ŽIVĚ | Muži vs. Španělsko

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

Zápas o bronzovou příčku v divizi B mezi ČR a Španělskem začíná ve 13.30. Španělé prohráli semifinále s Polskem 7:10. Český trenér očekává rychlý vítězný zápas. Hraje se na jiné dráze než semifinále. V hale probíhají nyní obě finále a oba zápasy o bronz, všechno v rámci divize B. V pětidráhové hale zůstává volná jen první dráha, na které se hrál předchozí semifinálový zápas českého týmu.

První trénink mají čeští hráči. Úvodní LSD odhazuje Martin Snítil do zadního červeného kruhu. Druhé LSD Jindřicha Kitzbergera dotahují metaři téměř přesně na střed. Mezi hog line to nyní jezdí za 13,9 vteřin.

Španělé, které skipuje Sergio Vez, odhazují první LSD na tee line. Kámen, ale netočil dostatečně, takže je pouze v červeném mezikruží. Druhé LSD nedojíždí do hry. Výhodu má ČR.


Na prostředních drahách nyní bojují dva sourozenci – Oona a Aku Kauste o možnost zahrát si o letenku na Mistrovství světa. Oba týmy již nyní kvalifikovaly svou vlast do divize A Mistrovství Evropy.


První end je plný kamené v zadních kruzích. Češi nakonec berou pouze jedničku.

Druhý end se hraje za českým center guardem. Týmům se nedaří úspěšný roll za guard

Španělé zkoušeli něco jako příjezd, ale vyrazili si tím vlastní kámen. (?) Možná to byl split kamene na středu kruhů (?). Výsledkem je jeden španělský kámen ve hře v zadních kruzích na hraně modrého a bílého kruhu. Lukáš Klíma k němu přijíždí, Španělé jej vysouvají ven ze hry a mají tak v zadních kruzích dvojici kamenů. Klíma druhým kamenem střílí ten lepší a schovává se za center guard (stále v zadních kruzích). Španělská trojka nezvládá objet guard, akorát do hry posouvá jeden z českých guardů. Před prvním kamenem Jiřího Snítila je situace následující:

DSC 7258
ČR má žluté.

Český skip přihazuje do hry další kámen na tee line. ČR má dva lepší. Španělskému skipovi se však málem daří double take out. Vyráží jeden z nich a konči na kraji kruhů. Snítil s metařskou pomocí svého bratra poslední španělský kámen vyráží a pro jistoto odstraňuje i jiný kámen soupeře, který zůstával na kraji kruhů. Vez dohazuje na jedna a je srovnáno 1:1.

Čeští hráči tlačí. Díky corner guardu a španělským chybám se jim daří mít dva kameny v kruhu. V polovině endu jsou oba v zadních kruzích, ale jsou tam. Česká trojka chybuje a příjezd do předních končí na kraji modrého kruhu, je asi i horší než španělský kámen. Španěl skvěle přijíždí za tento „guard“. Svým prvním kamenem háže Snítil skvělý run back double take out (který bohužel nebyl natočen, jelikož hráči původně zvažovali freeze, který by na videu nebyl tak zajímavý a nezdařilo se včas postřehnout změnu strategie). Tímto kamenem Snítil opět získává dva lepší kameny, Španěl jeden z nich vyráží a roluje ven. Snítil bez obtíží dohazuje na dva. Skóre je 3:1.

Jindřich Kitzberger začíná kamenem do kruhu, soupeři staví corner guard, za který česká jednička zajíždí. V následujících kamenech Španělé hodně chybují… v tomto endu jim zatím vyšel je ten první corner guard. Čeští hráči zvyšují tlak a vypadá to na velmi rychlý zápas. Španělské kameny nedokáží objet guardy anebo jsou jejich zájezdy pomalé takže akorát přidávají další guardy. Španělé při dlouhé run backu nemají štěstí a jen o kousek míjí české kameny v kruzích. Svým posledním kamenem Lukáš Klíma guarduje situaci, Češi mají v kruzích dva kameny. Španělská trojka háže pěkný run back a odstraňuje jeden z českých kamenů, její kámen ale zůstává na center line. Snítil prvním kamenem přidává druhý český kámen na střed kruhů. Vez háže opět pěkný pomalý take out (rychlost cca 10 s), kterým vyráží český kámen a zůstává před českým kamenem v lepší pozici. Snítil přijíždí dalším kamenem a tlačí soupeře do jedničky. Španěl ještě zkouší dohoz, ale v půlce dráhy to hráči vzdávají a kámen končí před kruhy. Stav je po třech endech 3:2.

