Druhý ročník Prague Classic vyhrál Skot Whyte

11. 11. 2019

Vítězem jediného českého turnaje Světové tour WCT se stal světový juniorský vicemistr. Dva české týmy se probojovaly do čtvrtfinále a končí tedy na dělené páté příčce.

Prague Classic je jedinou akcí v ČR patřící do seriálu Světové curlingové tour WCT. Druhý ročník se odehrál v Praze v roztylské hale ve dnech 7. – 10. listopadu. Druhého ročníku se zúčastnilo 22 týmů z 15 zemí, včetně osmi domácích. Mezi Čechy byla mimo jiné i mužská dospělá i juniorská reprezen­tace. Vybrané zápasy přenášela Česká televize.Hrálo se ve čtyřech skupinách po pěti respektive šesti týmech. Z každé skupiny postoupily dva celky do playoff. České týmy se hned od začátku rozdělily na ty zkušenější, které se ihned dostaly do čela svých skupin a ty méně úspěšné, které naopak držely spodní příčky. Mezi nadějné týmy a favority se dají zařadit týmy skipů Lukáše Klímy, Davida Šika a Jaroslava Vedrala, kteří jsou zároveň třemi nej­lepšími týmy v posledním MČR. Mladému týmu skipa Vedrala se však nezdařil závěrečný zápas a tak dál nepostoupili.

Do playoff postoupily pouze dva české týmy­ celky skipů Lukáše Klímy a Davida Šika, kteří jsou ak­tuálně mistrem a vicemistrem ČR. Pro týmy Lukáše Klímy to byl zároveň poslední turnaj před mistrovst­vím Evropy, kam odlétá za pár dnů. Český vicemistr (a loňský mistr) Šik se ve čtvrfinále utkal s celkem skipa Rosse Whytea, který vybojoval stříbro a bronz na juniorském mistrovství světa (2018 a 2019). Na rozdíl od utkání v základní části, které bylo vyrovnané a v prodloužení (tzv. extraendu) jej vyhrál Šik, zápas ve čtvrfinále skončil 2:7 v neprospěch českého týmu. České jedničce Klímovi se ve čtvrtfinále postavil obhájce stříbra ­ polský tým skipa Jasieckého. Utkání bylo velmi vyrovnané a napínavé. Poměrem 6:5 však zvítězili Poláci. Tím byly z turnaje bohužel vyřa­zeny všechny české týmy. V semifinále Skot Whyte překonal Maďara Kisse 7:3 a Jasiecki porazil Skota Carsona 7:4. V souboji o bronz se ze začátku dařilo Maďarovi, Carson však zabral a po polovině otočil zápas. Skotovi v posledním endu stačilo uhrát dva body s výhodou. Díky maďarským chybám však uhrál dokonce čtyřku a s výhrou 8:5 získal bronzovou medaili.Finále bylo ještě vyrovnanější, i když Poláci měli lehce navrch. Ti dokonce mohli v pátém endu rozhod­nout hodem na zisk čtyř, možná i pěti bodů. Tento kámen se však nezdařil a tak mohl tým skipa Jasieckého brát pouze vlastní bod. Tento hod Poláky navíc rozhodil natolik, že se jim přestalo dařit. V šestém tak Whyte srovnal stav na 4:4 a i když si Poláci takticky ponechali výhodu do osmého endu, Skotové v závěrečném endu vůbec nechybovali a tak ukradli jedničku a vyhráli 5:4. Tým skipa tak při své první účasti na Prague Classic vybojoval první příčku.

 

Finální pořadí:

1. Whyte SCO

2. Jasiecki POL

3. Carson SCO

4. Kiss HUN

5. – 8. L. Klíma CZE, Lindström SWE, Muskatewitz GER, Šik CZE

 

V loňském úvodním ročníku zvítězil skip Bryce, který je sám Skot, ale hrál ve švédských barvách se švédskými spoluhráči. Jasiecki vloni uhrál stříbro, stejně jako letos. Bronz v loňském roce vybojoval Rus Vaskov, který porazil český tým Karla Kubešky. Ten letos nepostoupil do playoff. Klíma a Šik v obou ročnících skončili ve čtvrtfinále.

 

Podrobnější informace naleznete na curling.cz/pragueclassic2019

 

 

 

 

 

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024