Den 1 | Souhrn

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

První den Mistrovství Evropy čekal ženskou reprezentaci jeden zápas a muže rovnou dvě utkání.

Muži se představili hned v prvním utkání od 9.00 v zápase proti Slovincům. Hra byla rozhodnuta velmi rychle. Tým skipa Jiřího Snítila již po dvou endech vedl 6:0 a zbytek zápasu bez obtíží kontroloval vývoj utkání, což potvrzuje i výsledné skóre 10:3. Soupeř proti skvěle hrajícímu českému výběru neměl v podstatě šanci. Sami čeští hráči po zápase opakovali, že se jim podařilo hodit to, co chtěli.

V odpoledních hodinách se představily i české ženy v zápase proti Italkám v hlavní aréně. Se stejnými soupeřkami se tým Anny Kubeškové potkal naposled minulý týden na turnaji ve Wetzikonu, kde bohužel prohrál, navzdory celkovému vítězství v takto prestižním turnaji. Naneštěstí  se ani v tomto případě českému výběru nepodařilo najít recept na vítězství. Jak potvrdil i národní kouč Brad Askew, u Italek vždy záleží na mentálním rozpoložení skipky Diany Gaspari. V případě, že na led dorazí v dobré náladě tak je velmi obtížně porazitelná. V tomto zápase hrála nakonec na 94 % a její tým díky tomu kontroloval celou hru. Po zápase se hráčky shodly, že to bylo jen o pár kamenech, které i trošku se smůlou nevyšly, ale jinak, že to byl jinak dobrý výkon. České ženy tedy úvodní zápas prohrály 3:6. Další zápas je čeká v neděli od 9.00 proti Maďarkám, které dnes nakonec těsně porazily Němky.

Ve večerních hodinách byla oficiálně zahájena celá akce. Po zajímavé show taneční skupiny Blackouts prohlásila Cathrine Lindahl (dvě zlata z OH a dvě z MS) Mistrovství Evropy 2017 (Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017) za zahájené.

V závěru hracího dne ještě jednou hráli čeští muži, kterým se postavili Turci. Očekávání zajímavého zápasu potvrzovali všichni hráči již od rána a utkání mělo opravdu zajímavý průběh. Soupeři měli v úvodu velký problém číst led a po čtvrtém endu se český tým i v tomto zápase dostal do výrazného vedení, tentokrát 5:0. Turkům se však podařilo český náskok postupně snižovat až se jim v posledním endu povedlo srovnat na 8:8. Extraend čeští hráči naštěstí zvládli a zápas tedy vyhráli 9:8. S vývojem zápasu byl celkem spokojen i týmový trenér Brian Gray, i když by týmu vytknul hlavně vedení desátého endu, ve kterém Turci uhráli s výhodou tři body. Změnu vývoje utkání připisuje únavě ledu po celém dni hraní. Takový led svou překvapivostí podle něj umožňuje zdánlivou vyrovnanost různých týmů. Čeští muži však nakonec naštěstí vyhráli, čímž si zajistili druhé vítězství, navíc proti nebezpečnému soupeři.

Muži v kategorii B, která se týká České republiky, hrají ve dvou skupinách po osmi týmech. Nejlepší z nich rovnou postupují do semifinále. Týmy na druhém a třetím místě si vzájemně musí vybojovat možnost pokračovat ve vyřazovací části. Vítěz „B“ hraje challenge proti nejhoršímu týmu, který sestupuje ze skupiny A. V dalších dnech čekají české reprezentanty večerní zápasy. Nejbližším z nich je utkání v neděli od 20.00 proti Walesu.

Ženy hrají mezi nejlepší desítkou týmů. Ze základní části postoupí nejlepší čtveřice do pátečního semifinále. Nejlepší postoupí na Mistrovství světa, nejhorší mohou spadnout do kategorie B.

Partneři českého curlingu

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024