Pátý end začínají jedničky obou týmů španělskými center guardy (dvojkový a čtyřkový) a českými zájezdy. Hra se dále točí kolem center guardu. Do druhého kamene Martina Snítila jsou všechny ve hře. Snítil střílí center guard protože to vypadá, že Španělé mají lepší kámen. Následuje i španělský take out do situace. Po němž je v kruzích nejlepší český kámen a potom v předních jsou dva španělské a na kraji jeden český. Není jasné, které z těchto tří posledně zmíněných kamenů jsou lepší. Češi zjednodušují situaci a Španělé opakovaně chybují. Směřuje se k zisku více bodů. Španělský skip hází pěkné kameny, ale to vzhledem k výsledům jeho spoluhráčů nestačí. Tentokrát posledním kamenem dotlačil Snítila alespoň do krátkého run backu. Ten se mu daří a Češi získávají tři body a odskakují na 6:2.

Česká jednička hází své první kameny do kruhů, soupeři staví corner guardy. Češi je samozřejmě střílí a soupeři opět staví. Čeští hráči jsou hodně agresivní, staví guardy, po úspěšném hit rollu soupeře (který skončil nejlepší a za guardem) hází poměrně úspěšný freeze. Český skip svým prvním kamenem chybuje a nechává soupeřům dva lepší kameny. Španěl dohazuje třetí lepší kámen. Snítil posledním kamenem přijíždí:

Španělský skip následně zkouší velmi těžký run back guardu, který projíždí středem a je to tedy jen španělský jednička. Stav je 6:3.

Šestý end začíná španělský center guard, český zájezd, španělský minutý kámen, český kámen na kraj kruhů, španělský neúspěšný posun guardu, který jen vyrazil předchozí kámen. Španělé nejsou na front endu moc úspěšní a Češi se tedy rychle dostávají do výhodné situace. Prvním kamenem českého skipa se hra výrazně čistí, jelikož Snítil defenzivně vyráží kámen soupeře takovým způsobem, že odstraňuje i svůj další a nechává ve hře jen jen jeden svůj kámen. Vez zkouší ofenzivně přijet, ale není dostatečně blízko, takže Jiří Snítil tento kámen bez problémů vyráží a získává dva body na skóre 8:3.

Vypadá to, že Španělé podávají ruku, ale rozhodčí zasahuje a vzhledem k tomu, že hráči dále pokračují, je možné, že v této fázi soutěže je nezbytné hrát více endů.

Následují dva center guardy a dva české prohozy. Českému týmu se daří čistit hru, je vidět, že soupeři už to chtějí mít co nejrychleji za sebou. Češi tedy ve výhodě uhrávají dva body na 8:3.

Ve své výhodě se Španělé trošku snaží, ale proti skvěle hrajícím českým hráčům nemají šanci. Vez tedy dohazuje svůj poslední kámen na jedna a ukončuje hru. Ta končí za stavu 8:4

Čeští muži tedy získali béčkový bronz, bohužel se jim nezdařilo postoupit mezi nejlepších deset evropských týmů.


Na jiné dráze Finové dle očekávání ničí Poláky. Po osmi endech hra končí za stavu 8:3 pro seveřany. Oba týmy postupují příští rok do ME-A. Finové určitě patří do divize A, u jejich polských soupeřů je otázkou, jestli mají mezi elitními týmy šanci. Po loňském postupu do divize A se Slováci za rok vůbec nedokázali připravit na top úroveň curlingu. Za rok uvidíme jestli se to podaří Polákům.

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024