ŽIVĚ | Muži vs. Turecko

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

Druhé utkání mužského týmu začne přibližně ve 20.00. Vzhledem k tomu, že hrají v B divizi nejsou k dispozici grafické záznamy jednotlivých kamenů, diváci mimo arénu mohou sledovat pouze výsledky jednotlivých endů na stránce WCF.

Za pár minut začnou tréninky jistě napínavého utkání. První na řadě je česká reprezentace. Na ledě jsou všichni hráči, včetně kouče Briana Graye.

DSC 6924 upr
LSD Martina Snítila

První LSD odhodil Martin Snítil velmi úspěšně, zakrylo střed kruhů. Druhé odhodil Lukáš Klíma a bohužel byl příliš dlouhý – kámen jen stěží zůstal v kruzích.

Výhodu posledního kamene získává Turecko.


DSC 6928
Pohled na curlingovou halu, kde se hraje divize B

První end vypadá jako klasická úvodní střílečka a dá se očekávat nulový výsledek.

Druhý end začínají Češi center guardem, Turci za něj zajíždějí. Přesnou hrou začínají čeští hráči tlačit a soupeř musí hrát runback guardu. Jeho vlastní kámen v centrální části zůstává a situaci v kruzích řeší jen částečně. Po první kameni Lukáše Klímy mají čeští hráčí v kruzích tři kameny za částečným center guardem. Ten nechtěně odstraňují Turci, jelikož jejich kámen mířící do kruhů zatočil víc než čekali. Češi staví pěkný center guard. Dobrý kámen se povedl i Turkům a svým run backem zjednodušují situaci a následně dalším run backem vyráží kameny z kruhů. Zůstal jen jediný turecký na kraji kruhů, který Jiří Snítil vyrazil a snažil se schovat se za guard. To se úplně nepovedlo a Turci nulují i druhý end.

Třetí end se vyvíjí velmi zajímavě. Turci mají velký problém s odhadem chování kamenů, převážně s rotací, a v polovině endu jsou v kruzích tři české kameny schované za  „wheelchair guardy“. Tureckému skipovi se podařilo svým prvním kamenem krásně projet mezi guardy na střed, ale zůstal částečně otevřený. Svým posledním kamenem Snítil na milimetry minul guardy a turecký kámen vyrazil. Poslední kámen Turecka netočil tolik jak očekávali a narazil akorát na guard. Výsledkem je ukradená čtyřka!

Ve čtvrtém endu se českému týmu daří držet otevřené kruhy, soupeř jim situaci moc nekomplikuje. Jediný guard se Turkům povedlo umístit na „jedničce“ necelý metr od okraje dráhy, hit rolly vyjíždí ven z kruhů, zájezdy zůstávají otevřené. Před kameny skipů stojí český tým v kruzích trojkou převážně v zadních kruzích. Posledním kamenem Turci vyrolovali ven, Češi kradou další bod.

Pátý end je plný různých kamenů. Situaci v polovině endu lépe popíše fotka:

DSC 6934 e1511035412233
Češi mají červené

Po takeoutech Lukáše Klímy a nedojetém kameni od Turků je v kruzích jen jeden turecký kámen. Ten Snítil úspěšně střílí. Turci přece jen chtějí skórovat a český kámen ignorují a zajíždí za corner guard. Jejich kámen je celý naprosto vidět, Jiří Snítil ho vyráží, ale roluje na stranu čímž seskupil české kameny na jedno místo. Turecký skip Karagoz háže úspěšný double take out, svým kamenem zůstává v kruzích. Turci skórují jedna a po přestávce bude mít výhodu posledního kamene česká reprezentace.

Turkům nevýhoda docela svědčí, podařilo se jim dostat na střed (lehce za tee line) svůj kámen a ten neustále guardovat. Svým prvním kamenem zkoušel Jiří Snítil vyrazit jedním kamenem oba, ale netrefil přesný úhel a turecký guard se zarazil o český kámen v kruzích a ve výsledků měli Turci své dva kameny v kruzích a dohazovali guard. Jejich skip hodil rychlejší kámen, který skončil až v předních kruzích. Snítil svým závěrečným kamenem zkoušel take out, ale vyjel daleko, takže Turci ukradli dva body a snížili na 5:3.

(VIDEO TOHOTO KAMENE BUDE POZDĚJI)

Sedmý end s výhodou pro český tým začíná guardy, které jsou stříleny nebo jen posouvány. V polovině endu jsou ve hře dva turecké (!) corner guardy a jeden český kámen na kraji kruhu, který je prakticky celý vidět. Turci staví center guard, Češi ho střílí. Svým šestým kamenem zkouší Turci zajet za corner guard a nedojíždí do kruhu a končí na „trojkovém“ guardu. Češi se snaží zajet tamtéž, ale jsou úplně vidět, čehož využívá soupeř a kámen střílí. Češi také střílí, opět jde o otevřený kámen, který zůstává vidět. Turek svým posledním kamenem zkouší hit a roll za guard, ale vyjíždí ven z kruhů. Do hledáčku se vrací zmíněný kámen na kraji kruhů, Jiří Snítil totiž dohazuje další a ČR získává dva body. Stav je 7:3.

