dvojce se následně daří, slovy Anny Sloan, „great shot“, tedy double obou guardů. End tedy míří k nule a z tváře Anny Kubeškové je zjevné, že zápas nebude mít dlouhého trvání. České hráčky zkouší umísťovat guardy a čekat na chybu soupeřek, ta ale nepřichází. Kubešková svůj poslední kámen háže do kruhů a po dlouhé diskusi se spoluhráčkami následně ukončuje zápas za stavu 4:8.

Klára Svatoňová opět předvedla pěkný výkon s 95% úspěšností, ostatní české hráčky hrály pod 80 %. Výkon soupeřek se blížil k 90 %.

Český tým s dvěma výhrami ze sedmi zápasů je nyní ve velkém nebezpečí propadu do skupiny B pro příští rok. Zbývají již jen dva další zápasy a to proti neporaženým Švédkám dnes od 19.00 a zítra proti Švýcarkám, které zatím prohrály jen jednou. Čtvrteční zápas od 14.00 bude živě přenášen přes youtube.

ČR je nyní na děleném 5. – 10. místě. Týmy na 9. a 10. místě padají rovnou do B, tým na 8. místě si zahraje tie break s vítězem B, což jsou nyní průběžně Lotyšky a Norky. Po ukončení základní části (čtvrtek odpoledne) se seřadí týmy podle počtu výher. V případě shodného počtu rozhodnou výsledky vzájemného zápasu a dále případně DSC (průměr LSD), ve kterém jsou Češky průběžně těsně osmé (viz pdf)

Záznam zápasu je zde (pdf).

Krátký rozhovou se skotskou skipkou je zde.


Na čtvrté dráze dle očekávání vyhrály Švýcarky nad Turkyněmi 8:3. Po těchto výsledcích je jasné, že Švédsko, Skotsko a Švýcarsko postupuje do vyřazovacích bodů.

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024