Rozhovor před zápasem s Italkami | Askew

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

Rozhovor s národním koučem před prvním zápasem českých žen proti Italkám, které skipuje Diana Gaspari.

Národní kouč Brad Askew

Co si myslíš o soupeřkách? 
Italky hrají buď fantasticky nebo ne úplně dobře. U nich záleží na tom co hodí skipka. Hráli jsme proti nim zápasy, ve kterých jsme jim v pár endech utekli a v jiných jsme s nimi bojovali. Ve Wetzikonu nás porazily [jediný zápas, který Češky na turnaji prohráli], ale tradičně s nimi máme dobrou bilanci, což snad bude pokračovat.

Ale asi nepatří k nejsilnějším hráčkám.
Ne, to vůbec ne. Je tam ale přidaná komplikace kvůli tomu, že budou hrát Olympijskou kvalifikaci. Nicméně to není Švédsko, Švýcarsko, Skotsko nebo Rusko.

Na rozdíl od nich to nejsou profesionální curlerky.
To ne. Hodně to bude o tom jak to Gaspari půjde a jak dobře budou číst led. Vloni na světě jsme je dost výrazně porazili [8:6, Češky dokonce uhrály pětku], takže máme dobrou bilanci. Ale pokud Gaspari hraje dobře, tak hraje opravdu dobře. Pro oba týmy je to první zápas, včera měli trénink. V prvním zápase turnaje je vždy určitá nervozita, protože nikdo neví jaké to opravdu bude. Ale věřím nám, pokud budeme hrát dobře a cítit se v klidu a pohodě. U většiny týmů můžeš docela předvídat jak to dopadne, ale u Italek ne, jelikož nevíš, která Gaspari dorazí na led.

Je to pořád ta „stejná Gaspari“ během celého turnaje?
Ano, pokud se jí daří tak hraje opravdu dobře. Pokud ne, tak já soupeřky neustále kradou endy.

Zbytek týmu ji nedokáže podržet?
Ne. V obou týmech to dost ovlivňuje úspěšnost skipek, ale věřím, že dokážeme připravit situaci v endu lépe tak, aby měla Anna lepší pozici v celém zápase. Je to však vždy v prvním utkání. Viděli jsme to u mužů, kde část zápasu vedl slabší tým [Rakušané vedli nad Švédy až do sedmého endu].

Ano, ale nakonec to skončilo dle očekávání.
Na papíře to vyšlo jasné, ale bylo to těsné.

Překvapilo mě, že v této rundě bylo několik vícebodových endů (dvě trojky, dvě čtyřky).
Když něco takového uvidíš normálně, tak si řekneš, že se něco děje s ledem, jelikož bys běžně neměl být schopen uhrát tolik „velkých endů“. Avšak tady je to víc o nervech. Obzvlášť letos, kdy je pole velmi široké. Normálně jsou si mužské týmy blíž ve svých schopnostech. Navíc je vždy zvláštní poslední ME před Olympiádou, jelikož se týmy nesoustředí čistě jen na tuto akci a následné Mistrovství světa.

Čtyři evropské mužské a čtyři ženské týmy mají účast na Olympiádě jistou. 
Přesně tak a pro ně je tohle poslední velká akce před OH, jelikož je Mistrovství světa až potom. Tudíž je tohle poslední příprava, toto je poslední akce pořádaná Světovou federací než týmy vyrazí na led v Koreji.

Partneři českého curlingu

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024

„Výsledek na MS je pro nás zklamáním,“ říká Zuzka Paulová

4. 5. 2024