Rozhovor po zápase s Finskem | Gray + Kauste + Snítil

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

Semifinálové utkání proti Finsku se českým mužům nezdařilo a prohráli 6:9. Kvůli této jediné porážce tedy Česká republika zůstává v divizi B.

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Česká republika (Snítil) 1 1 1 2 1 x 6
Finsko (Kauste) 3 2 1 3 x 9

Živý komentář je zde. Následují rozhovory

Týmový kouč Brian Gray

Co se stalo? Jiří Snítil minule říkal, že se tato dráha chová nezvykle.
Hráli jsme sedm zápasů a zdaleka nejhorší byl na této krajní dráze a oni sem bohužel umístili semifinále, což je samo o sobě dost divné. Myslím, že oba týmy tady s tím bojovaly. Určitě to není nejlepší dráha, kterou jsou na Evropě viděl. Oba týmy s tím bojovaly, ale ten tím, který preferuje střílecí hru, přežívá logicky lépe. A Finové jsou defenzivní střílející tým. My chceme hru s točením šest stop, 25 vteřin, pěknou a rychlou se spoustou zájezdů. Ale tohle je prostě jen led k přežití, kde to musíš vystřílet a doufat, že to nedopadne špatně. V podstatě od druhého endu už to nevypadalo dobře, protože to poslední co bys chtěl mít je o dva, tři body méně proti takto defenzivnímu týmu, navíc na špatném ledě. Oba faktory mi hned v druhém endu řekly, že máme velký problém. Ve čtvrtém endu už to bylo skoro vyřešené. Potom se v sedmém endu objevil záblesk naděje, když jsme získali dvojku a technicky vzato jsme se vrátili do hry, ale udělali jsme taktickou chybu. Byla tam trojice kamenů, kterou jsme měli nechat být, ale místo toho jsme po nich šli. Byla to strategická chyba. Mohli bychom je donutit do jedničky, možná se správnou strategií jedničku dokonce ukrást. Tím bychom měli 6:6. Místo toho jsme udělali chybu a k tomu jsme ještě přišli o jeden kámen chybou Jiřího.

Myslíš tuto situaci před druhým kamenem Lukáše Klímy?

DSC 7246
ČR má červené

Ano. Trik byl v tom, že jsme měli tu trojici nechat, aby Kauste nevěděl co má. My jsme mu to ukázali tím, že jsme to rozťukli a soupeř najednou přesně věděl kde co je. Měli jsme ho nechat v nejistotě, jestli má lepší jeden nebo dva kameny, a přijet na střed a pokud by udělal chybu a trefil by kámen v předních kruzích tak bychom mohli i ukrást. Jednoznačně to byla strategická chyba. Myslel jsem, že si vezmou time out, protože bylo vidět, že se jim žádná možnost nelíbí. Bohužel si vybrali špatnou variantu, což byla vlastně poslední příležitost hru otočit.

Nevypadalo to, že by byli psychicky v klidu.
To bych neřekl. Nemyslím, že to bylo mentální, spíš to bylo o mechanice. Cokoliv co se děje na této dráze je jiné než na ostatních drahách.

Spíš mi připadalo, že byli naštvaní na ty podmínky.
Ano, to je asi pravda. Nechali těmi podmínkami trochu ovlivnit, to je dost možné. Oba zápasy na této dráze byly opravdu špatné. Vyhráli jsme proti Litvě, protože hrála ještě hůř. Ostatní čtyři dráhy jsou na světové úrovni, takže je to trochu zklamání, když nás donutili hrát na této dráze nejdůležitější zápas Mistrovství Evropy. Snažil jsem se to včera rozporovat, ale nikoho to nezajímalo, takže jsme se s tím museli smířit. Říkal jsem, ‚Proč hrajeme na této dráze? Jasně bylo řečeno, že semifinále mají přednost. Máte pět drah a dvě semifinále, takže můžete snadno najít dráhu, na které oba týmy dvakrát hrály.‘ Ale z nějakého důvodu nás dotáhli na tuto dráhu.

Vysvětlili to nějak?
Moc jsme to nezkoumali, ale v podstatě nám řekli, že tuto dráhu prostě vybrali a že je to fér, protože na ní oba týmy hrály jednou. A dál už víme jak to dopadlo. Nemyslím, že to bylo obzvlášť dobré rozhodnutí.

