ŽIVĚ | Muži vs. Slovinsko

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

Skvělý začátek! Čeští muži s výhodou v prvním endu uhráli tři body. Tým Jiřího Snítila je viditelně lepší a přesnější. Posledním kamenem se soupeř snažil vyrazil jeden z českých a nafreezovat se na nejlepší pozici, nicméně toto vyražení se nepovedlo a slovinský kámen vyrolovat příliš daleko a Jiří Snítil bez problémů dohodil na tři.

Ve druhém endu tlak pokračuje a cílové kruhy jsou plné českých kamenů. Poslední kámen Slovinců je házen proti české trojce, i když jsou všechny kameny v zadních kruzích. Soupeř nezvládl napjatou situaci a prohodil! Jeho kámen byl příliš rychlý (váha přibližně hack) a nezastavil se o žádný z českých a tím se ČR dostává do vedení 6:0!

Třetí end je jako přes kopírák. Češi jsou v jasné převaze i když je několik jejich kamenů v zadních kruzích. Slovinský skip Sever svůj poslední kámen zvládnul, vyrazil český kámen na středu a tím Slovinci uhráli svůj první bod. Stav je 6:1.

End číslo čtyři začíná tradičně center guardem, následuje méně přesný český zájezd. Slovinci ale bojují s rychlostí a jejich pokus o zájezd končí až na back line. O pár kamenů později již má ČR v kruzích tři kameny. Slovinci používají velmi opatrnou strategii a snaží se ukrást přes opakované budování center guardu, nicméně nejsou příliš úspěšní v umísťování – jejich kameny stěží přejíždí hog line a směr také není nic moc. Český tým tlačí a před kameny skipů má v kruzích tři své kameny. Slovinec se snaží o hit roll, úspěšně střílí, ale vyjíždí ven. Jiří Snítil se svým prvním kamenem snaží o umístění třetího českého kamene. Bohužel je příliš rychlý a kámen se v kruzích nezastavuje. Stále je na kruzích dvojice českých kamenů. Slovincům se povedl poslední kámen tohoto endu a dostali svůj kámen na nejlepší pozici za center guard. Český skip nicméně nezaváhal a jedním ze svých oblíbených kamenů – angle run backem – kámen vyrazil a tím český tým získává další dva body. Skóre je 8:1.

Začátek pátého endu se Slovincům příliš nedaří, mají problém s rychlostí i směrem. I český tým měl na začátku problémy s odhadem točivosti kamenů, nicméně díky svým zkušenostem má hru naprosto pod kontrolou. Slovinci čtvrtým kamenem úspěšně vyčistili shluk českých kamenů za center guardem a tím se dostali ze situace, která pro ně mohla být velmi nebezpečná. Závěr endů se nese v duchu freezů ve čtyřstopém kruhu. Před odhodem posledního kamene Jiřího Snítila je situace taková, že na středu je nejlepší slovinský kámen, za nímž je kámen český a další slovinský. Všechny tři jsou přilepené na sobě. Snítil háže poslední kámen jako další freeze, aby Slovinci nemohli take outem vyrazit český kámen. Slovinský skip nedokázal kameny rozťuknou tak, aby skóroval vyšším číslem než jedničkou (možná to ani nešlo). Slovinci tak na přestávku odchází s šestibodovým mankem 2:8.

Slovinci začínají v šestém endu center guardem, Češi za něj zajíždění a několik dalších kamenů se hraje hra o to, kdo zajede lépe. Slovinci opět bojují s váhou a Češi tedy mají lepší kameny na středu a čistí center guard:

DSC 6860 e1510997535794

Situace se komplikuje, ve hře je osm kamenů, nejlepší je nyní český kámen, ale je těsně za tee line a v celém žulovém shluku v červeném kruhu je řada nebezpečných variant různých posunů. Jiří Snítil svým prvním kamenem zkoušel kameny přeskupit, to se mu povedlo, ale trošku nepřesně takže jen posunul slovinský kámen na lepší místo, nicméně situace je výhodnější než předtím. Slovinci si žádají o time out před svým posledním kamenem v tomto endu. Slovinci svým závěrečným kamenem zvažovali guard, ale nakonec se rozhodli pro odraz od kamene na kraji kruhu, aby vyrazili český kámen na středu, což se jim povedlo. Závěrečný kámen Jiřího Snítila v šestém endu vyrazil slovinský kámen a ČR skóruje dvě body. Po šestém endu na výsledkové tabuli svítí 10:2.

Český tlak pokračuje a některá slovinská rozhodnutí situaci usnadňují. Slovinci hrají poměrně klidný curling, který vůbec neodpovídá tomu, že by měli zájem dohnat velký číselný rozdíl. U kamenů skipů mají Češi dva své částečně schované za center guardem a chtěli hodit další center guard, kámen ale dojel až do kruhu. Slovinci ho úspěšně střílí a získávají jeden bod a podávají ruce. Hra končí 10:3 a čeští muži získávají první vítězství!

DSC 6869 1 e1511000417696

Po zápase všichni hráči vyjádřili spokojenost se svým výkonem. Zajímavější zápas však očekávají večer od 20.00 proti Turecku.


DSC 6873upr
Dánský skip Torkil SVENSGAARD hrál ve slamáku

Na první dráze končí další zápas: Lotyši jednoznačně porazili Belgii 12:2. Belgičané dokonce uhráli první bod až v pátém endu. Poláci porazili Wales 7:4. Polský tým se českým fanouškům představuje často na pražských turnajích. Poměrně vyrovnané utkání svedli Litevci s Francouzi, kteří vyhráli nakonec 5:2. Nejdéle hráli Dánové a Turci, po svižném začátku ve posledních endech výrazně zpomalili, nicméně bez rizika vypršení času. Turci nakonec vyhráli 6:4.

Výsledky všech zápasů jsou na stránce WCF.

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024