DSC 6937
Češi mají červené

Začátek osmého endu: dva české kameny na středu vedle sebe, před nimi v modrém mezikruží kámen turecký. Turci vytrvale staví corner guard, Češi ho úspěšně střílí. Ve střední části hry se situace trošku komplikuje a kameny se kupí ve střední části kruhů, ale nakonec část z nich mizí. Před poslední čtveřicí kamenů byl na středu jeden český kámen, před ním nafreezovaný kámen turecký. Soupeř trochu přehodil a jeho kámen skončil v zadní části kruhů:Jiří Snítil poslední kámen hází jak draw, ale je delší a venku. Za slyšitelné nervozity českých diváků na lavičce naštěstí kámen zpomaluje a stáčí se tak, že se opírá o žlutý kámen v zadních kruzích. Karagoz trefil následující take out kamenů v předních kruzích a úspěšně a získal dva body. Skóre je 7:5.

Devátý end je opět obtížné popsat slovy, jelikož se nehraje úplně „tabulkově“ a vzájemné pozice kamenů se obtížně vyjadřují. Do této situace házel svůj první kámen Jiří Snítil:DSC 6939 e1511039455185Bohužel byl jeho kámen pomalý, takže se akorát dotknul žlutého center guardu. Turci po dlouhém vymýšlení háží take out a daří se jim odstranit červený kámen a zároveň sami vyjíždí ven. Snítil posledním kamenem endu chce tento kámen vystřelit. Což se mu úspěšně daří a český tým získává bod a skóre zvyšuje na 8:5.

V posledním endu mají výhodu Turci, proto Jindřich Kitzberger oba své kameny prohazuje, turecká jednička staví corner guardy. První český takeout tohoto endu bohužel nevyjíždí ze hry, zůstává na místě a soupeř ho může zajíždět. Jeho kámen je ale krátký a končí asi stopu před kruhy. Český tým střílí svůj corner guard a Turci zajíždí za svůj předchozí kámen, ale nedaří se jim a jen se odráží do kruhu. Češi tento kámen úspěšně střílí. Následující turecký take out (hit roll) je nečekaně pomalý a český kámen prakticky neposouvá a sám končí na kraji kruhů. Před šestými kameny je situace taková, že na středu je jeden český kámen, na kraji v modrém je jeden turecký kámen, který je částečně krytým tureckým guardem. Češi jej tedy střílí a bohužel naprosto míjí. Turci si berou time out. Výsledkem domluvy je úspěšné draw na druhou stranu kruhů, za jedničkový corner guard. Češi také berou time out:

DSC 6945
Na řadě jsou kameny skipů. ČR má červené.

Jiří Snítil střílí corner guard vpravo z pohledu diváků a snaží se rolovat na druhou stranu. Vyrážení žlutého se daří, ale při rolování akorát naráží na druhý český kámen, nicméně jeden z nich tam zůstává. Turci ho ihned úspěšně střílí. Snítil háže posledním kamenem proti trojce, jeden kámen vyráží, ale sám roluje mimo kruhy (video bude). Turek následně dohodil a tato trojka srovnává skóre a posílá zápas do extraendu.

V extraendu mají výhodu Češi, Turci začínají center guardem. Pěkný chip: český guard končí u side line, turecký zůstává guardem a kryje modré kruhy na kraji. Turci staví centerguard. Opět pokus o chip, tentokrát neúspěšně. Turci staví center guard na jedničkovou pozici. Martin Snítil ho bez problémů střílí. Čtvrtý turecký kámen opět končí jako jedničkový guard, Češi ho střílí jako double obou guardů, což se jim daří, ale vlastní kámen zůstává na wheelchair line. Turecká trojka háže pěkný guard, přímo za ten český – tedy trojkový guard na wheelchair line. Lukáš Klíma je střílí oba, ale jeden český tam pořád zůstává na jedničkové pozici. Turci ho zajíždí a jejich kámen končí na tee line, z poloviny odkrytý. Klíma svým posledním kamenem zkouší turecký kámen vyrazit, ale odstraňuje pouze guard a sám roluje na druhou stranu, také na wheelchair line. První kámen tureckého skipa je guard chránící žlutý kámen na středu:

DSC 6957 e1511052004774
Před prvním kamenem českého skipa.

Jiří Snítil prvním kamenem k žlutému pěkně přijíždí (na lepší pozici), ale Turek svým posledním kamenem červený vystřeluje. Poslední kámen tedy hází Snítil do stejné situace a úspěšně! Český tým získává bod a vyhrává zápas 9:8!

(video posledního kamene také bude)

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024