Takže bohužel bez finále, postupu do „A“ a bez Mistrovství světa.
Teď budeme hrát pouze o bronz. Tento tým během týdne hrál pětkrát na světové úrovni, dvakrát na této dráze trochu hůř. Druhá polovina s Tureckem také nebyla nic moc, ale v ostatních pěti, pěti a půl zápasech hráli světový curling. Myslím, že je to víc o tom, kde hrajeme než o opravdové úrovni týmu. Musíš to samozřejmě odehrát tady, ne jinde. Pokud ne nejlepší, tak druhý nejlepší tým se nedostal do divize A. To se projeví příští rok, zase to bude podobné jako se Slovenskem. Dostaneš to, za co si zaplatíš. Jestli musíme hrát v těchto podmínkách, abychom se dostali do áčka, tak se musí očekávat, že se tam možná nedostane nejlepší tým. Nerad bych příští rok slyšel jak je jeden z těch týmů špatný. Musí se snažit dostat podmínky v béčku co nejblíž k těm skutečným. Tedy pořádná aréna a ne pětidráhová curlingová hala a rozhodně ne takový odpad jako byla tato dráha. Nejsem šťastný, jak je vidět.

Čeká vás zápas o bronz proti Španělsku.
Ano, a jestli neskončí po šesti endech tak budu velmi překvapen.

[Španělé po šesti endech opravdu podali ruce, ale zasáhli rozhodčí, jelikož se ve finále/o bronz musí odehrát osm endů. Zápas tedy nakonec skončil až po osmi endech.]

Jsi překvapen, že se Španělé vůbec dostali do semifinále?
Celý týden slyšíme, že je druhá skupina (A) silnější. Polsko právě prokázalo, že to tak není. My jsme tady pravděpodobně měli dokázat totéž. Ale ať se to zodpoví na ledě. Pokud porazíme Španělsko tak můžeme definitivně říct, že skupina A nebyla silnější, protože dva týmy uprostřed jsou ze skupiny B. Pokud budou čeští hráči mentálně v pohodě, tak to bude trvat jen šest endů. Ale možná jsou na tom teď špatně, což jim nemůžu vyčítat, jelikož byli okradeni okolnostmi. Jsou skvělý curlingový tým.

 

Finský skip Aku Kauste 

(rozhovor až po finálovém zápase divize B s Polskem, který vyhrálo Finsko 8:3)

Finálový zápas vypadal kontrolovaně. Měli jste nějaké problémy?
Ne, tento zápas byl velmi jednoduchý, celou dobu jsme to měli naprosto pod kontrolou.

Čím to bylo?
Hráli jsme opravdu dobře a jim se trochu nedařilo na začátku a my jsme na ně mohli neustále vytvářet tlak.

Byli nervózní?
Nevím, možná trochu, ale každý je nervózní. Myslím, že postup do divize A byla pro ně ta hlavní věc. My jsme se chtěli kvalifikovat na svět, takže to možná bylo o různých cílech. My jsme věděli, že těžký zápas bude proti Nizozemsku* a Snítil věděl, že nás musí porazit, aby se dostal na svět. Bylo trochu nešťastné, že to bylo v semifinále a jeden tým tedy musel zůstat v béčku. Ale takto to letos vyšlo. My jsme prohráli první zápas v těžkých podmínkách se Španělskem a jim se podařilo vyhrát celou skupinu. [pokud by vyhráli Finové tak by se s českým týmem mohli potkat až ve finále, ze kterého by oba postoupili do áčka]

*[nakonec byla soupeřem v challenge Itálie]

Ve zápase proti ČR bylo hodně chyb. Čím to bylo?
To ano. Myslím, že kameny na té dráze jsou hodně náročné, Češi s nimi také měli problém.

Led byl v pořádku?
Myslím, že docela ano. Na začátku turnaje to bylo trošku problematické, ale postupně se to zlepšilo.

Takže tady šlo jen o ty kameny?
Myslím, že je tam několik opravdu divných kamenů. 

 

Český skip Jiří Snítil

Český trenér i Kauste říkali, že podmínky na této dráze byly divné.
Nebyla to dráha, na které by se mělo hrát semifinále ME, respektive o postup do áčka. Volba rozhodčích byla divná.

Vysvětlili to nějak?
Že se to tak nalosovalo protože jsme každý na té dráze hráli jednou. Takže oni si vybrali kameny, nám přišly kameny, se kterými jsme nikdy předtím nehráli.
Je to takové kruté. Jednou prohraješ za celý turnaj. Všechno ostatní vyhraješ o parník a jsi prostě třetí. Tak to je, jen mi ten systém připadá divný.

Takže teď vás čeká kvalifikace a pak snad olympiáda.
No jasně. Teď odpočinek.

V Plzni to snad bude lepší, když to bude na stadionu. Jsou ty podmínky vždycky horší když je to v curlingové hale?
Ony mají takovou charakteristiku. Vedle (v áčku, na hokejovém stadionu) to máš tak, že vyrovnáváš jenom ten pás. Tady v béčku (v curlingové pětidráze) musí vyrovnávat mnohem větší plochu, což vlastně nejde. Museli by ty dráhy oddělit, což by šlo, ale s tím se tady nikdo nebabrá, nalít je každou zvlášť, pak by to šlo.

Partneři českého curlingu

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024