ŽIVĚ | Ženy vs. Maďarsko

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

První nedělní zápas začíná v 9.00 proti týmu Maďarska.

Výsledky včetně grafického zaznamení průběhu utkání je na stránkách WCF.

V prvním endu probíhá klasické schéma, tedy kámen do kruhů, vystřelit, vystřelit, vystřelit…. Anně Kubeškové se poslední kámen úplně nedaří a nevyjíždí z kruhů, čímž nechtěně získává první bod.

V druhém endu se české hráčky dostávají pod tlak. Maďarkám se daří držet více svých kamenů v kruzích. Anna Kubešková hází svůj poslední kámen proti čtyřce. Kámen je trochu delší, hráčkám se nepodařilo včas vykomunikovat jízdu kamene a tak se ani nepodařilo nechat jej zastavit o jiný kámen v zadních kruzích. Tento kámen odmazává pouze jeden maďarský kámen. Soupeřka dohazuje a získává čtyři body. Skóre je 1:4.

Ve třetím endu mají Češky výhodu a začínají agresivně dvěma corner guardy, které následně zajíždí. Bohužel Dorottya Palancsa svými kameny překazila slibně se rozvíjející se end a Kubešková musela zachraňovat situaci take outem na jedna. Snižuje na 2:4.

Čeští fanoušci dorazili i na tento zápas a hráčky neustále podporují voláním „Češi! Češi“.

Čtvrtý end se nerozjíždí nadějně. Jeden český kámen se „zbořil“ o předchozí český center guard, další zájezd nedojel do kruhů. Před čtvrtým českým kamenem volají hráčky time out:

DSC 6986
Situace není jednoduchá. ČR má červené kameny

Situace houstne, před kameny skipek je ve hře devět kamenů. Oba týmy dělají drobné chyby. Česká skipka svým prvním kamenem nedokázala zakrýt své kameny v kruzích, maďarka svůj take out vyhodila ven a nedokázala tak chybu potrestat. Poslední český kámen končí za tee line a nutí Maďarku házet na jedna. Ta je opět příliš venku a Češky kradou jeden bod. Snižuje se na 3:4.

Pátý end, stále bez výhody, se točí kolem kolem zájezdů za center guard. Skvělými kameny řeší situaci česká dvojka Tereza Plíšková. Šestý český kámen bohužel vyráží maďarský přímo do českého a zůstává ve hře, Maďarky mají šanci uhrát dva. První kameny se skipkám vůbec nedaří. Kubešková stěží trefila maďarský otevřený kámen a vyjela ven. Palancsa zkoušela možná až příliš komplikovaný výsun a tím si vyrazila svůj kámen. Závěrečným kamenem Kubešková háže na dva. Maďarce, ale stačí dojet do bílého kruhu na zisk bodu. Což se jí ale nedaří! Kámen dojel pouze přibližně na trojkový guard a Češky získávají dva body a otáčí zápas na 5:4!

Švýcarští fanoušci se probouzí a začínají se ozývat zvonce. Čeští fanoušci, ale nepolevují a volají „Češi! Češi!“ nebo „Holky! Holky!“

Po přestávce se hraje agresivní hra v kruzích. Výhodu mají Maďarky. Bojuje se o zadní kruhy. Oba týmy udělaly drobné chyby a z potenciálně nebezpečné situace vybojovaly dvojku.

Sedmý end s výhodou pro tým Anny Kubeškové se točí kolem zajíždění za oba corner guardy. Češkám se to příliš nedaří a maďarské kameny se začínají na kruzích objevovat více. Pěkný double take-out Alžběty Baudyšové naštěstí situaci řeší a před kameny skipek jsou kruhy nakonec prázdné (Baudyšové se nepovedl hit roll, který vyjel těsně mimo kruhy). Kubešková svým prvním kamenem hezky zajíždí, Palancsa jí situaci komplikuje kamenem, který se za ten český částečně schovává a zároveň je lepší. Kubešková ho neomylně střílí a získává dva body! Skóre je 7:6.

České hráčky tlačí a nekompromisně střílí kameny soupeřek, samy mají svůj kámen schovaný za (maďarským) center guardem. Po úspěšných maďarských double take-outech a nedojetém prvním kameni Anny Kubeškové je situace opačná a Maďarka může zajíždět za guard. To se jí nepovedlo úplně a Kubešková ho může střílet. To se jí daří, Palancsa následně tento kámen musí vystřelit (v kruzích je ještě další český kámen na kraji) a tím získává bod. Stav je srovnaný 7:7.

Výhodu posledního kamene si české hráčky chtějí strategicky nechat do desátého endu díky nulovému výsledku v devátém endu. České kameny tedy míří do kruhů a Maďarky je následně střílí. Oba týmy mají nyní problém s odhadem jak moc budou kameny točit, nicméně v této situaci nejsou přesné úhly tak zásadní a vyjetí z kruhů nevadí jako v jiných endech a střílení tedy pokračuje dál. Maďarkám se vývoj endu nelíbí a tak si před kameny skipky berou time-out, aby se mohly poradit s trenérem. Maďarka následně český kámen střílí, Kubešková také a Palancsa svým posledním kamenem po vyražení českého kamene vyjíždí ven. Anna Kubešková tedy může prohodit, skóre i výhoda zůstává beze změny i do desátého endu.

Češky zajíždí za maďarský center guard. Soupeřky je následují. Druhé kámen české jedničky měl být také zájezd na střed, ale zatočil víc než měl a stal se z něj velmi úspěšný chip. Oba kameny sice zůstaly ve hře, ale jsou kousek od okrajů dráhy před tee line. Maďarky staví center guard a Češky ho střílí. To se opakuje ještě jednou. Třetí maďarský pokus o center guard dojíždí až do kruhů a Alžběta Baudyšová má tedy možnost vyrazit oba kameny soupeřek. To se jí daří jen z poloviny, jeden maďarský kámen končí na kraji kruhů. Maďarky opět staví guard na center line a Baudyšová ho znova střílí, bohužel se maďarský kámen odrazil od zmíněného kamene v kruzích a dostává se do červeného kruhu, naštěstí na horší pozici. Palancsa ho z poloviny zakrývá center guardem.

DSC 7000
Sedmý kámen posledního endu. Kubešková tento center guard úspěšně vyrazila

Anna Kubešková tento center guard svým prvním kamenem úspěšně vyráží. Maďarky rozmýšlí co se svým posledním kamenem. V kruzích je český kámen na nejlepší pozici a kousek od něj maďarský. Na kraji je ještě jeden český kámen. Ten maďarská skipka střílí a na řadě je nyní Anna Kubešková. Ze situace není úplně jasné jestli stačí take out na komoru na lepší pozici. Bohužel se kámen nezdařil přesně a dle měření byly úspěšnější Maďarky. Zápas tedy končí 7:8 v neprospěch české reprezentace.

Pozápasový rozhovor s maďarskou skipkou a českým trenérem zde.

Zápas krok za krokem graficky zde (pdf)


V sedmém endu vzdaly Dánky své utkání. Švédky vyhrály 8:1.

Zápas Švýcarsko – Německo byl živě přenášen (odkaz zde). Za jásotu fanoušků vyhrál domácí tým 8:5.

Turkyně nezvládly druhou polovinu utkání a navzdory skóre 6:3 o přestávce nakonec podlehly Italkám 6:9.

Na poslední endy se kamery přesunuly k vyrovnaném zápasu Rusko – Skotsko, který v extraendu vyhrály Skotky (video zde)

 

Partneři českého curlingu

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024

„Výsledek na MS je pro nás zklamáním,“ říká Zuzka Paulová

4. 5. 2024