ŽIVĚ | Muži vs. Dánsko

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

Od 16.00 nastoupí neporažení čeští muži proti dánskému týmu skipa Torkila Svensgaarda, který na turnaji vyhrál jen jednou.

Jak bylo zmíněno dříve, Dán hraje v klobouku. Nesundal si ho ani na týmové focení.

Z důvodu zpoždění předchozích zápasů se začíná přibližně o čtvrt hodiny později. Výhodu má ČR.

Hraje se v klidu, jednoduchá hra s nemnoha guardy. Chyba dánské trojky. Míjí kámen schovaný za corner guardem. Martin Snítil umísťuje kámen na druhou stranu. Češi se s dvojkou nechtějí spokojit a využívají toho, že jeden z následných take outů skončil za tee line a umísťují přesný freeze. Dánovi se jej nedaří odstranit, zbavuje se jen dánského kamene a sám roluje do otevřené pozice. Lukáš Klíma střílí a ČR stojí v kruzích trojkou. První kámen dánské čtyřky (Svensgaard skipuje z třetí pozice) je nepřesný a jen těsně škrtá český kámen, ale neodstraňuje jej ze hry. Snítil tedy umísťuje do kruhů čtvrtý kámen, Dánové si berou time out na svůj poslední kámen v tomto endu. Vymysleli v něm double take out, který úpěšně zrealizovali. (Osobně nevím jestli měli jinou možnost vzhledem ke svým nepřesnostech u předchozích kamenů). Český skip bez problémů střílí dánský kámen a otevírá skóre trojkou.

Dánský front end hraje velmi nepřesně, čeští hráči bez obtíží odstraňují jejich kameny a už v polovině to vypadá, že end směřuje k nule. Pátý dánský kámen vyjíždí ze hry a Snítil zjevně chce rychle vyhrát a nechává umístit kámen na center line, který je jen částečně v kruhu. Dánský skip dělá tu chybu, kterou čeští hráči očekávali a jeho kámen zůstává po odrazu na místě a je z něj tedy center guard. Snítil ofenzivně zajíždí. Dánská čtyřka háže do kruhu, ale je o zónu delší a jen se odťukne a končí na horší pozici. Posledním svým kamenem český skip dohazuje další kámen na střed. Následuje poslední kámen soupeře, který je i tentokrát delší, ale přece jen trošku do situace zasahuje. Po měření se ukazuje, že tento kámen odmazává jeden český kámen. Češi kradou jeden bod na 4:0.

Český center guard a zájezd za něj. Dánové prvním staví corner guard a druhým kamenem zkouší zájezd, ale boří se o guard. Češi jej střílí a Dán situaci míjí. Ze čtyř českých kamenů jsou tři v kruzích a jeden je v pozici center guard. Převaha českého týmu je jednoznačná, v podstatě zatím neudělali žádnou chybu. Dánské dvojce se daří druhý kámen, který jako run back odstraňuje tři české kameny a sám odjíždí mimo střed dráhy. Dánové opět chybují když místo plánovaného freeze kamene na středu jejich kámen končí jako guard. Češi mají na kraji ještě jeden kámen (pozůstatek jednoho jamu při take outech) a Snítil tedy volí poprvé defenzivní krok a tento guard střílí. Český tým poprvé chybuje, plánovaný take out příliš točí a odskakuje  k druhému českému kameni v kruzích, kde vytváří nebezpečnou kapsu. Dánská čtyřka, ale tuto chybu nedokáže potrestat, jeho kámen nedojíždí a ani nemá správný směr. Snítil ho svým posledním bez problémů střílí a nechává na kruzích tři české kameny. Poslední kámen Dánové neodhadli, příliš ho metou. Svou chybu si uvědomují až příliš pozdě a kámen končí v zadním kruhu. Češi kradou dvojku na skóre 6:0.

Na začátku čtvrtého endu Dánové střídají. Odchází čtvrtý hráč, skip se posouvá na jeho místo. Pátý hráč jde na třetí pozici. Důvodem je zranění nohy, hráč opravdu trochu kulhá. Češi jeden kámen prohazují, druhý staví do kruhu před střed. Soupeři staví dva corner guardy. Češi je střílí, Dánové obnovují. Dánové zkouší zájezdy, ale nejsou přesní, takže není problém je ze hry také odstranit. Dánovi nezbývá než se spokojit s jedním bodem a snížit na 6:1.

Poměrně nezáživná hra v pátém endu, Dánové neustále chybují a čeští hráči mají situaci pod kontrolou. Z diváckého hlediska je jejich defenzíva málo zajímavá, i když je logická. Dánské trojce se zajímavými zájezdy za kameny v kruzích daří tlačit český tým do obtížnějších kamenů. Češi je totiž pro jistotu střílí a u šestého českého kamene se objevuje chyba, při které dojde k odstranění vlastního kamene. Dánové umísťují do hry dva své kameny a vypadá to, že budou Čechy nutit do jedničky. Posledním kamenem, ale dělá Svensgaard další chybu a vyjíždí ven. Snítil zvládá svůj kámen a dohazuje na dva. Skóre je 8:1

Po přestávce Češi oba kameny prohazují, soupeři staví dva corner guardy. Opět je jeden tým střílí a druhý znova umísťuje. Změnou je až první kámen Martina Snítila, který svým prvním kamenem úspěšně střílí oba dva a ještě vyjíždí ze hry. Dánové tedy zkouší stavět center guardy, ale čeští hráči je v rychlém tempu odstraňují ze hry. Svensgaard se snaží vymyslet jak ze situace vytěžit vícebodový výsledek, ale proti skvěle hrajícímu českému týmu nemá nejmenší šanci. Posledním kámen háže na střed a končí hru po šestém endu. Výsledný stav je 8:2

Snítil
Pěkný double take out Martina Snítila v posledním endu

Poslední zápas základní skupiny bude boj mezi dvěma neporaženými týmy, ČR a Polskem. Utkání začíná ve čtvrtek v 8.00.

 

 

 

 

 

Partneři českého curlingu

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024